3клас (ІІ семестр)
Тема . Роль прикметників у мовленні
Мета : Поглибити знання учнів про прикметник, ознайомити з роллю прикметників у мовленні. Вчити використовувати прикметники для докладного опису предметів, розвивати мовленнєві навички, пам’ять, мислення. Виховувати пізнавальний інтерес, повагу до думки іншого, любов до мови.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- Діти, опишіть свій настрій за допомогою двох прикметників (веселий, сумний, позитивний, радісний, задоволений, засмучений …)
-Що ви очікуєте від уроку?
- Сподіваюся, що цей урок принесе вам радість, творче натхнення, задоволення від своєї праці.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Актуалізація опорних знань учнів.
- Сьогодні ми продовжимо досліджувати частину мови – прикметник. Дізнаємося, яку роль виконують прикметники у нашому мовленні і будемо розвивати власні мовленнєві навички.
- Пригадайте вивчене правило і далі продовжуйте речення:
Прикметник – це… .
Прикметник називає… .
Прикметник відповідає на питання…
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1.Гра "Знайди прикметник":
Розмістіть на дошці слова-іменники та попросіть учнів додати прикметники для опису кожного слова.
Наприклад: зайчик - _________________________ зайчик;
квітка - __________________________ квітка.
веселка-______________________________ веселка.
Зачекайте, поки учні озвучать свої прикметники, і обговоріть результати разом.
2.Робота з підручником.
Вправа 2
(ст.8 Ч.ІІ підручник «Українська мова та читання» авт. І.О.Большакова, М.С. Пристінська)
- Розглянь малюнок. Що відбувається? Доповни речення прикметниками і запиши.
Яка морквина велика, помаранчева, довга!
Яка морквина соковита і солодка!
Яка морквина смачна і корисна!
Висновок. Прикметники відіграють важливу роль у нашому мовленні.
Вони допомагають повно описати якийсь предмет, передати всі його ознаки.
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
Вправа 3
- Прочитайте вірш С. Жупанина.
Намалюю вітер тихий, ніжний,
Намалюю дощовий і сніжний.
Вітер, що здіймає грізні хвилі,
І вітрець між хвильками на схилі.
Цей танцює з хмаркою у вальсі,
Той гортає книжку на терасі…
-Прочитайте вірш ще раз, вилучивши виділені слова.
Порівняйте ці два варіанти. З якою метою вжито прикметники?
(Прикметники роблять наше мовлення багатим, емоційним, образним і яскравим.)
- Спишіть вірш, підкресліть прикметники.
2.Вправа 4 (усно)
- Прочитайте діалог у парі. І далі продовжуйте його, називаючи прикметники на вибір.
- Що червоне тобі подобається найбільше?
- Сонце і мамине тепло.
- Що помаранчеве тобі подобається найбільше?
- Апельсин і мій плетений бабусею шарф.
- Які прикметники ви використали? На яку ознаку вони вказують?(на колір). Які ще ознаки предметів ви знаєте? (смак, форма, матеріал…)
V. Рефлексія.
1. «Мікрофон»
- Чи справдилися ваші очікування?
- Які завдання вам найбільше сподобалися?
-Що нового дізналися?
-Як можна використовувати прикметники у своєму мовленні?
2. Самооцінювання .
(використано матеріали: https://naurok.com.ua/prezentaciya-vpravi-dlya-refleksi-344090.html)
3. Домашнє завдання.
Ст.8 виконати вправу 1
(Замініть сполучення слів прикметником за зразком. Прикметники підкресліть.)