Урок-казка в 1 класі
І. Організаційний момент.
- Сьогодні до нас на урок прийшла незвичайна казка. Ми будемо її не просто слухати, а брати участь у всіх подіях, які відбуватимуться. Та щоб потрапити у казку, потрібно підготуватися: приготувати кольорові та прості олівці, робочі зошити, сісти правильно за партою та уважно слухати. Тільки добре пам’ятайте: байдужі, ліниві та неуважні героями казки стати не зможуть!
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень за тиждень.
Вчитель розповідає.
- Та чи зможуть вони вибратися на поверхню? Вони ж не знають, якою була погода там, на поверхні, останнього тижня.
- А ви хочете, щоб гноми побачили землю власними очима? Допоможемо гномам, діти. Пригадаємо, якою була погода останнього тижня.
Вчитель.
- О, така погода цілком влаштовує гномів. Вони проходять через вузький печерний прохід і вибираються на сонячне світло.
ІІ. Повторення вивченого.
Вчитель продовжує розповідь.
Малюк в зеленому ковпачку почав рюмсати:
Та плакати довго не довелося, бо старші гноми пригадали малому, чому вони змушені були вирушити в мандрівку і хто винуватець цього походу. Вони також нагадали, що часу для плачів зовсім немає, бо до вечора гноми повинні повернутися у підземелля, а якщо не встигнуть зібрати необхідну інформацію для відновлення сторінки, то дорога додому закриється назавжди.
Вчитель.
-Гноми вислухали діток, але ніяк не могли уявити собі того, що родиться на тому родючому верхньому шарі землі.
Як змінилося все довкола, коли за справу взялися учні нашого класу! У небі лагідно засвітило сонечко, в повітрі почали літати барвисті метелики.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
А нам і не потрібно про все-все збирати інформацію, - відповів найстарший гном. - У нас спеціальна місія. Щоб ніхто не здогадався, я зашифрував, про що ми повинні сьогодні дізнатися якнайбільше,і він показав малому клаптик паперу, на якому була шифрограма.
с – 3, и – 5, л - 4, р – 1, и – 7, н – 6, о - 2 |
(Діти читають слово «РОСЛИНИ»).Тепер ми знаємо, з яким завданням прийшли гноми: вони повинні дізнатися якнайбільше про світ рослин, їх різноманітність, місця, де вони ростуть, і яку користь приносять.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1.Пояснення про життєву необхідність рослин для людей.
- Як тут легко дихати! – зраділи гноми в різнокольорових ковпачках.
3.Ознайомлення із поділом рослин на групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини; поняттям «дикорослі рослини».
Гном в зеленому ковпачку не міг всидіти на місці.
Надійшов справжній господар лісу – лісник. Хто-хто, а він про лісові рослини знає все.
РОБОТА В ЗОШИТІ
4.Ознайомлення з поняттям «культурні рослини».
А нашим мандрівникам час рушати далі. Попрощавшись із лісником, попростували гноми тінистою доріжкою. Лісова доріжка повернула ліворуч і незабаром ліс закінчився. Перед очима маленьких чоловічків простелилося велике-велике поле.
Виконання вправ для очей.
Хвилинка-веселинка.
Діти, якщо уважні, мовчать, а коли хтось продовжував кричати, то вчитель каже:
Вчитель продовжує розповідь казки.
А ви, дітки, і не знаєте, з ким це так вів розмову наш найменший гном. Справа в тому, що у полі також є людина, яка знає все-все про рослини, які можна тут виростити: коли садити, як доглядати, коли урожай збирати. Це – агроном
5.Ознайомлення із назвами квітів.
Гра «Віночок».
Вчитель викликає першу квітку, та – іншу, так учасники гри утворюють віночок. Учні, що сидять за партами, повторюють назви квітів з «віночка».
Фізкультхвилинка
На одній із вулиць вони побачили цікаву вивіску. «Ботанічний сад» - прочитав гном в зеленому ковпачку, читати він вже трохи вмів, тільки з шифровками не дуже вдавалося. Задовільняючи свою цікавість, гноми зайшли за ворота. Зайшли і мало роти не порозкривали з подиву! Які незвичайні рослини вони тут побачили! В саду проходила екскурсія і екскурсовод розповідав про кожну рослину так цікаво! Виявляється, що це з цілого світу привезли рослини в цей ботанічний сад, щоб відвідувачі могли на власні очі побачити їх. І для кожної рослини створили такі умови, в яких вона може нормально рости.
Екскурсовод розповідав:
А місто продовжувало дивувати наших мандрівників цікавинками. На одній із площ побачили гноми незвичайних зелених тварин. Виявилося, що це і не тварини зовсім, а декоративні кущі, вміло підстрижені. В парку росли не просто клумби, а цілі квіткові картини. У поєднанні з кущами і деревами – це була невимовна краса.
9.Ознайомлення з поняттям «лікарські рослини».
Рушили гноми далі вулицею і знову побачили цікаву вітрину: маленький чоловічок в білому халаті, а кругом нього різні рослини. Вивіска над вітриною – «Аптека».
Виявилося, що в аптеці продають різні ліки. Тільки у цій аптеці продають ліки, створені самою природою. Думаю, що вас, діти, також лікували такими ліками, бо всі дорослі знають, що багато рослин мають лікувальну дію. Такі рослини називаються лікарськими. Ростуть вони в лісі, у полі, на луках, інколи люди спеціально їх вирощують. Пригадайте, чи лікували вас при допомозі лікарських рослин.
9.Ознайомлення з поняттям «лікарські рослини».
Рушили гноми далі вулицею і знову побачили цікаву вітрину: маленький чоловічок в білому халаті, а кругом нього різні рослини. Вивіска над вітриною – «Аптека».
Виявилося, що в аптеці продають різні ліки. Тільки у цій аптеці продають ліки, створені самою природою. Думаю, що вас, діти, також лікували такими ліками, бо всі дорослі знають, що багато рослин мають лікувальну дію. Такі рослини називаються лікарськими. Ростуть вони в лісі, у полі, на луках, інколи люди спеціально їх вирощують. Пригадайте, чи лікували вас при допомозі лікарських рослин.
2. Гра «Мікрофон».
- Прийшла черга і до найменшого гнома в зеленій шапочці показати свої знання. Водій автобуса запитував малого, а він швидко відповідав на запитання. Але малий дуже хвилювався, тому інколи відповідав неправильно. Якщо ми зуміємо виправити неправильні відповіді, то гноми поїдуть автобусом, а не йтимуть пішки.
- Як називають рослини, які самі виростають в природі?
- Дикі, - відповів малюк. (Учні виправляють: «Дикорослі»).
- Чим відрізняється дерево від куща?
- В дерева один стовбур, а кущ має кілька деревовидних стебел.
- Як називаються рослини, які саджають і вирощують люди?
- Виховані. ( Культурні)
Без особливих пригод дісталися гноми до входу в підземелля. Вони дуже поспішали, у них було зовсім мало часу, щоб милуватися лугом, полем, лісом. Добре, що хоч встигли і вхід ще був відкритий. Найбільше не хотів повертатися додому гном у зеленому ковпачку, бо за час мандрівки дуже сподобалися йому учні нашого класу. Він втішив себе думкою,що обов’язково повернеться ще не раз до цих розумних діток і швидко побіг наздоганяти старших. Біг і думав собі: «А чи знайдуть учні у своїх книгах сторінку про рослини?»
А діти махали гномам на прощання руками і разом промовляли:-До побачення, гноми.
1