Урок позакласного читання в 3класі
Тема: В. О. Сухомлинський «Ліхтарник»
Мета: Продовжувати знайомство з творчістю В. О. Сухомлинського, а саме познайомити дітей з оповіданням «Ліхтарник». Актуалізувати знання про збереження природи, вчити застосовувати інформацію для розв’ язання навчально-пізнавальних завдань. Формувати вміння висловлювати оцінні та рефлексивні судження, вміти прогнозувати та моделювати в межах певного завдання. Вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання. Розвивати критичне мислення, пам’ ять. Виховувати любов до природи, бажання бути їй другом.
Міжпредметні зв’ язки: природознавство, українська мова, мистецтво.
Обладнання: текст, смайлики, презентація.
Хід уроку
І. Оргмомент
1. Привітання
-Сьогодні на уроці присутні гості.
-Давайте їх привітаємо.
2. Емоційне налаштування(вчитель на фоні музики читає вірш)
-Врятує світ краса,-давно так говорили.
-Тепер врятує світ лиш доброта.
-Бо стільки всюди зла- людина вже не та…
-То ж, люди на землі!
-Спішіть добро творити!
-Щоб нам не згинути у морі зла!
-Щоб кожен зміг серед краси прожити,
-У царстві справедливості й добра!
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-Сьогодні ми з вами, діти, в гостях у чудового українського педагога Василя
Олександровича Сухомлинського.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Фронтальне опитування. Бесіда.
-Що ви знаєте про В. О. Сухомлинського?
2. Вікторина
-А зараз невеличка вікторина з прочитаних оповідань. Я буду читати уривки,
а вам потрібно згадати відповідну назву оповідання.
1.Був собі дідусь. Було йому вже сто років. «Дідусь і смерть»
2.- Цю дівчинку звуть Оля,-сказав директор. –Вона приїхала до нас здалеку. Хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит. «Горбатенька дівчинка».
3. Він страшенно розгнівався навіть за те, що хлопчик побачив виноград. Від
Злості його серце розірвалося. «Скупий».
4. – Павлика «п ять»,-сказала вчителька. –Молодець ,Павлику, добре попрацював над задачею.
А в тебе, Зіно,- «чотири». Помилку зробила… «Як Павлик списав у Зіни задачу.»
5.Лежав на столі кіт. Дівчинка поставила перед ним дві тарілки –одну зі сметаною, другу- з молоком. «Найледачіший у світі кіт».
6.В останній день навчання вчителька сказала, щоб улітку теж по черзі приходили діти до школи й годували голубів. «Чому голуби до Олега прилетіли».
ІV.Сприйняття та первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.
1.Робота над заголовком твору.
-Прочитайте назву оповідання. Чи можете ви сказати, що позначає це слово?
2. Словникова робота.
Ліхтарник – робітник, який обслуговував вуличні ліхтарі(тлумачний словник).
Ліхтарник –це людина, яка засвічувала на стовпі ліхтар.
Виснажилися студені джерела –висохли з часом джерела.
Задихнулась від спраги ріка – у річці води становилося все менше.
Засвічував(ліхтарик) –запалював.
3.Робота над текстом оповідання.
Завдання:
-Скільки абзаців у тексті? Позначте кожну частину відповідною цифрою.
1)читання тексту по частинам;
2)аналіз тексту за питаннями на здобуття інформації(за таксономією Блума).
Протягом читання тексту вчитель разом з дітьми складає план оповідання та записує його на дошці.
Робота над 1 частиною.
Завдання:
Підкреслити слова, за допомогою яких автор описує річку.
Читання 1частини мовчки.
-Про що ви дізналися з цієї частини?
- Які слова підкреслили? Прочитайте.
-До якої частини мови належать ці слова?
-Що бажав автор нам донести, використовуючи прикметники?
Висновок:
-Яка головна думка цього абзацу?(відповідний запис на дошці)
Опрацювання 2 частини
Завдання:
-Що робив старий ліхтарник?
Читання 2 частини напівголосно.
-Що робив старий ліхтарник?
-Знайдіть та прочитайте, як ставилися люди до річки?
Висновок:
-Яка головна думка цього абзацу? (відповідний запис на дошці)
Опрацювання 3 частини
Завдання:
-Як ви думаєте, що може трапитися ділі? Яка кінцівка буде в оповіданні?
Зробіть передбачення.
-Читання 3 частини ланцюжком.
-Чи збулися ваші передбачення?
-Що почали робити люди? З якою метою?
Висновок:
-Яка головна думка 3 абзацу? (відповідний запис на дошці)
Опрацювання 4 частини
Завдання:
-Що сталося з річкою, зі струмочком?
- На що перетворилося русло ріки?
-Які спогади залишилися про річку?
Висновок:
-Яку назву ми можемо дати 4 частині? (відповідний запис на дошці)
Опрацювання 5 частини
Завдання:
-Що продовжував робити старий ліхтарник?
-З якою метою старий ліхтарник засвічував на стовпі ліхтар?
Висновок:
-Яка головна думка5 абзацу? (відповідний запис на дошці)
4. Фізкультхвилинка.
5.Таксономія запитань Блума.
Питання на здобуття інформації(продовження)
-Про що цей текст?
-Хто є оповідачем в тексті?
Питання на розуміння інформації
-Що ви побачили в своїй уяві, коли читали текст?
-Прочитайте останнє речення оповідання.
-Перекажіть це речення своїми словами.
Питання на використання, застосування інформації.
-Чи були ви свідками ситуації, коли люди вирубували дерева, а, можливо, діти ламали гілки з дерев, зривали квіти?
-Поясніть, чому не можна вирубувати, спилювати дерева?
-Чи можете ви сказати, якій проблемі присвячене це оповідання?
-Чи стосується ця проблема нашого міста? Як саме?
-Чи закінчилося оповідання так, як ви очікували?
Питання на аналіз.
-З яких частин складається текст?
Питання на оцінювання.
-Прочитайте ще раз план тексту.
-Як ви гадаєте, в яких частинах тексту була позитивна інформація, негативна інформація.
-Розподіліть свої враження за допомогою смайликів.
-Що ви відчули, коли читали 3,4,5частини?
-І щоб зрозуміти, що ви відчували і чому смайлики різні, я пропоную вам подивитись відео.
Завдання:
-Як змінювалася музика протягом відео?
-Які почуття підсилює вона на початку відеоролику?
-А які почуття- в другій частині ролику?
-Хто запам’ ятав питання, яке містить почуття?
Завдання на синтез(робота в парах)
-Чи може ця історія мати продовження? Про що воно може бути?
-Чи хотілося б вам прочитати продовження? Чому?
-Пофантазуйте, як можна продовжити оповідання? Яких героїв ще можна було б додати?
V.Підсумок уроку.
1. Рефлексія
2. Домашнє завдання
Список використаних джерел:
1.Відеоролик
https://www.youtube.com/watch?v=N8E2ZqHquS8
2.Сухомлинський В.О. Всі добрі люди-одна сім я:збірка творів.
Х.:ВД «Школа»,2012. 160с.