Літературне читання Урок № 85 Дата ______________ Клас 4
Тема. О. Пушкін «Казка про царя Салтана…», (продовження)
Мета: познайомити учнів із другою частиною тексту «Казка про царя Салтана…», вчити зіставляти епізоди тексту з ілюстраціями, звертати увагу учнів на те, як автор передавав характери дійових осіб, як описано предмети побуту, якою є послідовність подій, поповнювати словниковий запас ; удосконалювати вміння виразно читати; виховувати самокритичність, пізнавальний інтерес до уроку; розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення молодших школярів.
Обладнання: портрет О. С. Пушкіна, книги для виставки «Казки О. С. Пушкіна», ілюстрації до твору «Казка про царя Салтана…», складові таблиці,
підручник, картки із завданням
ХІД УРОКУ
І.Організація класу
-З яким настроєм ви починаєте урок?
-Яка обстановка має бути на уроці?
-Отже створимо робочу обстановку!
Я розраховую на вашу підтримку і допомогу. Вам бажаю бути:
У – усміхненими
С – спокійними
П – працьовитими
І – ініціативними
Х – хоробрими
У – умілими Інакше кажучи, УСПІХУ!
А зараз подаруємо один одному свою посмішку, подумки побажайте усім нам цікавої роботи!
Будемо дружно працювати
І твір Олександра Пушкіна далі вивчати.
II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
1. Розчитування.
Читання складової таблиці (індивідуально).
2. Робота зі скоромовкою.
Казки, казки — це так цікаво,
Тим більше — «Казка про царя Салтана…».
3. Робота над чистомовкою.
Ці-ці-ці — царицями хотіли бути сестриці.
Ці-ці-ці — вони вибралися із світлиці.
Ці-ці-ці — третьої цариці не любили дівиці,
Ці-ці-ці — дві старші сестриці.
4. Читання «слів-пірамід».
Аршин
сваха
зарить
дозор
обмова
признали
а) Спочатку читати одне слово, а потім — два, три й таким чином прочитати всю піраміду цілком.
б) 1 варіант — прочитати іменники, визначити їх рід, число.
2 варіант — прочитати дієслова і визначити число, час.
5. Прочитати слова по рядках (робота в парах)
Св_тл_ц_ |
н_тк_л_ |
п_знь_ї |
с_стр_ц_ |
н_в_р_л_ |
ц_л_ї |
д_в_ц_ |
м_в_л_ |
кр_сн_ньк_ |
ц_р_ц_ |
р_д_л_ |
г_л_б_ньк_ |
6. Утворити нові слова із букв слова «вибирайтеся»(риба,рай, сир,тир…)
ІІІ.Перевірка домашнього завдання
ІУ.Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами продовжимо знайомитися із казкою О.С.Пушкіна «Казка про царя Салтана…»
У.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Опрацювання продовження «Казки про царя Салтана…»
1.Виразне читання тексту казки вчителем та підготовленими учнями.
Бесіда за змістом прочитаного
-Які нові герої з’явилися у другій частині казки?
-Які чарівні дари одержує Гвідон від царівни Лебедиці?
-Які слова свідчать про ставлення князя Гвідона до батька?
-Які дива побачили гості на острові?
2.Словникова робота
Зорить – пильно вдивляється
Дозор – охорона
Квапливо – поспішаючи
3. Повторне читання тексту «ланцюжком».
Фізкультхвилинка
4.Вибіркове читання
-Відшукайте у вірші опис моря перед появою кораблів.
-Знайдіть слова Гвідона до матері про побачене на морі.
-Як Гвідон зустрів гостей?
-Кого зустріли гості, йдучи до царського двору?
-Як відбулася зустріч цариці та царя Салтана?
-Що сталося із старшими сестрами цариці?
5. Вправи для розвитку техніки читання
А) Гра «Хто швидше знайде порівняння» (робота в парах)
А сама неначе …(пава)
Панцир як …(жар зорі)
Б) Гра «Дочитайте речення» (проводять учні)
В) Гра «Прочитайте про…»
Г) Гра «Плутанка» (робота в групі)
Царицю з сином в бочку врятувала та в синім океані посадили. Лебідь їх проголосила та князем його пустили.
— Перегрупуйте слова рядків так, щоб отримати правильне висловлювання
6.Робота над ілюстраціями.
-Розгляньте ілюстрації до казки. Які епізоди зобразив художник?
-Зайдіть рядки тексту, які відповідають малюнкам.
7. Словесне малювання
- Які малюнки вам захотілося намалювати до казки?
УІ.Підсумок уроку. Рефлексія
-Яка мета прочитаного тексту?
-Через яку рису людського характеру сталася ця подія?
-Що чарівного є у казці?
-Чому «казка вчить, як на світі жить»?
УІІ. Домашнє завдання
Виразно читати продовження казки, відповідати на питання.
Завдання на вибір:
склади сенкан до слова «казка» або намалюй малюнок до епізоду казки.