Методи й прийоми, використані на уроці, сприятимуть формуванню вмінь та навичок п'ятикласників ставити розділові знаки при діалозі, інтонувати висловлювання, розвитку ключових компетентностей.
Знати: діалог складові діалогу розділові знаки при діалозі Уміти: знаходити висловлювання персонажів, слова автора, ставити й обґрунтовувати розділові знаки при діалозі, правильно інтонувати речення.
Номер слайду 3
Діалог. Тире при діалозі
Номер слайду 4
˗ Чого ви плачете, тату? – питає дочка.
Номер слайду 5
˗ Ось пан дав тобі десяток варених яєць та казав, щоб ти посадила на них квочку, та щоб вона за одну ніч вилупила й вигодувала курчата, а ти щоб спекла їх йому на снідання, - відповідає батько.
Номер слайду 6
Маруся й каже:— Не журіться, тату, все буде гаразд!
Номер слайду 7
Група 3 Дочка взяла горщечок каші та й каже:— Понесіть,тату, оце панові та скажіть нехай він виоре, посіє цю кашу, і щоб вона виросла, поспіла.
Номер слайду 8
Група 3 Запишіть речення, поставте розділові знаки. Обґрунтуйте вживання. Косили в лузі батько та син. Малувато ми накосили сказав батько. А син йому відповідає. Кому ж тут косити: ти старий, я ще малий.
Номер слайду 9
Самоперевірка. Косили в лузі батько та син. - Малувато ми накосили, - сказав батько. А син йому відповідає:- Кому ж тут косити: ти старий, я ще малий.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Сіли вони обідати. Батько дивиться й говорить:˗ Ого, як багато з’їли!˗ Ти мужик і я мужик, було кому їсти, - відказує син. Самоперевірка
Номер слайду 12
Прочитайте речення, визначте, скільки осіб бере участь у розмові. Запишіть, доповнивши кожну репліку словами автора. Поставте потрібні розділові знаки. 1. Подивись на свій одяг сину. 2. Що я на ньому не бачив? 3. Я ж тебе просила не перестрибувати через калюжу. 4. А я мамо і не перестрибнув. (Народна творчість).
Номер слайду 13
ВІТРИСЬКО— Чом, вітриську, розходився, хазяйнуєш у саду?— Це я в листі заблудився і дороги не знайду.— А навіщо трусиш сливи у некошену траву?— Бо удався нелінивим, без роботи не живу!— Ой вітриську, робиш шкоду! Угамуйся хоч на мить!— Краще геть піду з городу, в чистім полі буду жить! Звісив з тину босі ноги, свиснув — листя полягло.І за мить впродовж дороги покурівся за село.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Прочитати текст, записати речення, замінивши пряму мову діалогом Улітку дід Іван і його онук Івась пасли череду. Знайшов раз Івась палицю, що лежала в траві й сказав: «Я зроблю батіг і поганятиму корів».«З неї можна зробити те, що душу оживляє», - мовив дід, роздивляючись палицю. (За В. Сухомлинським). Зобразити схематично вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою.