Тема: Звертання. Роль звертань у реченні. Розділові знаки при звертанні.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання, його види, формувати вміння визначати звертання в реченнях, правильно інтонувати речення зі звертаннями, розрізняти звертання непоширені й поширені, вживати звертання в усному й писемному мовленні, розставляти розділові знаки у реченнях, ускладнених звертаннями; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань, конструювати речення; виховувати любов до рідного краю.
Хід уроку
Скільки є в нас, любі друзі,
для звертання ніжних слів.
Д. Білоус
І. Організаційний момент класу
Повідомлення теми та мети уроку
ІІ. Мотивація до навчальної діяльності
Прошу кожного із вас назвати своє повне ім’я та пестливу форму, якою звертаються до вас рідні.
(відповіді учнів)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Синтаксична розминка
Графічний диктант
IV. Вивчення нового матеріалу
Проблемне питання
Україно, я твоїм ім’ям сумую і радію іменем твоїм. (В. Симоненко)
Слався од краю до краю, Вітчизно, квітни садами, піснями лунай. (М. Рильський)
Не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно. (В. Сюсюра)
Україно, ти для мене диво! (в. Симоненко)
Учні роблять дослідження, виводять правила і порівнюють із підручником.
Диктант із завданням. На дошці зображені схеми, до яких потрібно підібрати речення на відповідність.
Рідна мово, без тебе ніхто я. (М. Перебийніс)
Без рідної мови, юначе, й народу нашого нема. ( В. Сюсюра)
Мово рідна! Люблю зажуру пісень твоїх. (С. Плачинда)
Ти наше диво каменове, кохана материнська мово! (Д. Білоус)
Гра «Комплімент»
Учні один одному роблять компліменти, використовуючи звертання.
Питання
Звертання вживається і у народній творчості, і у літературній мові.
Усна гра «Редактор»
(пане, пані, добродійко, добродію)
Жіночко, мужчина--?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Метод «Мікрофон»
Питання
VІ. Домашнє завдання
Скласти діалог, використовуючи звертання на тему «Рідне слово».
Опрацювати параграф у підручнику.