Урок української мови та презентація (9 клас) «Синоніміка складносурядних речень із різними сполучниками, а також складносурядного речення і простих речень» (за комунікативною темою «Традиції та обряди українського народу: Різдвяні свята»)
Тема : Синоніміка складносурядних речень із різними сполучниками, а також складносурядного речення і простих речень.
Мета: поглибити знання учнів про складносурядне речення; ознайомити з синонімією складносурядних речень з різними сполучниками, а також складносурядних і ряду простих речень; вдосконалювати уміння розрізняти в текстах складносурядні речення, відмежовувати їх від інших синтаксичних конструкцій, конструювати такі речення і вживати їх у мовленні; виховувати любов до традицій українського народу, любов до своєї країни.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Культура мовлення: інтонація складносурядного речення.
Текст (риторичний аспект): використання складносурядних речень у текстах художнього стилю.
Міжпредметні зв’язки: українська література: щедрівки, колядки; народознавство: українські традиції (Різдвяні свята)
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник, картки для «Клоуз-тесту», картки з текстом, мелодія пісні «Старий рік минає»
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Записати речення в зошиті, розставити пропущені розділові знаки, аргументуючи їх. Підкреслити граматичні основи. Накреслити схеми речень.
На хвилину раптом стихли голоси… і спинились тіні (кома не ставиться)
Ся розмова лишила в мені якийсь гіркий несмак…. але миритись, брати назад свої слова у мене не було бажання (;)
Несподіваний ривок … і ми відриваємося від землі.(-)
З неба, як розтоплене золото, ллється на землю блискучий світ сонця.. на ланах грає сонячна хвиля.(;)
На Дніпрі тремтіли окремі вогники… і від кожного з них тягнулася блискуча доріжка.(,)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
(підготовка учнів до сприймання нового матеріалу)
Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми з вами, опрацьовуючи тему уроку, будемо говорити про свята, які люблять усі діти, а для когось ці свята є взагалі найулюбленішими. Що це за свята, ви скажете, коли прослухаєте фрагмент української пісні в сучасній обробці. (звучить пісня «Старий рік минає») Дійсно, сьогодні ми поринемо в казковий світ Різдвяних свят.
ІV. Оголошення теми та мети уроку.
Тема нашого уроку: Синоніміка складносурядних речень із різними сполучниками, а також складносурядного речення і простих речень.
Мета:
Давайте заповнимо таблицю, звертаючи увагу на ключові слова теми. Заповнюємо лише першу та другу колонки.
Що ми знаємо |
Що хочемо знати |
Про що дізналися |
Які реч. називають ССР й простими; сполучники сурядності; синоніми |
Чи можлива заміна ССР синонімічними конструкціями? Навіщо нам ці знання? |
|
- Що таке синоніми?
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1.Дослідження - стилістичне реконструювання.
Зверніть увагу на речення, записане на дошці:
Приходить вечір, і йдуть перші колядники з сумками для гостинців.
- Яке воно за будовою? (Складне складносурядне речення зі змістовим відношенням послідовності дій).
Спробуємо тепер перебудувати його на СС з причинно-наслідковим відношенням .
- Приходить вечір - і йдуть перші колядники з сумками для гостинців. (Складне складносурядне речення із причинно-наслідковим змістовим відношенням дій).
- Приходить вечір, і йдуть перші колядники, несучі сумки для гостинців. Просте речення, ускладнене поширеною обставиною — дієприслівниковим зворотом).
- Коли приходить вечір, ідуть перші колядники з сумками для гостинців.(Складне складнопідрядне речення).
- Приходить вечір. Ідуть перші колядники з сумками для гостинців. (Два простих речення — односкладне означено-особове і двоскладне).
- Приходить вечір, ідуть перші колядники з сумками для гостинців. (Складне безсполучникове речення).
- Доведіть, що побудовані конструкції є синтаксичними синонімами. /Зміст один, відтінки різні/.
Висновок. Складносурядне речення можна замінити синонімічними конструкціями — простими реченнями, простими ускладненими, іншими складносурядними, складнопідрядними, безсполучниковими.
Поняття „Синонімічні конструкції” стосується мовних зворотів, словосполучень. Синонімічними можуть бути й різні види речень, які по-різному передають ту саму думку.
2. Пояснювальний диктант із додатковим завданням.
Запишіть речення, поясніть постановку розділових знаків. Замініть, де це можна зробити, сполучники іншими, синонімічними. Чи змінюється від цієї зміни зміст речення?
Зустріччю предків на Свят-вечір розпочинався період найважливіших зимових свят - Різдвяні свята, і закінчувалися вони проводами на Водохреща.
У цей період українці колядували та щедрували – співали ритуальних пісень-побажань господарям осель та їхнім домочадцям.
За давньою традицією, належне різдвяне святкування починається ще ввечері напередодні Різдва з духовних і матеріальних приготувань, а вечір цей зветься Святим чи Свят-Вечором (6 січня)
Різдво Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха, і вважається воно другим після Пасхи (Великодня) великим святом, хоч у багатьох католицьких країнах народне благочестя досі відводить йому головне місце серед свят.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Кожна група повинна була знайти матеріал про різдвяні страви (1група) та традиції українського народу (2 група). За цим матеріалом скласти діалог, вживаючи складносурядні речення. Представники від кожної групи розігрують діалог.
Було це в часи правління царя Ірода. Почув він, що народилося дитя Боже, яке принесе людям спасіння. Злякався Ірод, - і наказав він убивати всіх хлопчиків віком до двох років. Ангели сповістили про це матері Ісуса – Марії, і вона почала переховуватись, тікаючи з поселення в поселення. І одного разу, коли слуги Ірода переслідували їх, вибігла на поле і побачила, що чоловік оре ниву. Матір Божа сказала: « Чоловіче добрий, помагай Боже. Ти ореш нивку, зараз і засієш, а в скорім часі і пшеницю жатимеш», - і побігла далі. І сталося диво. Не встигла вона і кілька кроків ступити, як пшениця зійшла, заколосилася. Взяв чоловік серп і почав жати, а слуги Ірода під’їхали до нього. Вони спитали: « Гей, чоловіче! Чи не бачив ти тут жінки з немовлям?», той відповів, що бачив.
- А давно вона тут пробігала?
- Було це тоді, коли я поле орав.
І подумали слуги, що не догнати їм Божої Матері, і повернули назад.
Складіть речення зі сполучниками сурядності, які виражають такі смислові значення: 1) одночасність; 2) послідовність; 3) протиставлення; 4) чергування явищ; 5) можливість одного явища з названих.
На картках і на екрані маєте речення. Встановити відповідність між характеристикою і реченням.
1. Однак не менш важливою була завчасна підготовка до різдвяно-новорічних обрядів.
2. Різдво та Новий рік – родинні свята, бо в новорічну ніч злітаються до господи душі пращурів.
3. Обов'язково з пори жнив зберігали обжинкового Дідуха та відбирали пахуче сіно.
4. До святкової вечері, за українським звичаєм, запрошують бідних і самотніх, разом із господарем присутні виголошують молитву за всіх померлих і живих родичів.
5. Минають роки, десятиліття, століття, а Різдво Христове залишається найрадіснішим святом людства.
А) Розповідне, неокличне, просте, поширене, односкладне, неозначено-особове, повне, ускладнене однорідними присудками.
Б) Розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, повне, неускладнене.
В) Розповідне, неокличне, складне, складносурядне, складається з двох частин, змістові відношення протиставні.
Г) Розповідне, неокличне, складне, безсполучникове, складається з двох частин, частини неоднорідні: друга вказує на причину.
Ґ ) Розповідне, неокличне, складне, складнопідрядне з підрядним обставинним причини.
У кого яке число вийшло? Або назвіть цифри. Тепер звірте свої результати:
(Відповідь: 1-б, 2-r, 3-а, 4-г,5-в)
- Давайте спробуємо замінити синонімічними дані сполучники. Чи можливо це? Увага на екран, читаємо речення.
1.Минають роки, десятиліття, століття, а Різдво Христове залишається найрадіснішим святом людства. ( та, однак, але, проте, зате)
- А скажіть, доречно вжити сполучник і ? Ні, бо йдеться не про явища одночасності чи послідовності дій.
2.Різдвяна зірка на небо вийде, і малий Ісусик до дітей прийде.
Спробуйте використати повторювані сполучники. Чого ми досягли? (і = й; а також; не тільки…., а й; і…і)
3. На Щедрий вечір люди не працювали і не їли аж до вечері, зате готували кутю й узвар, смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці. (зате = але; проте; однак; а)
Висновок: Сурядні сполучники в складносурядних реченнях можуть уживатися в реченнях з синонімічним значенням. Деякі з них можливо замінювати лише в окремих випадках. Заміна і сполучником й має не порушувати правила милозвучності. Відповідно до вживання сполучників сурядності в складносурядних реченнях утворюються синтаксичні смислові зв’язки між його частинами.
VІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1.Заповнення третього стовпчика таблиці.
Що ми знаємо |
Що хочемо знати |
Про що дізналися |
Які реч. називають ССР й простими; сполучники сурядності; синоніми |
Чи можлива заміна ССР синонімічними конструкціями? Навіщо нам ці знання? |
Українська мова багата на виражальні засоби серед яких синонімія різних за будовою речень і можливість заміни сполучників. Використання синонімічних конструкцій робить мовлення багатшим і точнішим. |
2. Складання сенкана зі словами (умова: четвертий рядок - складносурядне речення).
1 варіант – колядка, щедрівка 2 варіант – Різдво, засівальна
VІІІ. Рефлексія.
Метод «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я …
Найбільше мені сподобалося…
ІX. Домашнє завдання
1.Скласти твір – мініатюру «Святкування Різдва в моїй родині», використовуючи складні речення.
2.Скласти усне висловлювання «Складносурядне речення»