Урок " Правило вживання апострофа після префікса"

Про матеріал
Розробка допомагає ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Українська мова

 

 

 

 

Правило вживання апострофа після префіксів

(розробка уроку в 3 класі)

 

 

 

 

 

Підготувала  Дікун С. М..

 вчитель початкових класів,

спеціаліст ІІ  категорії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                              

Тема: Правило вживання апострофа після префіксів

Мета. Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів.

Закріплювати знання про морфемну будову слова, вміння утворювати слова за допомогою префіксів.    

           Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до               міркувань, порівнянь, доведення.

Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати, сприяти усвідомленню словотвірної системи.

Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу  до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиці, картки, підручник, тестові завдання, картини природи, ілюстрації птахів.

                                              Хід уроку.

І. Організаційна частина

- Сьогодні урок – відкритий для всіх

Багато гостей! Тож вітаємо їх!

 

  • Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (відповіді дітей)
  • Я бажаю вам успіху!
  • А працюватимемо ми під таким девізом. Але спочатку треба скласти цей вислів.(написаний на дошці.

«ваМо – калодзер шіду»  (Мова – дзеркало душі)

  • Як ви розумієте цей вислів? (Мова людини повинна бути правильною. Треба чітко висловлювати свою думку. Отже, по мовленню видно яка людина. Мова передає наші думки, почуття, настрій)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Вправа « Мозковий штурм»

  • Над якою темою ми з вами працюємо? (Будова слова)
  • Давайте пригадаємо те, що ми знаємо про будову слова.
  •  З яких частин складається слово?
  • Що таке закінчення?
  • Що потрібно, щоб знайти закінчення?
  •  Що таке основа?
  • Корінь, префікс, суфікс?
  •  Як перевірити ненаголошені е, и в складі кореня? (змінити слово, або дібрати до нього спільнокореневе, щоб ненаголошений голосний став голосним).
  • Як перевірити ненаголошені е, и в корені, що не перевіряються наголосом? (за орфографічним словником).
  • Яка буква пишеться у префіксах роз-, без-? ( завжди пишеться буква з).
  •  Перед якими буквами пишеться префікс с-? (к, п,т,к, ф ).

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.

 

  • А про що сьогодні буде йти мова ви самі скажете, коли відгадаєте загадку.
  1. Робота із загадкою. ( слайд № 1)

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі,

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати сім’я –

Зразу стану потрібен і я. (Апостроф)

Саме цей знак буде присутній сьогодні на уроці. (слайд № 2)

- Яке слово в цій загадці пишеться з апострофом? (Сім’я)

(слайд № 3) Прочитай пари слів, пригадай, що таке апостроф і для чого він служить ?

З'явився – зяблик

Роз'яснити – розібрати

Від'їхати – відійти

Що ти помітив під час читання? (слова І стовпчика ми читали з роздільною вимовою приголосних. Отже( павило апострофа слайд № 4).

  • Пригадайте, в яких випадках пишеться апостроф? (після б, п, м, ф, р перед я, ю, є, ї)
  • Як вимовляються приголосні перед апострофом? (твердо)
  1. Робота в зошитах

Відкрийте зошити, запишіть число.

Хвилинка каліграфії

Запишіть прислів’я «Що влітку відкладеш , то взимку, як знайдеш»- що означає це прислів’я ?

 

2.Гра «Впіймай подих зими»

--Я буду читати слова, а ви слухайте. Якщо зустрінуться слова на тему «Зима», запишіть їх у зошит.

 

  Холодний, м’ яч,  ковзани, м який, мороз, грудень пляж, санчата, квіти, завірюха,

листя, сніг, лижі, хурделиця, бурулька, ожеледиця, трава.

3.Запис слів, речень.

 

Слова:  ковзани, лижі,  санчата  запишіть у зошити.

А наступне завдання таке: дівчатка--

до слова  зима доберіть спільнокореневі і запишіть;

(Зима-зимонька, взимку, перезимувати.);

хлопчики—змініть слово «зима» за допомогою закінчень.

Як називаються ці слова? (форма слова).

(Зима—зими, зиму, зимою )

Давайте розберемо спільнокореневі слова за будовою. 1 учень працює на дошці.

 

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

  1. спостереження й аналіз мовних явищ під керівництвом учителя;

( слайд № 5 –прочитай подані слова , поміркуй , у яких словах апостроф стоїть після префікса ?

Об'їхати, п'ятірка, роз'єднати, п'ятниця, черв'як, подвір'я, з'явилися.

 Зверніть увагу на який звук закінчуються префікси,

після яких ставимо апостроф? (Префікс закінчується на приголосний звук)

  • Отже, сьогодні ми будемо вчитись  писати слова з апострофом після префікса.

А допоможе нам правильно писати слова з апострофом нам ця пам’ятка.

  • Б) Висновки, формулювання правила:

-  А щоб правильно навчитися писати слова з апострофом після префіксів ми ознайомимось з пам’яткою:

1. Вимов та послухай слово.

2. Визнач, чиє в цьому слові префікс.

3. Якщо префікс є, перевір на який звук він закінчується.

4. Якщо на приголосний, виділи перший звук кореня.

5. Якщо корінь починається з букв я, ю, є, ї – пиши апостроф.

1. Пояснювальний диктант

  • А зараз напишіть під диктовку слова: приїздити, роз’яснити, під’їзд,  розрізати.
  • Міркуємо (пояснення вчителя),

1 крок. У слові приїздити префікс є

2 крок. Закінчується на голосний

3 крок. Отже, апостроф не пишеться.

Міркування учнів.

1 учень.

1) у слові роз’яснити префікс є

2) префікс роз- закінчується на твердий приголосний

3) після префікса буква я

4) отже, апостроф пишеться.

2 учень

1) у слові розрізати префікс є

2) префікс під- закінчується на приголосний

3) після префікса буква «ер»

4) отже, апостроф не пишеться.

3 учень

1) у слові під’їзд префікс є

2) префікс під- закінчується на приголосний

3) після префікса буква ї

4) отже, апостроф пишеться.

V. Фізкультхвилинка

 

 

В) Робота з підручником

1. Правило. Робота в парах.

  • Відкрийте с.100. Прочитайте  правило і розкажіть один одному
  • Виконайте Впр. 235

Скласти речення з трьома словами, учні записують на дошці.

VI. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності

  1. Творчий диктант
  • Я буду диктувати слова, ви їх записуєте в стовпчик, до кожного слова підбираємо антоніми

З’єднати – роз’єднати

Під’їхати –від’їхати

З’їхатися – роз’їхатися

 

  1. Гра «Четверте зайве» робота в парах.

 

 

 

-

з’явитися, сім’я, від’їжджати, об’їхав

 

 

 

з’їзд, бур’ян, від’ їхати, з’єднати

 

 

 

роз’їзд, з’ясувати, в’їзд, здоров’я

  1. Робота в групах

1 група Утвори слова, постав, де треба, апостроф

З

Об

При                  їхати

Пере

Під

Ви

 

2 група Розкрий дужки, постав, де треба, апостроф

(роз)єднаний,(до)їжджати,(роз)ійтися,(роз)їхатися, (з)їсти

 

3 група  Які слова «заблукали»?

Від’їзд, солов’ї, об’ява, з’єднатися, з’явитися, з’юрмитися, п’ять, м’яч,

без’ядерний.

  1. Розвиток мовлення

Вправа 234. Прочитайте текст і подумайте, як ви розумієте дідусеву відповідь?

  • Для чого він садив яблуні? Про кого він думав у цей час? Яким був дідусь? Яким буде урожай у такому саду? А хто ще має жити у саду, щоб урожай не знищили шкідники?
  • Ось сьогодні до нас в гості завітала синичка і принесла  цікаву  інформацію , а їй сорока на хвості принесла. А що це за вислів? ( фразеологізм. ) Що він означає? Комусь щось повідомити.  Послухайте її. (На дошці прикріплена синичка з листом)
    • За ніч сова з’їдає 15 гризунів.
    • Одна сім’я синичок знищує за день майже 400 шкідливих комах та різної гусені, що об’їдає листя дерев.
    • Сім’я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько 3 тисяч комах

Ось така цікава інформація. І якщо ви будете підгодовувати пташок взимку, то у ваших садах завжди буде гарний урожай.

VII. Підсумок уроку

  • Що нового ви дізналися на уроці? (ми навчилися правильно писати слова з апострофом після префікса)
  • Яке завдання було для вас найважчим?

Гра «Голосування ногами»

  • Чи погоджуєтесь ви, що апостроф пишеться після префікса, який закінчується на твердий приголосний? (так)
  • Чи погоджуєтесь ви, що апостроф пишеться перед буквами я, ю, є, ї? (так)
  • А чи погоджуєтеся ви, що апостроф служить для зв’язку слів у реченні? (ні)
  • Чи погоджуєтесь ви, що урок видався корисним? (так)
  • Ось і закінчився наш урок. Ми намагалися якнайбільше поповнити свої знання.
  • Скажіть, а чи справдилися ваші очікування? (я очікував нових знань – я їх отримав.

VIII. Оцінювання учнів

ІХ. Д/з

Впр. 236. По бажанню скласти оповідання на тему «Як я допомагаю пташкам взимку?»

 

doc
Додано
27 січня 2020
Переглядів
3495
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку