Урок з української мови з використанням диференційних та інтерактивних методів навчання. На уроці у учнів формуються навички визначати види речень, складати їх, використовувати знаки в кінці речення в залежності від їх типу.
УРОК 1
ТЕМА . Речення. Види речень за метою висловлювання та інтонацією.
МЕТА. Узагальнити і систематизувати знання учнів про речення, їх види за метою висловлювання та інтонацією, закріпити уміння інтонувати речення з додержанням логічного наголосу, розвивати вміння узагальнювати, вдосконалювати писемні та мовленнєві навички, збагачувати словниковий запас , розвивати фонематичний слух . Виховувати шанобливе ставлення до книги, формувати потребу читати .
ТИП УРОКУ. Урок узагальнення знань вироблення умінь і навичок.
ФОРМИ І МЕТОДИ:
бесіда , навчальні та ігрові вправи робота з дидактичними картками,
сюжетна гра активізація життєвого досвіду
елементи проблемного навчання
робота в групах
ЛЕКСИКА: бібліофіл.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.Відгадування загадок з елементами бесіди.
На базарі не знайдеш,
На вагах не зважиш.
( Знання.)
Язика не має, а розуму навчає.
( Книга.)
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.Аналіз слова «книга» за п*ятиряддям .
2.Звуковий аналіз слова «книжка».
3.Називання прислів’їв про книгу .
- Пригадайте з уроків читання прислів’я про книгу, поясни їх значення.
Словникова робота : бібліотека, бібліофіл.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ , ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Активізація знань учнів з теми.
а) Мозкова атака.
- Згадайте все. Що ви знаєте про речення.
(доповнення відповідей та корекція знань )
б) Фронтальна робота за таблицею « Типи речень»
Т И П И Р Е Ч Е Н Ь
за метою висловлювання за інтонацією
розповідні . ! … окличні ! ?!
питальні ? ?! неокличні . … ?
спонукальні . ! …
Хвилинка ерудита. В Іспанії розділові знаки ставляють не тільки в кінці речень. Але і на його початку, тільки в перевернутому вигляді. Як ви думаєте , чому ?
в) Усна фронтальна робота над текстом вправи 60.
- Зі скількох речень складається текст?
- Прочитай питальні речення, розповідні, спонукальні.
- Знайди речення із звертанням, поясни розділові знаки.
- Визнач тему і головну думку тексту .
2. Вироблення умінь і навичок. Робота в групах.
а ) Складання речень різних типів про книгу.
- Поставте питання про книгу любій групі.
- За допомогою спонукальних речень складіть поради з користування книгою, підручником. Використовуй звертання.
б) Постановка розділових знаків в кінці речень :
…що записані на аркушах
Книжка-джерело знань
З книжкою легко жити і працювати
Любі діти, книга вчить, як на світі треба жить
Дидактична гра «Знайди картку».
( у кожного учня набір карток, що виготовили на уроці трудового навчання, з позначеними розділовими знаками: ! . ? ?! … )
Вчитель читає речення, учні наслух визначають його тип, сигналізують.
в) Встановлення меж речень. Завдання подані на аркушах.
Любіть книжку вона полегшить вам життя вона навчить вас шанувати людину і самих себе книжка окрилює розум і серце почуттям любові до світу, до людини
Я люблю книжки кожна з них мені здається чудом любіть книжку-джерело знань
( Максим Горький)
г) Складання прислів’їв
Книга вчить ключ до знань.
Великі знання як на світі жить.
Книги починаються з книжки.
д). Поширення речень. Диференційна робота.
1(високий рівень)група: самостійно поширюють подані речення.
Піднявся вітер.
З’явились хвилі.
Вони котились.
2група(достатній рівень): поширюють речення за допомогою питань.
(Де?) піднявся (який?) вітер.
(Де?) з’явилися (які?) хвилі.
Вони (як?) котилися (до чого?).
3група(середній рівень): поширюють речення за допомогою довідкових слів, працюють під контролем вчителя, коментовано.
Піднявся вітер сильний, на морі.
З’явилися хвилі темні, на воді.
Вони котилися до берега, з шумом.
Фронтальна перевірка.
е) Складання діалогу.
Групи отримують завдання, інструкції та тематику діалогів
« У бібліотеці» , « У книгарні»
Придумайте рекламу дитячій книзі, щоб звернути увагу дітей-читачів до неї.
(форму презентації учні обирають самі)
ж) Читання анаграми.
КНИ
ДА
КРИ
ГА
Є
ЛА
ПІДСУМОК УРОКУ
ДОМ. ЗАВДАННЯ
Інструктаж до вправи 63 на сторінці 32.