Розробка уроку практичної роботи з хімії з описом спостереження та висновків
Тема. Практична робота № 3. Вплив різних чинників на швидкість хімічних реакцій.
Мета:
закріпити поняття про швидкість хімічної реакції, уточнити знання про чинники, від яких залежить швидкість хімічних реакцій; розвивати вміння учнів уявлення про можливість керування хімічними реакціями, логічно мислити, розв’язувати нестандартні завдання, аналізувати, робити висновки; формувати пізнавальний інтерес і творчу активність учнів на уроках хімії, формувати науковий світогляд.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок
Методи навчання: словесні – розповідь, бесіда; практичні – виконання досліду
Обладнання: підручники, зошити, необхідні реактиви, періодична система хімічних елементів, ряд активності металів
Хід уроку
І. Організація класу до проведення уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Розповідь
На сьогоднішньому уроці ми перевіримо вплив різних чинників на швидкість хімічної реакції.
ІV. Виконання практичної роботи.
Інструкція до проведення практичної роботи.
Інструктаж з БЖД.
Групова робота.
Клас ділиться на 4 групи. Кожна група перевіряє вплив окремого чинника. Робить висновок і записує в зошит. Потім однин представник з групи доповідає про виконану роботу. Решту уважно слухають і роблять відповідні записи в зошитах для практичних робіт.
Практична робота № 3. Вплив різних чинників на швидкість хімічних реакцій.
Група І
Що робили |
Що спостерігали |
Висновок |
|
Виділення газу
У якій пробірці реакція проходить інтенсивніше? Чому? Виділення газу у пробірці з магнієм інтенсивніше. |
Яка умова і як саме впливає на швидкість хімічної реакції? Природа речовини. Чим активніший метал, тим швидше взаємодіє з кислотою. |
Група ІІ
2. Вплив площі поверхні контакту реагентів на швидкість реакції.
Що робили |
Що спостерігали |
Висновок |
1. В одну пробірку насипаємо 1/4 ложечки порошку цинку, в другу – 2-3 гранули цинку. 2. В обидві пробірки наливаємо 2 мл хлоридної кислоти (1:2). |
Виділення газу
У якій пробірці реакція проходить інтенсивніше? Чому? Виділення газу у пробірці з порошком цинку інтенсивніше. |
Яка умова і як саме впливає на швидкість хімічної реакції? Площа поверхні. Чим більша площа поверхні, тим більша швидкість реакції. |
Група ІІІ
3. Вплив концентрації кислоти на швидкість реакції цинку з хлоридною кислотою.
Що робили |
Що спостерігали |
Висновок |
1. У дві пробірки кладемо по дві гранули цинку. У першу наливаємо 1-2 мл розчину 5% сульфатної кислоти. У другу пробірку додаємо 1-2 мл розчину 10 % сульфатної кислоти. |
Виділення газу У якій пробірці реакція проходить інтенсивніше? Чому? Виділення газу у пробірці з 10 % розчином сульфатної кислоти інтенсивніше. |
Яка умова і як саме впливає на швидкість хімічної реакції? Концентрації. Чим більша концентрація кислоти, тим більша швидкість реакції. |
Група ІV
4. Вплив температури на швидкість хімічної реакції цинку з хлоридною кислотою.
Що робили |
Що спостерігали |
Висновок |
1. У дві пробірки кладемо по дві гранули цинку і доливаємо до них по 2 мл розбавленої хлоридної кислоти (1:10). 2. Одну пробірку трохи нагріваємо, а другу – залишаємо для порівняння. |
Виділення газу
У якій пробірці реакція проходить інтенсивніше? За якими ознаками ви визначили? Виділення газу у пробірці, яку нагрівали інтенсивніше. |
Яка умова і як саме впливає на швидкість хімічної реакції? Температура. Чим вища температура, тим більша швидкість реакції. |
V. Підведення підсумків.
Групова робота
Клас ділиться на дві команди. Учні по черзі з кожної команди наводять приклади як ми збільшуємо (і команда) і зменшуємо (ІІ команда) швидкість реакції у повсякденному житті і називають чинник.
VІ. Домашнє завдання.
Повторити § 17. Виконати № 129. (Попель П. П. Хімія: підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл./П. П. Попель, Л. С. Крикля. – Київ: ВЦ «Академія», 2017. – 240 с.)