Підготувала:
Олендер Юля Петрівна
Опис проекту.
1. Назва проекту: «Число і цифра 5».
2. Учасники проекту: вчитель, учні, батьки.
3. База реалізації проекту: НРЦ «Довіра»
4. Актуальність проекту (обґрунтування вибору проблеми).
Діти прийшли до 1 класу. Вони всі різні. Більшість з них відвідували дитячий садок. Є діти, які виховувалися вдома. Як зацікавити дітей, щоб вони найповніше змогли задовольнити свої пізнавальні потреби, як створити такі умови, за яких розкриються їхні здібності і діти зможуть відчути свою успішність і задоволення від навчання.
Тому, використання методу проектів, на уроках математики в початковій школі, сприяє формуванню у школярів вміння висувати гіпотези, вибирати й аналізувати інформацію, працювати з енциклопедіями, словниками, спеціальною літературою, використовувати можливості Інтернету. Учні вчаться проводити спостереження, брати інтерв’ю, проводити опитування, систематизувати, узагальнювати отриману інформацію, робити висновки.
Впровадження методу проектів дає змогу педагогу стати справжнім лідером дитячого колективу.
Спосіб розв’язання проблеми: ознайомлення з додатковою довідковою літературою про число 5, творча робота учнів і батьків.
5. Мета проекту:
а) діяльнісна: ознайомити учнів з утворенням числа 5 і цифрою 5; вчити писати цифру 5, складати і розв’язувати приклади на додавання за допомогою числового променя; на основі пошукової роботи учнів здійснити обмін інформацією про число і цифру 5, формувати навички звітувати про виконану роботу; розвивати мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати старанність, інтерес до вивчення математики, почуття взаємодопомоги;
б) навчальна: вчити записувати число 5 графічно і цифрою;
в) знання: знати склад чисел 3, 5,5;
г) уміння: уміти схематично і знаково записувати числа у межах 5 порівнювати групи предметів за кількістю; записувати результати; порівнювати за допомогою знаків « ˃ », « ˂ », « = ».
6. Характеристика проекту:
за кінцевим результатом – урок – проект «Число і цифра 5»,
створення міні-книжки «Число і цифра 5;
за змістом – міжпредметний ( інтегрований);
за кількістю учасників –груповий;
за тривалістю – короткотривалий;
за ступенем самостійності – дослідницько-пошуковий, творчий,
пізнавальний;
за характером контактів – внутрішній, серед дітей однакової
вікової групи;
7. Термін реалізації проекту: 3 тижня.
8. Прогнозований результат:
Для учнів
Для вчителя
10. Потреби: доступ до принтера, ксероксний папір.
11. Ресурси:
людські: наявність кваліфікованих вчителів;
матеріально-технологічні: комп’ютер, ксерокс, папір, відеокамера, фотоапарат;
інформаційні: доступ до Інтернету, відвідування бібліотек.
12. Предмети, що інтегруються: «Математика», «Музика», «Українська мова і читання», «Образотворче мистецтво».
План виконання проекту.
Етапи реалізації проекту.
І етап. Урок музики.
1. Вивчення нотної грамоти.
2. Бесіда:
За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
- Скільки нот є? Назви.
- Де записуються ноти?(назва нотний стан. К-сть ліній нотного стану).
ІІ етап. Урок образотворчого мистецтва.
Діти вчилися малювати лебедя(обводячи контур пальців правої руки), правильно змішувати кольори для утворення нового кольору, познаймились з поняттям "колірне коло.
- Створення власної композиції.
ІІІ етап. Урок позакласного читання.
- Читання казки «П’ять монет», віршів, загадок, скоромовок.
урок засвоєння нових знань.
Мета: створювати умови для формування ключової компетентності молодших школярів,через практичну роботу дослідити утворення числа 5, розкрити зміст поняття число і цифра 5, вчити писати цифру 5; продовжувати роботу над формуванням навички порівнювати числа в межах 5; вчити складати, читати й записувати приклади;продовжити формувати організаційні, загально-пізнавальніуміння та навички;
розвивати увагу, пам’ять;
виховувати ціннісне ставлення до самого себе і свого здоров’я, тактовність, повагу до друзів.
Обладнання: казкові герої, картка з друкованою і рукописною цифрою 5, каса цифр, цифровий «віяло», індивідуальний матеріал (палички, набір геометричних фігур, каса цифр), силуетні картини, мультимедійна дошка..
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожить без неї нам
Навіть дня не можна.
Тому, працюємо сьогодні під девізом:
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо - правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!
ІІ. Актуалізація знань.
1)Бачу, що ви гарно налаштуватися на роботу. Запрошую вас помандрувати у гості до красуні Осені. А дорога в нас важка і небезпечна. З собою візьмемо тих, хто вміє рахувати, порівнювати, гарно писати, працювати у парі, групі, робити висновки.
(Доповнення до плану). Що ще буде потрібно зробити під час подорожі? Відпочити (фізкультхвилинка)
2) Усний рахунок.
- усі разом рахуємо від 1 до20.
- дівчатка 2 лічи вперед.
- хлопчики 10 лічи назад.
Одночасно біля дошки працюють із завданнями.(Самоперевірка за допомогою «Конверта довіри»)
Склад числа 4 . Приклади. Порівняння. Множина прямокутників.
|
3 1=4 2 -1= 2+ =4 3 1=2 1+1= 1 - =0 3 2=1 1+1= + 3=4 |
( >, <, = ) 2 3 2 1 1 1 3 1 2 2 1 3 0 2 3 0 1 4 2 0 3 2 3 3 |
Утвори множину фігур |
Три листки і ще листок Заховались між квіток. Вам просте завдання,діти, Ці листочки полічити. 4 |
На травиці біля хати Метушаться цуценята: 2 білих, наче сніг, 1чорне. Скільки всіх? 3 |
Гляньте, білочка 1 Виглядає із дупла. Ось ще 3 стрибнуло з гілки. Хто вгадає, буде скільки? 4 |
3) Математичний диктант
- число, попереднє до числа 3;
- число, попереднє до 1;
- число, наступне після числа 3,
- число, наступне після числа 0;
- число, яке стоїть між числами 1 і 3,
- склад числа 4, це 1 і …
- склад числа 4, це 2 і …
2 0 4 1 23 2
III. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Повідомлення теми уроку.
Збери урожай.
2) Практична робота.
Опадає листя, стає холодніше. Ось 5 лебедів полетіли у вирій. Їх наздоганяє маленьке пташеня . Скільки всього птахів полетіло у теплі краї? (5)
Із 5 олівців утворіть ламану. Яку ще можна утворити геометричну фігуру, маючи 5 сторін?
2)Місце числа 5 у математичному ряду.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про число і цифру 5.
До цього уроку ми ретельно готувалися, бо це незвичайний урок. Ви зі своїми мамами, татами, старшими братиками і сестричками займались пошуковою діяльністю. Наше завдання було знайти «Все про число 5».
ІV. Проектування.
У світі цікавого
А що ви цікавого знаєте про 5?
Є монета вартістю 5 копійок.
5 пальців на руці.
- На що схожа цифра 5?
Загадка
Ось йя цифра жартівлива,
Діток всіх розвеселила.
Як на хвостик повернеться,
В цифру два враз обернеться.(п’ять)
Вірш
П’ять подібна до серпа,
Що уміє жати
Лиш до ручки треба нам
Рисочку додати
Лічилка
Раз, два, три, чотири, п’ять —
Вийшов зайчик погулять.
Як нам бути, що робити?
Треба зайчика зловити.
Будем знову рахувать:
Раз, два, три, чотири, п’ять...
.
Казка «П’ять монет»
- Коли козі виповниться 4 років, що буде? (Піде п’ятий )
- Скільки кроків зробить горобець за 5 років? (Жодного, бо горобець не ходить)
- У п’яти братів по одній сестрі. Скільки всього сестер? (Одна)
Веселі задачі
Прилетіли три синиці
Потім ще дві птиці.
Скільки всіх на годівниці?
По дорозі біг їжак , ніс 5 яблук на салат.
Одне впало, покотилось. Скільки яблук залишилось?
Молодці!!! Відмінно справилися із завданням. А зараз я зберу вашу інформацію, скріплю. Вийшла книжечка. Ми покладемо її у нашу класну бібліотеку.
Фізкультхвилинка
Трава низенька – низенька,
Дерева високі – високі.
Вітер дерева колише – гойдає.
Птахи летять – відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
Ми багато дізналися про число 5.
а)Робота з шаблонами 5. Викладіть елементи.
(На окремих прозорих листках зображені елементи 5. Учні викладають у правильній послідовності)
Подивіться у підручнику, як потрібно писати цифру 5.
Обвести «шершавчик»
Цифра 5 складається з трьох елементів: дугоподібної лінії, короткої прямої похилої лінії та правого півовалу. Починаємо писати з верхньої сторони квадрата недалеко від правого кута й ведемо вниз у напрямку до середини клітинки коротку пряму похилу лінію. Далі, не відриваючи руки, пишемо малий правий півовал до нижньої сторони квадрата так, щоб він не торкався правої сторони, де заокруглюємо ліворуч ближче до нижнього лівого кута. Відриваємо руку і вгорі проводимо дугоподібну лінію праворуч до верхнього правого кута квадрата.
— А зараз напишемо всі цю цифру в повітрі, ліктем.
б) Повторення правил, яких треба дотримуватись при письмі.
Сиди рівно.
Ноги тримай на підлозі.
Обидві руки клади на парту.
Зошит клади навскіс так, щоб лівий кут його був проти середини грудей.
Лівою рукою притримуйте зошит.
Ручку тримайте трьома пальцями: великим, середнім, вказівним.
в) Показ каліграфічного написання цифри5.
Завдання 1.
Обведіть спочатку за пунктиром, а далі самостійно.
В другому рядку обведіть числа в порядку зростання, а в третьому – записати числа в порядку спадання.
Завдання 2.
Зафарбувати стільки клітинок, скільки на малюнку горошин.
V. Розвиток знань учнів.
1) Самостійна робота.
Завдання 3.
Скласти, записати і обчислити приклади за кожним рядком.
(Перевірка завдання)
2)Задачі – вірші.
-На траві навколо хати
Метушились каченята.
Три білесеньких, як сніг,
Двоє чорних. Скільки всіх? (3+2=5)
-Два веселих рогачі
В труби вигравали,
І ще троє враз прибігло.
Скільки разом стало?
2+3=7
3) Математична гра « Покажи скільки»
На набірному полотні розміщені силуетні картинки: грибочків – 2, їжачків – 4, яблук – 5, квіток – 3. Діти показують на числових віялах скільки є тих чи інших предметів на полотні із промовлянням вголос.
4) Диференційоване завдання.
- Розв’яжи приклади за допомогою малюнків.
- Обчисли приклади.
- Яке число загубилось?
|
Розв’яжіть приклади
1 + 2 = 4 + 1 =
2 + 2 = 4 + 0 =
4– 1 = 3 – 3 = |
Яке число загубилось?
4 + = 5 1+4 =
2 + = 4 4 - 2=
2 - = 1 2 +3 = |
5) Практична робота.
У вас на парті лежить 5 паличок.
(Пятикутник).
VI. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
- Як утворилося число 5?
- Сусідами числа 5 є числа …
Гра «Незакінчене речення».
На уроці я навчився…
Мені сподобалося …
Найскладніше було …
Найлегше було
Побажання вчителя. Сьогодні на уроці я була задоволена вашими відповідями, сподіваюсь, і наступного уроку всі працюватимемо дружно.
Чи зберігся у вас гарний настрій?
Я бажаю, щоб такий настрій у вас був на кожному уроці.
Дякую вам, діти, за роботу на уроці.
Додаток
Де ще зустрічаємо 5?
Вони — наші помічники, без яких ми не можемо уявити свого життя.
Очі — орган зору. Недарма кажуть: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».
Вуха — орган слуху. Через орган слуху людина розрізняє звуки. Вона чує мовлення інших людей, музику, голоси тварин.
Ніс — орган нюху. Завдяки органу нюху ми відчуваємо приємні пахощі квітів. Аромат мила, шампуню приносить велике задоволення, а запах їжі збуджує апетит.
Язик — орган смаку. Завдяки органу смаку ми відчуваємо смак речовини, що потрапила до рота. Вона може бути солодкою, кислою, гіркою або солоною.
Шкіра — орган дотику. У шкірі є багато нервових закінчень. Шкірою людина відчуває холод, тепло, біль, дотик. Вона відчуває м'який чи твердий предмет.
Усі органи потрібно тримати в чистоті і берегти від ушкоджень.