Урок Робота з дитячою книгою. Казка - це диво, сповнене краси. Українська народна казка "Як мати зозулею стала"

Про матеріал
Урок з літературного читання 3 клас Робота з дитячою книгою. Казка - це диво, сповнене краси. Українська народна казка "Як мати зозулею стала".
Перегляд файлу

  Тема: Робота з дитячою книгою.

  Казка – це диво, сповнене краси. Українська народна казка «Як мати зозулею стала»

 

Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості;

            вчити визначати повчальну мету казки, розрізняти види казок;

            збагачувати словниковий запас учнів;

            вдосконалювати читацькі навички;

            розвивати образне мислення, уяву, фантазію, критичне мислення за допомогою інтерактивних технологій;

             виховувати любов до усної народної творчості, повагу до матері.

Обладнання: конверти, аркуші, прислів’я, таблиця, ілюстративний матеріал.

Формувати групу компетентностей:

-Компетентність спілкування державною мовою для прагнення відроджувати й вивчати оригінальну творчість народу, розуміння україномовних текстів різних жанрів;

- Ціннісно-смислову компетентність шляхом аналізу сюжету прослуханих творів засвоювати правила поведінки в суспільстві;

-Здоровязбережувальну компетентність шляхом гармонійного існування в суспільстві.

Очікувані результати:

З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників (вітання, знайомство, запитання, прохання, прощання) й доречно реагує на усну інформацію в діалозі

Сприймає монологічне висловлення (казку ) для відповіді на запропоновані запитання

Користується прийомами уточнення значення окремих слів, виразів у сприйнятих на слух текстах

Ставить запитання за змістом прослуханого фрагменту казки для отримання додаткової інформації (наприклад, стосовно того, що передувало подіям або чим все закінчилося)

Обирає тему з декількох запропонованих і формулює 3 – 4 питання до свого потенційного співбесідника («Про що би я запитав?)

Обговорює в групі проблемне питання за темою тижня

Уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова

Вибирає з-поміж 2-3 слів те, якому відповідає тлумачення, пропоноване вчителем

Зв’язно переказує події прочитаної казки , використовуючи слова спочатку, потім, в кінці

Вибирає з декількох запропонованих книжок ту, яка викликала цікавість, розглядає і розповідає про неї (чи є ілюстрації, як називається, прізвище автора)

Висловлює припущення на основі ілюстрацій та заголовку, про що може розповісти ця книжка

Читає виразно вголос короткі тексти (логічний наголос, інтонація).

Читає виразно репліки в діалозі (читання по ролях)

Пояснює вибір букв на позначення голосних та приголосних звуків (позиція голосного звука після твердого приголосного; позиція голосного звука після м’якого приголосного; позиція приголосного перед голосним;

Складає з букв запропонованого слова нові слова

Створює, розгадує (з допомогою вчителя) анаграми

Бере на себе роль у рухливих іграх або сюжетно-рольових іграх; використовує специфічні для ролі жести, рухи

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сідайте тихенько,

Усміхніться гарненько,

Візьміть собі в кулачок

Гарний настрій на урок.

- Вітаю вас на уроці обдуманості, розуму й уваги!

- Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім сила і мужність – хлопці.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

        Сьогодні у нас урок роботи з дитячою книгою.  Ми  з вами ще раз відкриємо двері у фантастичний світ ,увійдемо в царство добра,краси,справедливості,народної мудрості, винахідливості,української народної хитрості і звичайно правди. А що ми будемо вивчати, ви дізнаєтеся з віршів-добавлянок.

1.Гра «Добавлянка».

Їх читають залюбки

І дорослі,й малюки.

Ви,напевно, здогадались?

Ну,звичайно ж,це …( казки  )

 

В казках наших українських

Безліч різних є пригод,

А складав їх рік за роком

Добрий,мудрий наш …(народ)

2. «Мозковий штурм»

 

- Які казки ви читали?

- Якими бувають казки?

- Як передаються народні казки?

- Що можете сказати про літературні казки?

- Які улюблені герої українських казок? (Лисичка, вовчик, їжачок, ведмедик

-        Назвіть свою улюблену казку.

-        А що таке казка?

Казка – літературний твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участі фантастичних сил.

      Чого нас навчає казка?

 

        -Я прийшла до вас з невеличким подаруночком, відкрийте конверти, подивіться, що там? Там посмішка! Вдягайте швиденько на обличчя, не витягаючи з конверта, і не знімайте до кінця уроку.

3. Розчитування.

Гра «Диктори»

(чітко говорити.)

Дружно, швидко вимовляй,

Губки і язичок розминай!

- Повторіть за мною «Луною», пошепки, дуже  повільно, швидко.

Мати, матінко, матуся,

Я до неї пригорнуся.

Вона добра і привітна,

Ніби сонце в небі, світла.

В.Лущик.

- А як ви свою маму називаєте?

-Які слова у скоромовці мають близьке значення до слова мама?

4.Вправа«Гронування»

-Які почуття у вас виникають, коли ви чуєте слово МАМА?

-Підберіть до цього слова потрібні слова, які б охарактеризували його.(Ніжна, ласкава, сильна, терпляча, кохана…)

-А чому я вивісила слово НЕНЬКА, а не МАМА?( Бо мають однакове значення)

5.Розчитування ( за  Едигеєм).

ІІІ. Оголошення теми і мети урока

       Крім  казок  про  тварин є  ще  інша  група  казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, ступають у двобій із злом та брехнею. У таких казках описані незвичайні пригоди, які обов'язково пов'язані з чарами і дивовижними перетвореннями. Сьогодні ми з вами вирушаємо у далеку мандрівку до країни Чарівних казок. Запитаєте, чому чарівних? Бо саме в них  відбувається все найчарівніше та найнеймовірніше: живуть багатоголові змії; дивовижні птахи, дерева, кущі, річки –вміють розмовляти, а люди та тварини наділені надзвичайно великою силою. (Показ збірок чарівних  казок)

       -Сьогодні  на занятті ми  поговоримо про найдобрішу, найсвітлішу жінку, про жінку, яка подарувала нам життя. Ми читатимемо казку про маму.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1) Вправа « Передбачення»

- Прочитайте назву казки.

- Як ви вважаєте, чому мати стала зозулею?

-Давайте прочитаємо казку і дізнаємося, чи справдилися ваші передбачення.

2)Читання казки вчителем

Як мати зозулею стала

(Українська народна казка)

     В одної жінки було троє дітей. Мати їх дуже жаліла, все сама робила, а діти  цілими днями гралися. Тільки біжать до хати та їсти просять. Мати давала їм  їсти, мила їхнє взуття, сушила одежу, брудну і мокру. Одного разу мати тяжко заслабла. Лежить слаба, нема кому їй водички подати. А діти граються, прибігли з вулиці, а мати просить:

— Хоч хтось,води подайте.

Діти не чують, а лиш кричать:

— Хай менший подасть! Хай менший подасть!

     Ось прибігли діти з вулиці, дивляться, а їх мати встала, взяла дошку з полика, на якому спала. А та дошка стала в неї хвостом приростати. Взяла рядно, накрилась, а воно крилами стало. Перстень на руці  був, перетворився на дзьоб. Тіло стало покриватись пір’ям і мати почала вилітати з хати. Діти побігли слідом, плакали, просили:

— Вернись, мамо, ми будемо слухатись, подамо тобі водички!

А мати стала зозулею і прогукала:

— Пізно, дітки, пізно!

І полетіла. Діти бігли за нею, падали, плакали.

-Прочитайте останнє речення самостійно.

Порвалосяїхнєвзуття, позбивалисяноги, алематиневернулась.

- Чи справдилися ваші передбачення?

3) Словникова робота

 

Заслабла – захворіла

Слаба – хвора

Полик – дошка від ліжка

Рядно – ковдра

 

Фізхвилинка

А тепер у нас розминка,

А тепер фізкультхвилинка.

Встали рівно біля парт,

Починаємо наш старт.

Ось зігнули так ручата

Й полетіли, мов качата.

Ніжками затупотіли,

Потім разом всі присіли.

До сонечка потяглися

І у боки так взялися.

Вправо разом нахилились,

Вліво, щоб не помилились.

Руки вниз ми опустили

Й трохи ними потрусили.

Шию трішки розім'яли

І за парти посідали.

А тепер мерщій до справ,

Кожен вченим з нас щоб став.

 

4)Вправи на розвиток читацьких навичок . Читання «Ланцюжком».

-Чому мати заслабла?

5) Гра «Виправте помилки» з елементами вибіркового читання.

-В жінки було  7 дітей?

- Цілими днями діти трудилися?

-Одного разу мати поїхала?

- Мати стала ластівкою.

Прочитайте

-Про що вона просила дітей?

-Знайдіть уривок, в якому описується перетворення мами на зозулю.

-Чи пробачила мати своїх дітей?

6)Робота в парах

-Як ви вважаєте, що таке фантастична подія?

-Знайдіть у казці фантастичні події і позначте їх.

 

1. Діти цілими днями гралися. 

2. Мати давала їм їсти, прала одяг. 

3. Мама взяла дошку, а та хвостом приросла. 

4. Діти не давали їй пити води. 

5. Мати взяла рядно вкритися, а воно крилами стало. 

6. Перстень матері перетворився на дзьоб. 

 

-Якщо у казці відбуваються фантастичні події, як можна назвати цю казку? (Фантастичною)

7)Творчі завдання

- Я читатиму слова, а ви повинні сказати кому  вони підходять.

Мати        діти

Працьовита , байдужі, добра, дбайлива, неслухняні,

- Чого навчає ця казка?(Допомагати мамі.  Поважати і любити її)

-Змініть кінцівку казки на Хеппі енд.

8) Робота за ілюстраціями.

-До якої частини казки віднесемо цю ілюстрацію?

V. Закріплення й осмислення знань

1.Робота в парах.

Вам потрібно буде скласти прислів’я і пояснити, як ви їх розумієте.

* Мати годує дітей, як земля…( ГОСТЕЙ, ЛЮДЕЙ)

* Пташка радіє весні, а дитя…( ІГРАШЦІ, МАТЕРІ)

* На сонці - тепло, а біля матері - …( ПОГАНО,ДОБРЕ)

* Діти плачуть, а в матері…( ГОЛОВА БОЛИТЬ, СЕРЦЕ БОЛИТЬ)

*У дитини заболить пальчик, а в матері –( СЕРЦЕ, ГОЛОВА)

* Хто свою матір забуває, того Бог…(КАРАЄ, ЛЮБИТЬ)

 

-Яке прислів’я найбільше підходить до казки яку ми читали?

-А ви б хотіли так подякувати своїй матусі за все , що вона робить для вас?

-Запишіть одне словечко для своєї мами і покладіть разом з посмішкою у конверт.

VІІ. Підсумок уроку

-Закінчіть  речення.

                                      -Сьогодні ми...

                                     - Казка навчила мене…

                                    -Найбільше мені сподобалося…

Гра «Синквейн»

 

      Давайте підсумуємо набуті знання грою «Синквейн». Для першого пункту ви повинні придумати іменник, який би характеризував тему нашого уроку, для другого — два прикметники, третього — три дієслова, четвертого — скласти речення з п'яти слів, п'ятого — синонім до теми.

Казка

Цікава, смішна

Вчить, розважає, виховує

Казка- літературний твір про вигадані події.

Вигадка

VІІІ. Домашнє завдання

- Вашим домашнім завданням буде подарувати мамі конверт з таємним словом і вашу посмішку.

С.30-41, виконати завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
8 січня 2022
Переглядів
1648
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку