Систематизація і узагальнення знань з теми "Українська революція", рзгляд історичних подій та явищ в конкретних історичних обставинах. Закріплення навичок аналізу і зіставлення історичного матеріалу.
Узагальнюючий урок з теми: «Початок української революції
(1917 — квітень 1918 р.)» (Слайд 1)
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Мета (Слайд 2)
Форма проведення: індивідуальна, робота в групах.
Метод проведення: розповідь, бесіда, повідомлення, оглядова, презентація, перегляд док. фільму «Українська революція»
Обладнання: підручник «Історія України» авт. О.Реєнт, О.Малій, портрети М.Грушевський, С.Петлюра, В.Винниченко; роздавальний матеріал (Універсали ЦР), мультимедійне обладнання.
Основні поняття
Очікуванні результати:
Після цього уроку учні зможуть:
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент уроку.
Привітання учнів, гостей.
ІІ. Мотивація навчальних знань. (1 хв.) (Слайд1)
(Учні класу поділені на чотири групи, кожна з яких отримала випереджальне завдання: підготувати презентацію про Універсали ЦР, коротка автобіографія про М.Грушевського)
Ми завершили вивчення теми: «Українська революція (1917- початок 1918 р.). Цього року наша країна відзначає 100-річчя з дня заснування УЦР. І ми з вами маємо попрацювати з історичними джерелами і дату власну оцінку історичному значенню УЦР, встановити зв’язок між подіями того часу і сьогоденням.
Визначити мету уроку. Запропонувати учням самостійно поставити мету. (Слайд2)
Бесіда: (7 хв.)
ІІІ. Основна частина уроку.
Для того щоб продовжити наш урок хочу проінформувати наших гостей, що для виконання подальших завдань клас був поділений на 2 групи учнів, які готували проект по кожному Універсалу.
1-ша група Презентація проекту (Слайд 7) (4 хв.)
«І Універсал ЦР»
(Дискусія щодо умов І Універсалу. Учні інших груп ставлять запитання 1-й групі)
Робота над документом
10 июня 1917 г. УЦР на II Всеукраинском военном съезде провозгласила свой I Универсал.
«Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ український на свої землі має право сам порядкувати своїм життям. Хай порядок і лад на Вкраїні дають вибрані вселюдним, рівним, прямим і тайним голосуванням Всенародні Українські Збори. Всі закони, що повинні дати той лад тут у нас, на Вкраїні, мають право видавати тільки наші Українські Збори».
Запитання:
2-га група Презентація проекту (Слайд 8) (4 хв.)
Робота з історичною інформацією
… Центральна Рада сплатила за порозуміння з Тимчасовим урядом невиправдано високу ціну…відмовилась від певної свободи дій. Запевняючи, що вона настроєна рішуче «проти замірів самовільного здійснення автономії України» до скликання Установчих зборів… Центральна Рада віддала російському урядові право затверджувати членів Генерального Секретаріату, яке попередньо належало їй. Одне слово, у політичному розумінні це був крок назад у розвитку Української революції.
Запитання:
3-тя група Презентація проекту (Слайди 9, 10,11) (5 хв.)
«ІІІ Універсал ЦР»
Робота над документом
«Віднині Україна стає Українською Народною Республікою.
Не відділяючись від республіки Російської і зберігаючи єдність її… щоб вся республіка Російська стала федерацією рівних і вільних народів.
До Установчих зборів України вся власть творити лад на землях наших, давати закони і правити надлежить нам, Українській Центральній Раді, і нашому правительству — Генеральному Секретаріатові України.
Отож, оповіщаємо:
До території Народної Української Республіки належать землі, заселені у більшості українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (без Криму). Остаточне визначення границь Української Народної Республіки щодо прилучення частин Курщини, Холмщини, Вороніжчини і суміжних губерній і областей, де більшість населення українське, має бути встановлено по згоді організованої волі народів».
Віднині на території Української Народної Республіки існуюче право власності на землі поміщицькі та інші землі нетрудових хазяйств сільськогосподарського значення. На території УНР з цього дня установлюється по всіх підприємствах вісім годин праці. Українській Народній Республіці має бути забезпечено всі свободи, здобуті всеросійською революцією: свободу слова, друку, віри, зібраннів, союзів, страйків, недоторканності особи і мешкання, право і можливість уживання місцевих мов в зносинах з усіма установами.
Народам великоруському, єврейському, польському та іншим на Україні признаємо національно-персональну автономію для забезпечення їм права і свободи самоврядування в справах їх національного життя…
Запитання.
4-та група Презентація проекту (Слайди 12,13,14)
«ІV Універсал ЦР» ( 7хв)
Робота над документом
Народе України. Твоєю силою, волею, словом стала на Землі українській вільна
Народня Республіка. Чотири роки лютої війни знесилили наш край і людність. Фабрики товарів не виробляють. Заводи спиняються. Залізниці розхитані. Гроші в ціні падають. Хліба зменьшується. Через усе це не могли відбутися вибори в Українські Установчі Збори в приписаний нашим попереднім Універсалом. А тим часом петроградське правительство народніх комісарів, щоб привернути під свою владу вільну Українську Республіку, оповістило війну Україні і насилає на наші землі своє військо, красногвардійців-большевиків. Але для того, щоб ні руське правительство, ні яке инше не ставили Україні на перешкоді установити той бажаний мир, для того, щоб вести свій край до ладу, творчої роботи, до кріплення революції та волі нашої, ми, Українська Центральна Рада, оповіщаємо всіх громадян України: Однині Українська Народня Республіка стає самостійною, ні від нікого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу. Зо всіма сусідніми державами, як то: Россія, Польща, Австрія, Румунія, Туреччина та инші, ми хочемо жити в згоді й приязні, але
ні одна з них не може втручатися в життя Самостійної Української Республіки. Власть в ній буде належати тільки народові України, іменем якого, поки зберуться Українські Установчі Збори, будемо правити ми, Українська Центральна Рада, представництво робочого народу, селян, робітників і салдатів, та наш виконуючий орган, який однині матиме назву Ради Народніх Міністрів.
Запитання.
IV. Систематизація набутих знань.
Завдання. (Вгадай яку подію описано) (Слайд 15) (5 хв.)
Запитання до 1 групи.
1.Яке мала значення ЦР для України? (1 хв.)
Значення Центральної Ради для України
- Формування Української державності.
- Визначення політико-економічних відносин в українському суспільстві. - Центральна Рада - перший офіційний уряд, що представляв інтереси українського народу.
Запитання до 2 групи. (1 хв.)
2. Назвіть здобутки ЦР.
Запитання до 3 групи. (1 хв.)
«Здобутки і прорахунки Української Центральної Ради в період 1917- квітня 1918 рр.» (Слайд 21, 22)
ЗДОБУТКИ
|
ПРОРАХУНКИ |
|
|
ВИСНОВКИ: (1 хв.) Центральна рада мала як здобутки, так і прорахунки. Проте вона мала свої заслуги перед українським народом. Протягом свого нетривалого існування вона пробудила його від рабської покори, підняла на національно-визвольну боротьбу за відродження державності, створила суверенну УНР. До втрати УЦР соціальної опори, призвело те, що була відсутність політичного досвіду керівників УЦР, та нездатність керівників налагодити систему державного управління. Завершити цей висновок можна фразою, що була сказана М. С. Грушевським: “У своїй діяльності Центральна Рада завжди мала єдиний критерій, єдиний компас — це інтереси трудящих мас. І Які б не були помилки і невдачі наші, співробітники Центральної Ради можуть із вдоволенням оглянутися на пройдену путь і сказати словами поета: «Ми не лукавили з тобою, ми чесно йшли; у нас нема зерна неправди за собою…»” |
V. Перегляд документального фільму «Українська революція» (4 хв.)
VI. Підсумок уроку. (1 хв.)
Повернутися до мети уроку. Провести опитування.
Давайте з вами повернімось до нашої мети уроку. (Слайд 2)
Сьогодні на уроці ми систематизували і узагальнили знання з вивченої теми, розглянули історичні події та явища в конкретних історичних обставинах.
Висновок. (Слайд 23) (2 хв.)
Роки української революції та громадянської війни 1918–1921 рр. були визначальними для українського народу на шляху до національного самовизначення. У ці роки на території України проходили знакові битви, та політичні протистояння інших держав (найбільшою мірою Росії), що справили неабиякий вплив на формування політичних здібностей серед української інтелігенції, підняли свідомість українського селянства.
Помилки та прорахунки революції загартували інтелігенцію, її чисельність невпинно росла, українське селянство стало свідомим. Велику роль в подальшому розвитку української політичної боротьби відіграв досвід державотворення, що спонукав нові покоління до спроб розбудови власної держави та здобуття незалежності.
VII. Оцінювання. (1 хв.)
VIII. Домашнє завдання. Підготуватись до к.р. (Слайд 11) (1 хв.)
Додаток 1
Основные положения I Универсала:
Временное правительство осудило I Универсал УЦР как документ «преступный и сепаратистский». В конце июня в Киев прибыла из Петрограда делегация Временного правительства. Через несколько дней переговоров ей удалось заставить УЦР пойти на компромисс и отказаться от некоторых положений I Универсала.
Додаток 2
Временное правительство не решилось на расправу с Центральной Радой, a выслало в Киев полномочную делегацию в составе министров И. Церетели, А. Керенского, М. Терещенко. Переговоры завершились компромиссом, который был зафиксирован в специальной правительственной декларации и II Универсале Центральной Рады. УЦР обязывалась предоставить представителям неукраинской революционной демократии место в парламенте, что способствовало бы превращению ее из национального органа в территориально-национальный.
II Универсал был объявлен 3 июля 1917 г. Он зафиксировал последствия договоренностей между УЦР и Временным правительством: последнее признавало УЦР и Генеральный секретариат как краевой орган Украины, но Генеральный секретариат становился органом центрального правительства. Со своей стороны, УЦР признавала Всероссийское учредительное собрание, а до их созыва обязалась не делать самовольных шагов к осуществлению автономии Украины.
Основные положения II Универсала:
В дальнейшем отношения между УЦР и Временным правительством определились уходом правительства от достигнутых в Киеве договоренностей, значительным сужением прерогатив Генерального секретариата на территории, где распространялась его деятельность. Выданная 4(17) августа 1917 г. Временным правительством «Временная инструкция Генеральному секретариату Временного правительства» вызвала определенный политический кризис в Центральной Раде. He решившись отбросить те небольшие легальные возможности переизбрания власти в Украине, которые давала правительственная «Инструкция», УЦР в результате потеряла контроль за стихийным и интенсивным развитием революционных настроений масс. В последние месяцы существования Временного правительства в отношениях Центральной Рады с ним сохранялась неопределенность.
Додаток 3
Основні положення ІІІ Універсалу
• УЦР— вищий законодавчий, а Генеральний Секретаріат — вищий виконавчий органи УНР до скликання Установчих зборів України.
• Включення до УНР земель, де більшість населення складали українці: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (без Криму), у майбутньому — приєднання шляхом переговорів інших українських етнічних територій.
• Скасування права власності на поміщицькі, удільні, монастирські, кабінетні, церковні та інші землі нетрудових господарств.
зібрань, союзів, страйків, недоторканності особи й помешкання та інше.
• Визнання права національних меншин на національно-територіальну автономію.
Додаток 4
1. (9 січня1918)
2. Історичне значення ІV Універсалу. (Це було історичне рішення Ради, яке свідчило про остаточний розрив з імперським центром. Керівництво і більшість членів УЦР нарешті перейшли на позиції самостійників. Народ закликали до захисту своєї держави. Та цей важливий юридичний акт було проголошено надто пізно, коли кульмінаційний момент українського національного руху вже був пройдений. Захистити Київ Універсал не допоміг. Ідея самостійності України жила в головах кращих представників українського народу).
3.Причини проголошення ІV Універсалу. (Втрата надій на створення демократичної федеративної Росії; загроза захоплення більшовиками України; необхідність відмежуватися від більшовиків для ведення мирних переговорів з іншими державами).
4.Основні положення ІV Універсалу УЦР. (УНР проголошувалася цілком незалежною, вільною, суверенною державою; підтвердження основних демократичних прав і свобод, проголошених у III Універсалі; ГС перейменовано на Раду Народних Міністрів; ухвалення програми соціально-економічних реформ, до весняних робіт мала бути аграрна реформа; заклик до громадян УНР відчайдушно боротися з більшовиками).
1-ша група Презентація проекту (Слайд 7)
«І Універсал ЦР»
(Дискусія щодо умов І Універсалу. Учні інших груп ставлять запитання 1-й групі)
Робота над документом
10 июня 1917 г. УЦР на II Всеукраинском военном съезде провозгласила свой I Универсал.
«Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ український на свої землі має право сам порядкувати своїм життям. Хай порядок і лад на Вкраїні дають вибрані вселюдним, рівним, прямим і тайним голосуванням Всенародні Українські Збори. Всі закони, що повинні дати той лад тут у нас, на Вкраїні, мають право видавати тільки наші Українські Збори».
Запитання: по І Універсалу
______________________________________________________________
2-га група Презентація проекту (Слайд 8)
Робота з історичною інформацією
… Центральна Рада сплатила за порозуміння з Тимчасовим урядом невиправдано високу ціну…відмовилась від певної свободи дій. Запевняючи, що вона настроєна рішуче «проти замірів самовільного здійснення автономії України» до скликання Установчих зборів… Центральна Рада віддала російському урядові право затверджувати членів Генерального Секретаріату, яке попередньо належало їй. Одне слово, у політичному розумінні це був крок назад у розвитку Української революції.
Запитання: по ІІ Універсалу
3-тя група Презентація проекту (Слайди 9,10,11)
«ІІІ Універсал ЦР»
Робота над документом
(Слайд 9)
«Віднині Україна стає Українською Народною Республікою.
Не відділяючись від республіки Російської і зберігаючи єдність її… щоб вся республіка Російська стала федерацією рівних і вільних народів.
До Установчих зборів України вся власть творити лад на землях наших, давати закони і правити надлежить нам, Українській Центральній Раді, і нашому правительству — Генеральному Секретаріатові України.
Отож, оповіщаємо:
До території Народної Української Республіки належать землі, заселені у більшості українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (без Криму).
(Слайд 10)
Остаточне визначення границь Української Народної Республіки щодо прилучення частин Курщини, Холмщини, Вороніжчини і суміжних губерній і областей, де більшість населення українське, має бути встановлено по згоді організованої волі народів».
Віднині на території Української Народної Республіки існуюче право власності на землі поміщицькі та інші землі нетрудових хазяйств сільськогосподарського значення. На території УНР з цього дня установлюється по всіх підприємствах вісім годин праці.
(Слайд 11)
Українській Народній Республіці має бути забезпечено всі свободи, здобуті всеросійською революцією: свободу слова, друку, віри, зібраннів, союзів, страйків, недоторканності особи і мешкання, право і можливість уживання місцевих мов в зносинах з усіма установами.
Народам великоруському, єврейському, польському та іншим на Україні признаємо національно-персональну автономію для забезпечення їм права і свободи самоврядування в справах їх національного життя…
4-та група Презентація проекту (Слайди 12,13,14)
«ІV Універсал ЦР»
Робота над документом
(Слайд 12)
Народе України. Твоєю силою, волею, словом стала на Землі українській вільна
Народня Республіка. Чотири роки лютої війни знесилили наш край і людність. Фабрики товарів не виробляють. Заводи спиняються. Залізниці розхитані. Гроші в ціні падають. Хліба зменьшується. Через усе це не могли відбутися вибори в Українські Установчі Збори в приписаний нашим попереднім Універсалом.
(Слайд 13)
А тим часом петроградське правительство народніх комісарів, щоб привернути під свою владу вільну Українську Республіку, оповістило війну Україні і насилає на наші землі своє військо, красногвардійців-большевиків. Але для того, щоб ні руське правительство, ні яке інше не ставили Україні на перешкоді установити той бажаний мир, для того, щоб вести свій край до ладу, творчої роботи, до кріплення революції та волі нашої, ми, Українська Центральна Рада, оповіщаємо всіх громадян України:
(Слайд14)
Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від нікого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу. Зо всіма сусідніми державами, як то: Росія, Польща, Австрія, Румунія, Туреччина та інші, ми хочемо жити в згоді й приязні, але
ні одна з них не може втручатися в життя Самостійної Української Республіки. Власть в ній буде належати тільки народові України, іменем якого, поки зберуться Українські Установчі Збори, будемо правити ми, Українська Центральна Рада, представництво робочого народу, селян, робітників і солдатів, та наш виконуючий орган, який однині матиме назву Ради Народних Міністрів.