Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Розкол ОУН. Андрій Мельник. Степан Бандера.
Мета: визначити причини розколу ОУН; охарактеризувати причини, зміст та наслідки політики радянізації Західної України; аналізувати діяльність Степана Бандери та Андрія Мельника; розвивати увагу, пам'ять, мислення, зв’язне мовлення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою; виховувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати причини розколу ОУН;
-
характеризувати причини, зміст та наслідки політики радянізації Західної України;
-
висловлювати власні судження щодо діяльності Андрія Мельника та Степана Бандери;
-
показувати на історичній карті новоутворені області УРСР у 1939 – 1940 рр. та їх центри.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, атлас, історична карта.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування.
-
Перейдіть за посиланням та пройдіть тестування.
-
Скільки центрів сили сформувалося у Європі напередодні Другої світової війни?
А два Б три В чотири Г п’ять
-
На портреті зображено.
А В. Молотова
Б Й. Сталіна
В С. Тимошенка
Г Й. Ріббентропа
-
Договір про ненапад між Німеччиною та СРСР було підписано
А 21 серпня 1939 р.
Б 22 серпня 1939 р.
В 23 серпня 1939 р.
Г 24 серпня 1939 р.
-
На який термін укладався Договір про ненапад?
А 10 років Б 15 років В 20 років Г 25 років
-
Яка з перелічених держав не мала претензій на українські землі напередодні Другої світової війни?
А Англія Б Франція В Німеччина Г Болгарія
-
Друга світова війна розпочалася з
А нападу Німеччини на Чехословаччину
Б нападу СРСР на Польщу
В нападу Німеччини на Польщу
Г нападу Німеччини на Угорщину
-
Які держави оголосили війну Німеччині у вересні 1939 р.?
А Франція та США
Б США та Велика Британія
В Франція та Італія
Г Франція та Велика Британія
-
Кому належать рядки: «…отримав ваше повідомлення про те, що німецьке військо увійшло до Варшави. Будь ласка, передайте мої поздоровлення й вітання уряду Німецької імперії.»?
А В. Молотову
Б Й. Сталіну
В С. Тимошенку
Г Й. Ріббентропу
-
Вторгнення Червоної армії під командуванням С. Тимошенка на територію Західної України пропагували як
А «золотий серпень»
Б «золотий вересень»
В «срібний вересень»
Г «срібний серпень»
-
Червона армія під командуванням С. Тимошенка вдерлася на територію Західної України
А 17 вересня Б 17 жовтня В 28 вересня Г 28 жовтня
-
У червні 1940 р. СРСР захопив
А Волинь та Галичину
Б Волинь та Бессарабію
В Галичину та Північну Буковину
Г Північну Буковину та Бессарабію
-
Яка кількість українців – громадян Польщі загинуло у боях упродовж вересня 1939 р.?
А 5 тис. Б 6 тис. В 7 тис. Г 8 тис.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Кола на воді».
-
З розсипаних літер складіть слово.
ЯІЗДАРНІЦА
(Радянізація)
-
Що означає це поняття?
-
До кожної літери слова підберіть слово чи словосполучення, яке його характеризує.
-
Сьогодні ми з’ясуємо, які зміни відбулися в територіально-адміністративному устрої УРСР у 1939-1940 рр. та як відбувалася радянізація ново приєднаних областей УРСР.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 247 – 249.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
З яким проханням звернулися Народні збори до Верховної Ради СРСР? (включити землі Західної України до складу УРСР).
-
Як було вирішено це питання? (позитивно)
-
З якою метою було проведено військовий парад у Львові? (підкріпити рішення Народних зборів)
-
Які області приєдналися до УРСР? (Волинська, Дрогобицька, Львівська, Рівненська, Станіславська, Тернопільська)
-
Які землі увійшли до складу УРСР у серпні 1940 р.? (Північна Буковина, Хотинщина та Південна Бессарабія)
-
Як виникли Молдавська РСР, Чернівецька та Ізмаїльська області?
-
Аналіз історичного джерела (с. 249 підручника)
-
Прочитайте фрагмент джерела.
-
Про яку подію ідеться?
-
Чи можна вважати публікацією репортажем із місця події? Чому? Якої об’єктивної інформації бракує?
-
Які слова та звороти, вжиті в тексті, ви вважаєте пропагандистськими штампами? Доведіть, що жодної конкретної інформації вони не повідомляють? З якою метою їх ужито?
-
У чому прагнула переконати читачів газета? Як ви думаєте, яке враження справляв текст на людей, які за лічені тижні опинилися в новій історичній реальності?
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте матеріал підручника та сформулюйте і запишіть короткі тези, які характеризують процес радянізації приєднаних територій.
Орієнтовний вигляд тез:
-
поширення радянського законодавства;
-
контроль над усіма сферами життя;
-
нехтування місцевих особливостей і традицій;
-
заборона політичних партій, культурно-освітніх товариств;
-
українізація освіти, преси;
-
розширення мережі навчальних закладів; заснування бібліотек, клубів;
-
безкоштовне навчання й медичне обслуговування;
-
утиски церкви, особливо греко-католицької;
-
масові репресії, депортації місцевого населення до Сибіру, Далекого Сходу; створення тюремної мережі, розстріли;
-
опір новій владі з боку ОУН; боротьба радянських органів з оунівцями.
-
Назвіть основні причини розколу ОУН? (внутрішні розбіжності між старшим та молодшим поколінням)
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте короткі біографічні довідки Андрія Мельника та Степана Бандери.
-
Доберіть слова-іменники, якими можна схарактеризувати кожного з діячів та слова-прикметники.
-
У якому віці Андрій Мельник став головою Проводу ОУН? (48 років)
-
У якому віці Степан Бандера очолив опозицію до Андрія Мельника? (49 років)
-
Розподіліть факти біографії між історичними діячами.
Андрій Мельник
|
Степан Бандера
|
3, 5, 6
|
1, 2, 4, 7
|
-
Очолив убивство міністра внутрішніх справ Польщі.
-
Мешкав у Берліні.
-
Брав участь у боях на горах Маківка ти Лисоня.
-
Голова революційного проводу ОУН.
-
Перебував під німецьким арештом.
-
Проживав у Люксембурзі.
-
Убитий агентом КДБ у Мюнхені.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Аналіз плакатів .
-
Розгляньте плакати.
-
Яким подіям та явищам вони присвячені?
-
Підкресліть дієслова, що окреслюють мету, з якою ці плакати створено: 1) агітувати; 2) пропагувати; 3) рекламувати; 4) інформувати; 5) сприяти гуртуванню за; сприяти гуртуванню проти; формувати ставлення до фактів, що відповідає ідеології; 8) засуджувати; 9) викликати неприйняття і ненависть.
-
Свій вибір обґрунтуйте деталями плакатів та історичними фактами.
-
Робота з історичною картою.
-
території, приєднані до Української РСР;
-
територію Придніпров’я, вилучену зі складу УРСР і приєднана до новоствореної Молдавської РСР;
-
новоутворені області радянської України.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Фразеологізми».
-
Доберіть вислів, що характеризує вашу роботу на уроці.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 247 – 252 підручника.