Тема: . Василь Сухомлинський «Кінь утік» Прислів’ я.
Мета: формувати читацькі навички шляхом спеціальних вправ та в процесі роботи над текстом, вчити самостійно визначати завдання уроку, головну думку і персонажів твору, розвивати мову і мислення дітей, збагачувати їх новими словами, виховувати потребу в справжній дружбі,проявляти чуйність та відданість до товариша, продовжити роботу над вихованням інтересу до творчості В.О. Сухомлинського.
Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, мікрофон, картки «Склади прислів’я» ,тренувальні таблиці з читання, конверти із завданнями для учнів під час групової роботи,
Форми роботи:групова, парна, індивідуальна, групова.
Методичні стратегії: Очікування, гронування, кероване читання з передбаченням, кубування, незакінчені речення. Інсценізація казки, рольова гра.
Тип: урок вивчення нового навчального матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу. Емоційний настрій учнів.
Дітки, погляньте на мене, один на одного, посміхніться і свої промінчики добра подаруйте нашим гостям.
Сьоголні на уроці читання ми виконаємо артикуляційні вправи. познайомимось з новим твором, навчимось читати, доводити. Будемо мислити, обґрунтовувати, робити висновки. Попрацюємо в парах, групах і звичайно, знайдемо час для відпочинку.
У вас на парті лежать квадратики трьох кольорів
Визначте, який у вас настрій і квадратик цього кольору підніміть вгору.
Червоний - радісний настрій Слайд
Жовтий - хороший настрій
Блакитний - сумний настрій
ІІ. Артикуляційні вправи.
- А щоб наш ротик був слухняним і звуки вимовляли чітко проведемо розминку.
- Гра «Звуконаслідування»
- Вітерець у лісі – ш- ш- ш
- Пролетів жук - ж- ж- ж
- Заспівав комарик з- з- з
- Закаркала ворона кар- кар- кар
- Біжить коник цок – цок- цок
1.Робота з чистомовкою Слайд
Жу-жу-жу – я з Оленкою дружу,
Ас – ас – ас – в нас чудовий клас
Зі – зі – зі друзі ми усі!
Жи-жи-жи – маєш друга – бережи!
.
Читає вчитель в швидкому темпі Слайд
Жук у житі зажурився,
Де це джмелик забарився.
Каже жук : « Хвилююсь я.
Дружба в нас на все життя»
Читаємо повільно,
Читаємо і задаємо собі ритм олівчиком вистукуємо
Читаємо з питальною інтонацією
весело і швиденько прочитаємо
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
Діти, а хто згадає над яким розділом ми працюємо?
(Світ дитинства у поезії і прозі)
Кубик, діти, не простий.
Кубик, діти, чарівний. Слайд
Він доріжки прокладає.
Знання ваші перевіряє.
Кубик котиться у руках дітей. А коли вчитель каже:
«Кубик,зупинись!» то у кого в руках кубик ,читає питання і дає відповідь.
Аналізуємо завдання чарівного куба.
1)Хто це? (показую портрет В.О.Сухомлинського).
Народився в 1918 році на Кіровоградщині в родині бідного селянина.
2) (Учитель, педагог – був учителем, директором школи
35 років був директором Павлиської школи радості
Все життя присвятив дітям.
3)* «Школа радості» або «Школа під Голубим небом» - заснував школу, в якій діти навчалися залюбки, з радістю; уроки у цій школі часто проходили у полі, у лісі.
*4)Письменник – написав більше 1000 казок та повчальних творів для дітей.
*5)Оповідання – які оповідання ви знаєте?
* оповідання («Покинуте кошеня» «Соромно перед соловейком», «Ледача подушка», «Горбатенька дівчинка», «Бо я людина», «Красиві слова і красиве діло») З якого оповідання?
6 ..? Це сюрприз! З якого оповідання?
…Дивиться кругом себе Андрійко і йому здається, що він орел…
Народження егоїста.
…Від жадоби у хлопчика руки затремтіли. Страшний черв ячок
…Ось що буває, коли хтось забуде про маленький Гвинтик
Зїли дівчата по ложці борщу Бабусин борщ
Посидь синку, не бігай Жаль самого себе
Вона ще не їла суниць Суниці для Наталі.
- Чого вчать твори В. Сухомлинського?
- З яким оповіданням Василя Сухомлинського ми познайомилися на попередньому уроці.
- Уявіть, що ви кореспонденти і ставите питання один одному за змістом тексту.
Спробуйте поставити питання своїм однокласникам.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Гра «Кореспонденти» Слайд
- А скажіть, будь ласка, де відбувалася зустріч?
- Перепрошую, Як зустріли троє хлопців незнайомця?
- Які слова виражають головну думку?
- З яким хлопчиком ви хотіли б подружитися?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Читають вчитель і діти.
Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з одним твором В.Сухомлинського «Кінь утік».
На прикладах героїв твору спробуємо з ясувати, що таке дружба.
Навчимось як слід поводитись, щоб бути справжнім і вірним другом.
Вправа «Очікування» Слайд
Продовжимо розпочату роботу наших кореспондентів,
І я спробую у вас запитати.
- А чого ви очікуєте від уроку?
- Хочу дізнатися, що таке дружба?
- Як це бути другом?
- Хочу навчитись виразно читати.
- Дізнатись щось нове і цікаве.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Гронування
- Діти, назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово дружба? Слайд
Захист, підтримка, чесність, допомога, радість, розуміння, щирість.
- Зазирнемо до тлумачного словничка
Повідомить нам про це наше Довідкове бюро. Слайд
ДРУЖБА –це добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності, відданості.
V. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Кінь утік..»
1. Підготовка до читання.
Потренуємось у читанні окремих слів і з ясуємо їх значення.
Читаємо за вчителем «Ехом» Слайд
Це дам
кінь подив
Петрик розголошуєш
таємниця намалював
вогнегривий Віталик
Прочитайте найкоротше слово.
- Найдовше.
- Всі іменники
- Дієслова.
- Слово, яке складається з двох слів. Вогнегривий Слайд
Попробуйте зобразити мімікою.
подив – здивування;
обурення – незадоволення;
розголошувати – розказувати;
таємниця – секрет
4.Прогнозування
-Діти, спробуйте визначити про що піде мова в оповіданні
В. Сухомлинського «Кінь утік» ?
Чому кінь міг утекти, на вашу думку?
5. Ознайомлення з текстом
Я ознайомлю вас з текстом, а ви після того скажете
- Які почуття викликало у вас це оповідання?.
Вчитель починає читати оповідання, а продовжує учень
- То які почуття у вас викликало це оповідання?
Обурення, подив, сором, жаль, здивування.
- Чи насправді йдеться про коня?
Йде мова про стосунки між друзями.
Прочитаємо цей текст напівголосно.
5. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
- На якому уроці відбувалися події? - прочитати
- Чим був незадоволений Віталик? - прочитати
Чи правильно він це зробив?
Справжній друг може так вчинити?
Чому в очах однокласників Віталик побачив подив і обурення?
Як ви думаєте правильну пораду дав вчитель Віталику? - прочитати
Чи зрозумів Віталик свою провину? Що він мав попросити у Петрика?
Як ви зрозуміли відповідь Петрика кінь утік…. Що зникло – кінь чи дружба хлопчиків?
Чого вчить нас це оповідання?
.Яка ж головна думка твору?
Прочитаємо оповідання вголос. Вправа «Передай естафету»
.Яка ж головна думка твору?
6. Спробуємо пограти гру «Заєць і Вовк» Слайд
Діти змагаються у швидкісному читанні, хто кого наздожене.
7. Виконаємо вправу «Розпізнай мене». Слайд – З ясуємо, чим відрізняються і чим схожі хлопчики.
Склади картку персонажів за діаграмою Венна.
Чим відрізняються? Петрик Віталик
Карі очі голубі очі
Темне волосся русяве волосся
Не зрозумів зрозумів
Розповів вчителю писав записку
Чим спільного? – хлопчики
однокласники
Вчаться в 4 класі
Їм по 10 років
Вчить один вчитель
Один завуч
Один директор
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Стали усі в коло і виконаємо вправу « Ми усі одна сім ‘я»
Ми усі одна сім’ я
Він,вона, і ти ія.
Усміхнись тому, хто зліва
Усміхнись тому, хто справа
Ти погладь того,хто зліва,
Ти погладь того,хто справа.
Ущепни того, хто зліва,
ущепни того,хто справа.
Насвари того,хто зліва,
Насвари того,хто справа.
Усміхнись тому, хто зліва
Усміхнись тому,хто справа
Ми усі одна сім ‘я
Він, вона і ти і я.
7. Робота в групах
Ігрупа -----придумати продовження тексту..
ІІ група ---------------зіграти сценку за новою кінцівкою
ІІІ група --------------з ‘єднати прислів’я
ІУ група --------------дібрати питання по змісту
У група ----------- скласти СЕНКАН до слова ДРУГ.
-Хто у вас сьогодні спікер?
Людина без друзів, мов дерево без коріння
Вірний приятель –то найбільший скарб
Краще друзі хороші, ніж в кишені гроші.
Сенкан – друг-
справжній, вірний,
Допоможе, підтримує, поділиться.
Друг пізнається в біді.
Приятель
.
Діти, на вашу думку, а з ким можна дружити?
Слайд
Однокласники, сестра, мама, вчителька, домашні тваринки, бабуся.
- А з якою метою ми вибираємо друзів?
Без друзів сумно, нема кому розповісти щось цікаве,
поділитися радістю чи смутком. Хочеться, щоб друг підтримав, допоміг. ВІДЕО
Послухаємо як наші діти розповідають про своїх друзів.
Дівчинка Люлько
У мене є друг – це моя мама. Я можу їй розповісти про свої справи,
Про свої перемоги. Вона завжди мені порадить як треба вчинити. Я їй усе довіряю. Я усім бажаю такого друга.
Дівчинка. Юзифович
А я загадаю загадку про свого друга. Вона добра, розумна, гарна. У неї світле і довге волосся. Вона дуже вихована.
Про кого це?
Про свого друга собаку розповів Даніл.
Дівчинка
Вгадайте, хто мій друг?
Дитина імітує вчителя.
Моє серце сьогодні зраділо і я переконалася, які у нашому класі чемні діти. Хочу запропонувати скласти обіцянку друга. Що треба робити, щоб усі хотіли з вами дружити?
Зможемо скласти такі обіцянки?.
Давайте спробуємо.
8.Робота в парах.
Об єднайтесь у пари і виберіть на свій розсуд ті обіцянки, які відповідають поведінці справжнього друга
Подумайте, як треба поводитись, щоб з тобою хотіли дружити.
На дошці запис « Обіцянки друга.» Звучить пісня про дружбу.
Діти вибирають обіцянки і кріплять на дошці.
Буду дотримуватись обіцянок
Буду ділитися з другом
Не розкажу таємниць
Буду чесним
Буду просити вибачення
Зупиню, коли друг робить погане
Не буду вживати вразливі слова
Радію за успіхи товариша
Я теж хочу додати обіцянку «Розділю з другом радість і смуток. Адже смуток розділений з другом – це половина смутку.
Дотримуйтесь цих обіцянок завжди і тоді у вас буде справжній друг.
Бережіть своїх друзів, шукайте, якщо немає. А якщо є , то робіть все так, щоб другові не було боляче. Шануйте і дорожіть дружбою.
Навчіться дружити зі шкільної парти і повірте у дружбу. Повірте, шкільна дружба залишається на довгі роки.
УІ. Підсумок уроку.
І на цій чуттєвій ноті, я у вас запитаю:
Чи справдились ваші очікування?
Вправа «Незакінчене речення»
На уроці я дізнався …
Цей урок змусив мене задуматися… Слайд
На уроці я навчився…
Мені було цікаво…
Ви, діти сьогодні М О Л О Д Ц І.
Дякую усім! Похваліть себе. Слайд
VII. Домашнє завдання
Читати текст в особах. Слайд
Під мелодію пісні про дружбу
підніміть знову кольорові квадратики того кольору, яким став ваш настрій .
Змінився він ?