Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Мобілізаційні заходи. Тактика «випаленої землі» та інші злочини комуністичного тоталітарного режиму.
Мета: з’ясувати природу виникнення та наслідки тактики «випаленої землі»; визначити причини виникнення українського визвольного руху та його військово-політичної формації – УПА; розвивати увагу, пам'ять, мислення, зв’язне мовлення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичними картами; виховувати учнів у дусі патріотизму.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
оперувати понятійним та хронологічним матеріалом;
-
пояснювати природу виникнення та наслідки тактики «випаленої землі»;
-
характеризувати причини виникнення українського визвольного руху та його військово-політичної формації – УПА;
-
висловлювати власні судження щодо мобілізаційних заходів, тактики «випаленої землі» та руху Опору.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, контурні карти, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота з контурними картами.
-
Позначте на контурній карті:
-
оборонні бої радянських військ;
-
місця оточення та полону радянських військ; лінію фронту на 30 червня 1941 р.;
-
на 31 січня 1942 р.;
-
підкресліть три міста, що були захоплені першими.
-
Тестування.
-
План «Барабаросса» передбачав розгром Німеччиною СРСР за
А один – два тижні
Б два – три тижні
В три – чотири тижні
Г чотири – шість тижнів
-
Німецькі війська перетнули кордон СРСР
А 20 червня 1941 р.
Б 21 червня 1941 р.
В 22 червня 1941 р.
Г 23 червня 1941 р.
А холодна війна
Б блискуча війна
В блискавична війна
Г яскрава війна
-
Завдання окупувати Україну отримала група армій
А «Південь» Б «Північ» В «Захід» Г «Схід»
-
Район Луцьк – Броди – Дубно відзначився
А найбільшою масовістю оточення
Б найбільшою танковою битвою
В найбільшою авіаційною битвою
Г найбільшою масовістю жертв
-
Найдовше тривала оборона
А Одеси Б Києва В Харкова Г Севастополя
-
Столицю УРСР німецькі війська захопили
А 18 вересня 1941 р.
Б 19 вересня 1941 р.
В 18 жовтня 1941 р.
Г 19 жовтня 1941 р.
-
Михайло Кирпонос загинув унаслідок
А оборони Києва
Б оборони Одеси
В оборони Севастополя
Г оборони Харкова
-
Останнім містом, яке захопили німецькі війська стало
А Львів Б Харків В Ворошиловград Г Сталіно
-
Остаточна окупація території України відбулася
А у травні 1942 р.
Б у червні 1942 р.
В у липні 1942 р.
Г у серпні 1942 р.
-
У боротьбі проти Гітлера до СРСР приєдналися
А Італія та США
Б Велика Британія та Італія
В Велика Британія та США
Г США та Франція
-
Що з переліченого НЕ належить до причин поразок Червоної армії під час наступу німецьких військ у 1941 – 1942 рр.?
А прорахунки та помилки керівництва СРСР і Червоної армії
Б незавершеність процесу переозброєння
В перевага німецького війська у чисельності армії та якості озброєння
Г Антирадянські настрої людей
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Квадрат Блума».
-
Розшифруйте слово. Поясніть його значення.
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
1
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Ґ
|
Д
|
2
|
Е
|
Є
|
Ж
|
З
|
И
|
І
|
3
|
Ї
|
Й
|
К
|
Л
|
М
|
Н
|
4
|
О
|
П
|
Р
|
С
|
Т
|
У
|
5
|
Ф
|
Х
|
Ц
|
Ч
|
Ш
|
Щ
|
6
|
Ю
|
Я
|
Ь
|
—
|
—
|
—
|
Ключ: 35; 41; 12; 26; 34; 26; 24; 11; 53; 26; 62. (Мобілізація)
-
Вправа «Сенкан».
-
Складіть сенкан до слова-відгадки за алгоритмом.
Сенкан
1. Записати головне слово (іменник)
2. Дібрати до нього 2 прикметники
-
Дібрати до іменника 3 дієслова
-
Скласти про головне слово речення з 4 слів
-
Записати іменник- «асоціацію»
-
Сьогодні ми визначимо особливості мобілізації Червоної армії на початку німецько-радянської війни та з’ясуємо інші злочини комуністичного тоталітарного режиму.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 259 – 261.
-
Сформулюйте короткі тези щодо процесу мобілізації та евакуації 1941 р.
Орієнтовний вигляд тез:
-
створення комісії з евакуації людей та майна;
-
створення на Сході потужної військово-промислової бази СРСР;
-
ведення тактики «спаленої землі»;
-
перебудова народного господарства на воєнний лад;
-
створення загороджувальних загонів;
-
наказ «Ні кроку назад!».
-
Дайте відповіді на запитання.
-
З якою метою радянська влада проводила політику «випаленої землі»?
Чи виправдані були, на вашу думку, такі заходи? Чому?
-
Як змінилося життя сільського населення після початку війни?
-
Які наслідки мала діяльність загороджувальних загонів?
-
Робота в парах.
-
Розгляньте світлини на с. 261 підручника.
-
Що зображено на фото? Які явища радянсько-німецької війни вони засвідчують?
-
Які з фотографій є зрежисованими фотографами-пропагандистами?
-
Проаналізуйте фотографії і складіть на підставі отриманої з них інформації коротке повідомлення в газету 1941 – 1942 рр. від імені солдатів Червоної армії, Вермахту, мешканців окупованих міст чи сіл.
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте матеріал підручника на с. 262 – 263 підручника.
-
Складіть план тексту та 2 – 3 запитання.
-
З якою метою створювалися так звані «похідні групи»?
-
Які нові організації було створено?
-
За що було ув’язнено С. Бандеру та його соратників?
-
Чому німецьке командування негативно поставилося до проголошення Акту відновлення Української держави?
-
Хто підтримував діяльність Тараса Боровця?
-
Яким чином відбулося об’єднання оунівців та бульбівців?
-
Хто створив «український рух Опору»?
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=lZCzaxJ55m8
-
Хто такий Тарас Бульба?
-
Які заходи він здійснив?
-
Які питання в біографії Тараса Боровця є суперечливими?
-
Аналіз історичних джерел.
-
Ознайомтеся з історичними джерелами та проаналізуйте їх за запитаннями.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Ромашка Блума».
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть позицію щодо твердження.
«Парадокс історичної ситуації полягав у тому, що система, яка внаслідок численних кричущих прорахунків та помилок авторитарної влади поставила країну перед безоднею, мусила тепер в умовах найгострішої воєнно-політичної кризи своїми нещадними, тоталітарними методами врятувати її від загибелі» (український історик М. Коваль).
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три М».
-
Назвіть три моменти, які видалися вам найлегшими чи найважчими на уроці. Запропонуйте один – два моменти, які покращать вашу діяльність на наступному уроці.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 259 – 261.