Тема. Поняття про розповідні речення
Мета: формування ключових компетентностей:
формування предметних компетентностей:
дати учням уявлення про розповідні речення, їх ознаки; вчити виділяти складові розповідного речення (окличні та неокличні); розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати бережливе ставлення до природи, спостережливість.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Основні терміни: речення, розповідне речення, крапка.
Міжпредметні зв’язки з літературним читанням, природознавством.
Обладнання: ТЗН, таблиці, картки, малюнки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
Доброго ранку, ліси і міста!
Доброго ранку, плането Земля!
Щастя й здоров’я всім людям бажаємо,
З радістю в школу до знань поспішаємо!
2. Загадка
- Про яку пору року йдеться?
Хто наткав полотна
Аж від лісу й до вікна?
І сміється, задається:
«От така ширина!»
А зробила це ….. ( зима )
3. Гра « Аукціон». Продаємо ознаки зими.
- Яка зима?
4. Каліграфічна хвилинка
Зм Зз зв зима взимку
ІІ. Повторення вивченого про речення
Вправа «Мікрофон»
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вправа «Доведи»
Прочитайте речення, допишіть закінчення в останньому слові кожного речення.
Пухнастий сніг укрив земл….
Зайчик задрімав під пеньк….
Дятел шукав комах у кор….
Білочка виглядає з дупл….
ІV. Повідомлення теми й мети уроку
Сьогодні ми продовжимо свою мандрівку в країну «Речення». Господаркою нашого уроку буде Зима, яка й підготувала нам завдання.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Вправа «Асоціація»
- Які слова пов’язуються зі словом «зима»? (ожеледиця, хуртовина, віхола, завірюха, хурделиця, сніг, заметіль, мороз, сніговій)
2. Поетична хвилинка. Вправа 231
1) вправляння у читанні вірша вголос
- Яка тема вірша? (Зимова краса)
2) робота над текстом вірша
- Полічи, скільки речень у першій строфі? (2 речення)
- Прочитайте з відповідною інтонацією.
- Про що розповідається у кожному з них?
Висновок. У кожному реченні про когось або про щось розповідається, повідомляється.
3. Робота за підручником.
Опрацювання правила, ст.90
4. Робота за таблицею
Порожні місця під назвами речень ми будемо заповнювати знаками. Якими? Про це – далі.
5. Вірш
Цвітуть сади. Шумлять гаї.
Це речення розповідає.
Розкажуть щось мені й тобі
І крапку ставимо в кінці.
6. Вправа 232
- Прочитайте другу строфу вірша О. Лупія.
- Скільки речень у них?
- Прочитайте ці речення із захопленням. Зверніть увагу, що до цього спонукають розділові знаки в кінці речень.
- Про що розповідається у 1 (2) реченні другої строфи?
- Які розділові знаки стоять у кінці цих речень?
Висновок. Речення другої строфи теж розповідні, але вимовляються вони з особливим почуттям, піднесенням, тому в кінці цих речень стоїть знак оклику.
7. Опрацювання правила, ст. 91
Висновок. Часто розповідні речення вимовляються з особливим почуттям, із захопленням, радістю. У кінці таких речень ставиться знак оклику.
Що за знак – стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
спонука до оклику.
Хто ж бо він? (знак оклику)
8. Вправа «Розсипання»
а) Збери речення. Прочитайте правило.
- Які знаки стоять в кінці кожного речення?
- Прочитайте їх із захопленням.
- Який знак може стояти в кінці речення?
Розлютилася зима
Річку в ланцюг закувала
Все навколо засипа
Листя всі з дерев зірвала
б) Взаємоперевірка
- Обміняйтеся зошитами.
- Які це речення за метою висловлювання?
Фізхвилинка (про зиму)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Самостійна робота
- Утвори речення зі слів кожного рядка.
Дерева, шати, білі, одягла, в.
Скував, міцний, річку, мороз.
Сніговою, під, ковдрою, земля, спить.
Казковий, вечір, настав.
2. Творча робота в групах
Загадка
Не ходжу я , а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз.
Всіх на світі я боюсь. (Заєць)
1 група
Скласти розповідне речення про зайчика.
2 група
Підібрати слова, які характеризують зайчика.
3 група
Зробити фонетичний аналіз слова.
Колективно складаємо текст – розповідь про зайчика.
3. Вибіркова робота. Вправа 233
а) випишіть 2 розповідні речення; поясніть розділові знаки в кінці їх;
б) складіть і запишіть 2 розповідні речення про природу взимку;
в) взаємоперевірка
4. Гра «хто швидше»
Допоможіть зі слів скласти речення.
Ліс, у, зима, прийшла.
Одягли, шати, дерева, білі.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Знаю…..
Умію….
Бережу….
VІІІ. Домашнє завдання – вправа 234 з коментуванням вчителя.
І в. – записати текст
ІІ в. – підготувати розповідь про іній
ІІІ в. – скласти казочку про зиму
Список використаних джерел
Література
Інтернет – ресурси