Урок. "Розділові знаки у складному реченні з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку"

Про матеріал
Допомогти закріпити знання про особливості будови складних речень із сурядним і підрядним зв’язком, формувати вміння креслити схеми таких речень, пояснювати вживання розділових знаків між їхніми частинами; учитися пояснювати розстановку розділових знаків у реченнях;формувати пунктуаційну грамотність; розвивати логічне мислення, творчі вміння моделювати складні речення, складати речення за схемами, використовувати складні речення в усних та письмових висловлюваннях; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.
Перегляд файлу

Тема. Розділові знаки у складному реченні з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку

Мета: допомогти закріпити знання про особливості будови складних  речень із сурядним і підрядним зв’язком, формувати вміння креслити схеми таких речень, пояснювати вживання розділових знаків між їхніми частинами; учитися пояснювати розстановку розділових знаків у реченнях;формувати пунктуаційну грамотність; розвивати логічне  мислення, творчі вміння моделювати складні речення, складати речення за схемами, використовувати складні речення в усних та письмових висловлюваннях; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки.

Тип уроку: комбінований урок (закріплення вивченого; перевірка й облік здобутих мовних  знань, мовних та комунікативних  умінь і навичок).

 

Хід уроку

І. Етап орієнтації

 - Як зробити добрим день?

Посміхнися всім навколо:

Сонцю, квітам, травам, людям.

І тоді обов'язково день для тебе добрим буде!

«Філософський» експеримент «Для чого ми ходимо в школу?»

Учитель бере пусту склянку й кидає камінці, потім засипає пісок, а зверху непомітно кладе кольорові намистинки. Наприкінці заливає все водою і збовтує. Пісок й каміння осідає внизу, а зверху видніються намистинки.

Пояснення:  на уроках ми здобуваємо знання, які, ніби каміння осідають у наші голови. Тільки тоді, коли ми будемо застосовувати наші знання на практиці, каміння перетвориться на коштовності.

 

Епіграфом нашого уроку будуть слова Григорія Сковороди: « Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме доброго, тоді звертатиметься до поганого».

  •          Як ви розумієте ці слова?

 

ІІ. Актуалізація

На попередніх уроках ми вивчали…? Виконавши експрес-тест, дізнаємося, наскільки добре ви засвоїли вивчене.

 

Експрес-тест

1 .Складним називається речення, яке складається з:

а) двох і більше простих речень, об'єднаних в одне ціле за змістом, інтонацією, з допомогою сполучників або без них;
б) двох і більше простих речень, одне з яких обов'язково двоскладне, а інші - односкладні;
в) двох і більше простих речень, часто не пов'язаних за змістом інтонаційно.Начало формы

2.Складні речення утворюються:

а) лише з двоскладних речень, рівноправних між собою;
б) лише з односкладних речень, залежних одне від одного;
в) з двоскладних чи односкладних простих речень, кожне з яких має свою граматичну основу.Начало формы

З. Кілька частин, що входять у складне речення, можуть поєднуватися:

а) сурядним, підрядним, сполучниковим і безсполучниковим зв'язком;
б) лише сурядним і підрядним сполучниковим зв'язком;
в) лише сурядним, сполучниковим і безсполучниковим зв'язком.

4. Речення Над світом стояла така тиша, що чути було, як плакала надламана гілка:

а) складносурядне;
б) складнопідрядне;
в) безсполучникове;
г) складнопідрядне з кількома підрядними;
д) складне речення з різними видами зв'язку.

5. У реченні Я вірю добро і краса житимуть вічно... потрібно поставити такий розділовий знак:

а) кому;
б) крапку з комою;
в) двокрапку;
г) тире.

6. Який вид  складного речення відображено на схемі?
[ ], але [ ], ( бо  ).
а) складнопідрядні з кількома підрядними;
б) складносурядні;
в) безсполучникові;
г) складні речення з різними видами зв'язку.

 

А наш епіграф є складним реченням з різними видами зв'язку? Які розділові знаки пропущені в реченні?

 

ІІІ. Етап цілепокладання.

Сьогодні на уроці розглянемо тему «Розділові знаки у складному реченні з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку ».  Запишемо тему уроку. Ми дізнаємося, які розділові знаки потрібно ставити у складному реченні, навчимося знаходити складні речення у текстах, будемо обґрунтовувати розстановку розділових знаків.

  •          Для чого нам потрібно це вивчати?
  •          Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Цілепокладання.

 

ІV.  Етап організації виконання запланованої діяльності.

Робота з підручником.

  •          Прочитайте, які розділові знаки ми ставимо у складному реченні з різними видами зв'язку.
  •          Розкажіть, що ви зрозуміли.

Слово вчителя.

У складних реченнях із різними видами зв'язку вживаються такі самі розділові знаки, що і в складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях уживається кома.

У реченнях, які складаються з кількох простих речень, можуть стояти поряд два сполучники або сполучник і сполучне слово. Між ними ставиться кома, якщо речення, котре приєднується другим сполучником, можна опустити.

Між двома сурядними реченнями, поєднаними сполучниками і (й), та (і), якщо вони мають спільне підрядне, кома не ставиться.

У реченнях зі сполучниковим і безсполучниковим зв'язком вживається двокрапка і тире.

 

Вправа «Високо – низько».
Ви маєте синю і жовту картку.
Правильно поставлені розділові знаки – жовта картка, якщо ні – синя.

Хто добре запалився, той добре почав, а добре почати — це наполовину завершити.

Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий?

Вірю, що більше єлею має в своїх гладеньких словах улесник, аніж батько, коли карає, і що фальшива позолота блищить краще від самого золота... Але згадай приказку: «Вихвалявся гриб гарною шапкою, та що з того, коли під нею голови нема».

Шукаємо щастя по країнах, століттях, а воно скрізь і завжди з нами; як риба у воді, так і ми в ньому, і воно біля нас шукає нас самих.

Тлумачна хвилинка

ЄЛЕ́Й

1. Рослинна, переважно  маслинова олія, що використовується для церковних обрядів; олива. 

2.  Те, що заспокоює, втішає, вихваляє. 

 

Вправа- лабіринт

Якому реченню відповідає схема?            ( Хто… ), [ той.. ], а [ ].

Творче моделювання

Складіть речення до поданих схем.

[ ], а [ ], ( що…. ).
[ ]: [ ], і [ ], [ ], а [ ], ( як …. ).

 

Творча вправа «Я – філософ»

Складіть невеликий твір на тему, сформульовану у вислові. Використовуйте речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв'язку.

 

VІІ. Контрольно - оцінювальний етап.

Незакінчені речення:

- Сьогодні  на  уроці  я   дізнався …
-   Моя робота  на  уроці  була   
-   Найцікавішим  на уроці було …

 

Підрахуйте підсумковий бал. Виставте собі оцінку за урок.

  •          У кого сподівання здійсилися, піднесіть руки. А хто отримав вищу оцінку? Молодці, я рада за вас.

Домашнє завдання

 Завдання за вибором:

  •          високий рівень – скласти афоризми про навчання, використовуючи складні речення з підрядним і сурядним зв'язком, накреслити схеми до цих речень;
  •          достатній – виконати вправу 322, розставити розділові знаки і накреслити схеми до речень;
  •          середній – вправа 323, пояснити розстановку розділових знаків.

Я задоволена вашою роботою, сподіваюсь, що наша співпраця принесла нам тільки приємні враження. Памятайте, що тільки від вас залежить ваш успіх, бо у кожного своя голова на плечах.

Дякую за урок!

 

docx
Додано
3 червня
Переглядів
18
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку