Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Практичне заняття. Культурно-просвітницька діяльність Українських січових стрільців
Мета: на основі історичних та візуальних джерел, проаналізувати повсякденне життя УСС та їхню культурно-просвітницьку діяльність; з’ясувати труднощі, з якими зустрілися усуси; визначити історичне значення УСС; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власну думку; удосконалювати навички роботи з історичними та візуальними джерелами; виховувати повагу до історичного минулого Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
аналізувати повсякденне життя УСС, їхню культурно-просвітницьку діяльність;
-
називати труднощі існування легіону УСС;
-
пояснювати історичне значення УСС.
Тип уроку: практичне заняття.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Виправте помилки.
-
Легіон УСС було засновано у 1915 р. (1914 р.)
-
З закликом вступати до легіону УСС виступали СВУ. (ГУР)
-
Очолив УСС Г. Коссак. (М. Галущинський)
-
Найбільшим та найкривавішим боєм легіону УСС був бій на горі Маківка. (Лисоня)
-
УСС вели бої на території Наддніпрянської України. (на території Галичини)
-
Свій бойовий шлях УСС розпочали з Перемишля. (Мукачево)
-
Г. Коссак відзначився у ході боїв за гору Лисоня. (Маківка)
-
Перша битва УСС відбулася на горі Маківка. (на Ужоцькому перевалі та біля села Верецькі Вижні)
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на історичній карті бойовий шлях УСС у 1914 – 1917 рр.
-
Покажіть місця та назвіть дати найбільших боїв за участю легіону УСС.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота з історичною піснею М. Гайворонського на слова Р. Купчинського „За рідний край":
-
Проаналізуйте рядки з пісні. Про що вони свідчать?
За рідний край, за нарід свій,
За волю України
Ми йдемо в бій, ми йдемо в бій
Крізь згарища, руїни...
-
Для українських січових стрільців пісня мала вагоме значення, і не лише пісня. Про це та інші сторони повсякденного життя УСС ми сьогодні дізнаємося.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичним джерелом (с. 29 підручника).
-
Прочитайте фрагмент історичного джерела.
-
Хто є автопором джерела? Чи можна, на вашу думку, йому довіряти?
-
З’ясуйте, про що в ньому йдеться; коли відбулися описані в ньому події.
-
Визначте, як автор ставиться до подій, про які розповідає, чому саме так.
-
Виберіть рядки, що свідчать про масовий рух добровольців серед українського населення.
-
Що довідуємося про причини вступу автора до легіону УСС?
-
Чому його не взяли до айстро-угорської армії?
-
Що розповідає автор про ставлення населення до створення легіону УСС?
-
Хто міг вступити до легіону?
-
Висловіть свої міркування про причини створення українських добровольчих військових формувань та підтримку цього руху населенням.
-
Самостійне виконання практичного завдання 1.
-
Сформулюйте, у чому полягало значення подій та явищ, про які йдеться в джерелі. Стисло викладіть своє ставлення до них.
-
Робота з історичними джерелами (с. 29 – 30 підручника).
-
Прочитайте фрагменти джерел.
-
Визначте основну думку кожного з уривків та виокремте історичні деталі (факти) з тексту документів.
-
На які нові для вас ракурси Першої світової вказують документи?
-
У чому цінність джерел саме для вас?
-
Пригадайте, чому присяга, фрагмент з якої наведено у джерелі, була таємною.
-
З якими труднощами зустрілися усуси?
-
Завдяки кому зі слів, автора, труднощі було подолано?
-
Що дізнаємося про настрій усусів?
-
Що довідалися з листа усусів до СВУ?
-
З якими почуттями читали джерело 5?
-
У чому полягав трагізм ситуації, про яку йдеться у фрагменті?
-
Самостійне виконання завдання 2.
-
На підставі наведених свідчень сформулюйте 3–4 тези про історичну роль легіону УСС і трагізм становища, у якому він опинився під час воєнних операцій проти російської армії.
-
Робота з візуальними джерелами (с. 32 підручника).
-
Розгляньте фотоілюстрації.
-
Про які сторони повсякденного життя легіону УСС вони свідчать?
-
Яка роль І. Франка в житті УСС?
-
Робота з історичним джерелом (с. 33 підручника).
-
Опрацюйте фрагмент історичного джерела. Про які заняття УСС воно свідчить?
-
Робота в парах.
-
Обговоріть у парах, які факти з джерела свідчать, що стрілецьке середовище сприяло утвердженню ідеї соборності України? Який символічний зміст мало означення «січові» щодо українських добровольців?
-
Самостійне виконання завдання 3.
-
Оберіть один із запропонованих жанрів для розповіді про повсякдення січових стрільців.
-
Коротке повідомлення на основі історичних джерел.
-
Есе «Курними шляхами – під козацьким знаменом і з піснею на вустах».
-
Лист українського січового стрільця до родича з Наддніпрянської України.
-
Підсумки уроку.
-
Бесіда за запитаннями.
-
Поміркуйте, як могло б скластися життя усусів, якби не війна.
-
Як належить ставитися до трагічних сторінок історії?
-
Чи є підстави твердити, що Українські січові стрільці – перше в новітній історії національне військо? Відповідь обґрунтуйте.
-
Оцінювання.
-
Поставте собі оцінку за урок, зарахувавши за різні етапи роботи відповідні бали: за кожне із завдань (завдання 1–3) – від 1 до 3 балів. Так само від 1 до 3 балів оцініть свою участь в обговоренні в парах/групах (максимальна оцінка за урок – 12 балів)
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Підготувати повідомлення до практичного заняття «Перша світова як виклик людському виживанню: жінки у війні, діти-сироти, біженці, військовополонені, скалічені солдати».