Урок + презентація для 1 класу по темі "Буква «ща», позначення нею звукосполучення [шч]. Звуко-буквений аналіз слів. Виразне читання тексту за букварем. Письмо малої і великої букви «ща». Письмо з'єднань, слів, речень. СМС: «Про тварин. Щука»"
Тема. Буква «ща», позначення нею звукосполучення [шч]. Звуко-буквений аналіз слів. Виразне читання тексту за букварем. Письмо малої і великої букви «ща». Письмо з’єднань, слів, речень. СМС: «Про тварин. Щука».
Мета. Ознайомити учнів з літерою “ща”, її назвою та звуковим значенням; вчити писати малу і велику букву «ща»; формувати навички читання слів з літерою “ща”, уміння робити звуко-буквений аналіз; розвивати мовлення і мислення учнів; збагатити знання учнів про Батьківщину; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання. Мультимедійна презентація до уроку, картки для гри «Хто швидше?», картки для звуко-буквеного аналізу, мультик «Уроки тітоньки Сови. Буква Щ», картки для гри «На своє місце».
Хід уроку
Добрий день!
У добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули вже дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас підготувався,
До дзвінка ще постарався,
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
ЇЖАЧОК
Вихідна позиція.
Поставити долоні під кутом одна до однієї.
Розташувати пальці однієї руки між пальцями іншої.
Ворушити прямими пальчиками.
Як ти носиш, їжачок,
Так багато колючок?
ДЕРЕВА
Вихідна позиція.
Розташувати кисті рук перед собою, долонями до себе.
Пальці розведені в сторони та напружені.
Після виконання вправи струсити кисті рук.
Вітер залетів у гай.
Ти дерева не гойдай,
(Качати руками з боку у бік)
Дуже гілки не клони,
Щоб не тріснули вони!
(Качати руками униз – уверх,
не згибаючи пальців)
Гра на фортепіано
Довільно імітувати пальцями обох рук гру на цьому музичному інструменті.
Вправи з точкою. В основі таких вправ завдання: дивитись, не зводячи очей на певну точку, намагаючись побачити те, що поруч з точкою.
Виходять дев’ять учнів. Діляться на три команди. Кожній команді дати картки з складами. Хто швидше складе слово.
Фізкультхвилинка
Раз, два - всі пірнають, (Присідання)
Три, чотири – виринають,
П’ять, шість - на воді (Рухи руками)
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім, що є сили –
Всі до берега приплили,(Руки на поясі, ходьба на місці)
Дев’ять, десять – розгорнулись,
Обсушились, потягнулись,
І розбіглись, хто куди. (Сісти за парти).
Що тут казати – хижа вкрай,
У неї апетит найкращий,
Карасику, ти не дрімай,
А то в її потрапиш пащу. (Щука)
(Живе у прісній водоймі, хижа риба.)
У дітей картки з малюнком щуки.
Звуковими фішками викласти схему слова.
Ознайомити учнів, що [шч] позначається на
письмі однією буквою.
Дощ хлющить на зелен плющ,
Під плющем сховався хрущ.
— Розкажіть про Букву Ща!
— А вона така ж, як Ша,
Тільки в неї, —
Каже Костик,—
Унизу
Праворуч хвостик!
Варвара ГРИНЬКО
Історію про букву «Щ»
Весь знає Алфавіт.
Отож послухаєм і ми,
І нам це знати слід.
Прийшов до міста Алфавіт
Злодюга Щур колись.
Схопив два звуки – [ш] і [ч]
(на них чомусь він зливсь),
І міцно мотузки зв’язав,
Помічника Ляща позвав,
І бідолашних [ш] і [ч]
Втопити наказав.
Лящ не послухався щура:
«Топити звуки – це не гра!».
Під ранок [ш] і [ч] знайшли,
Та розв’язати не змогли!
Так утворилась буква «Щ»
Із витівки щура й Ляща.
(Розгляд карти України, мальовничих куточків.) (слайд №6)
Батьківщина – рідний край.
Прадід – батько дідуся або бабусі.
Льон – трав’яниста рослина, зі стебел якої виготовляють волокно.
Безкраї – які не мають видимих меж, безмежні.
Фізкультхвилинка
Написання малої букви «щ» (слайд №7)
Учитель пояснює написання букви.
Написання великої букви «Щ» (слайд №7)
Учитель пояснює написання букви.
На дошці прикріплені картки з словами. Скласти з них прислів’я і пояснити його зміст.
(Людина без Батьківщини – що соловей без пісні.)
Я люблю ____ _______ .
Україна – це безкраї ____, квітучі ____ , гори ______ .
(Я люблю свою Батьківщину. Україна – це безкраї лани, квітучі поля, гори Карпати. )
Гра «Мікрофон»