Літературне читання
3 клас
Тема. Про захоплення й улюблені справи.
Іван Світличний «Слухала Лисичка Солов’я»
Мета. Вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки головних героїв; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, фантазію та творчу уяву учнів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. Організація класу. Рефлексія учнів
ІІ. Мовленнєва розминка
1.Робота над чистомовкою
Ра-ра-ра — дуже рада дітвора.
Арк-арк-арк — ми поїдем в зоопарк.
Ро-ро-ро — доберемось на метро.
Ру-ру-ру — в зоопарку кенгуру.
Ра-ра-ра — закінчилася в нас гра.
2.Робота над скоромовкою
Кукурудза на городі Наче в дзеркало, в калюжу.
Дивувалась своїй вроді: Білі зуби, коса довгенька,
Милувалась дуже-дуже, Та сукня гарна, зелененька.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «У картинній галереїї»
Учні демонструють свої малюнки, зачитують проілюстровані рядки.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети уроку
-Відгадайте загадки. Упізнайте героїв сьогоднішнього уроку:
В мене є великий хист:
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди.
(Соловей)
Я — красуня рудохвоста,
До гусей ходжу у гості,
Зайчиків, мишей полюю,
Навіть мишами ласую.
(Лисиця)
-Що ви знаєте про солов’я?
-А про лисичку?
-Назвіть відомі вам казки, в яких головною героїнею є лисиця.
-Поет Іван Світличний написав вірш «Слухала Лисичка Солов’я». Сьогодні ми будемо працювати над змістом цього вірша.
V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Гра «Передбачення»
-Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші з таким заголовком?
2.Опрацювання вірша Івана Світличного « Слухала Лисичка Солов’я «
1 ) Виразне читання вірша вчителем
-Назвіть головних персонажів вірша.
2 ) Словникова робота. Робота в парі, читання стовпчиків слів
Робота в парі. Читання
Нема Німа
думала гірша
вбралася черевички
солов’я спіднички
-Прочитайте всі дієслова, іменники, прикметники.
-Які слова різняться однією буквою?
Фізхвилинка
3 ) Виразне читання вірша учнями
-Кого слухала Лисичка?
-Про що вона думала?
-Якою ви уявляєте Лисичку?
-На кого з героїв Носова вона схожа?
-Прочитайте, що поет говорить про спів Лисички.
-Чи згодні ви з його думко?
5) Гра «Добери рими»
Слухала — ... (думала).
Солов’я — ... (ну а я).
Черевички— ...(спіднички).
Дарма — ... (німа).
Німа — ... (нема).
3. Вправа на розвиток творчих здібностей
Гра «Добери риму»
Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє... (віконце),
Щоб в теплі ми виростали,
Й світло людям... (дарували).
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов... (несли),
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім... (було).
В світ прийшли ми: я і ти —
Для любові й... (доброти).
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і... (сильним).
Вчися правдою прожити,
Теплим словом вмій... (зігріти).
Вчись завжди допомагати
І людині... (співчувати).
Намагайся так прожити,
Щоб, як Сонечко, (світиити)!
І в душі завжди нести теплий промінь...(доброти).
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
-Чи сподобався наш сьогоднішній урок?
- Чи легко було добирати рими?
VІІ. Домашнє завдання
С. 180, підготуватися до виразного читання вірша; намалювати малюнки головних героїв вірша.