11 клас. Конспект уроку № 4
Тема:«Розв’язування показникових рівнянь»
Мета : формування умінь та навичок розв’язувати показникові рівняння способом зведення до спільної основи; способом винесення за дужки спільного множника; способом зведення до спільного показника; графічним способом.
Тип уроку:формування умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Поки клас усно перевіряє домашнє завдання, два учня біля дошки розв’язують №174 стор.208 (Шкіль)
І учень із А № 1; 3; 8:
1) 2𝑥 = 64
2𝑥 = 26
𝑥 = 6
3) 2−𝑥 = 16
2−𝑥 = 24
−𝑥 = 4
𝑥 = −4
8) 𝑎𝑥2−7𝑥+12 = 1𝑎𝑥2−7𝑥+12 = 𝑎0
𝑥2 − 7𝑥 + 12 = 0
𝑥 = 3; 𝑥 = 4
II учень із А № 2; 5; 9:
2) 22𝑥 = 512
22𝑥 = 29
2𝑥 = 9
𝑥 = 4,55)32𝑥−1 = 81
32𝑥−1 = 34 2𝑥 − 1 = 4
2𝑥 = 5
𝑥 = 2,5
9) 𝑎(𝑥−1)(𝑥+2) = 1
𝑎(𝑥−1)(𝑥+2) = 𝑎0
(𝑥 − 1)(𝑥 + 2) = 0
𝑥 − 1 = 0; 𝑥 + 2 = 0𝑥 = 1; 𝑥 = −2
II. Набуття умінь розв’язувати показникові рівняння
Ви вже вмієте розв’язувати найпростіші показникові рівняння.
А зараз розглянемо І спосіб: приведення рівняння до спільної основи, тобто до рівняння виду 𝑎𝑓(𝑥) = 𝑎𝐺(𝑥).
10) 2𝑥 ∗ 5𝑥 = 0.01
(2 ∗ 5)𝑥 = 0.12
10𝑥 = 0.12
10𝑥 = 10−2
𝑥 = −2
11) 2𝑥 ∗ 5𝑥 = 0.1 ∗ (10𝑥−1)5
(2 ∗ 5)𝑥 = 10−1 ∗ 105𝑥−5
10𝑥 = 105𝑥−6
𝑥 = 5𝑥 − 6
𝑥 − 5𝑥 = −6 −4𝑥 = −6
𝑥
𝑥
𝑥 = 1.5
23)
(2)2𝑥−3𝑥+3 = (2)1
3 3
2𝑥 − 3𝑥 + 3 = 1
−𝑥 + 3 = 1
−𝑥 = 1 − 3
−𝑥 = −2
𝑥 = 2
Розглянемо II спосіб: винесення спільного множника за дужки.
13) 7𝑥 − 7𝑥−1 = 6
7𝑥−1 ∗ (7 − 1) = 6
7𝑥−1 ∗ 6 = 6
7𝑥−1 = 1
7𝑥−1 = 70
𝑥 − 1 = 0
𝑥 = 1
12) 2𝑥+2 − 2𝑥 = 96
2𝑥 ∗ (22 − 1) = 96
2𝑥 ∗ (4 − 1) = 96
2𝑥 ∗ 3 = 96
2𝑥 = 96/3
2𝑥 = 32
2𝑥 = 25
𝑥 = 5
3) 52𝑥−1 − 52𝑥 + 22𝑥 + 22𝑥+2 = 0
52𝑥
5 5
22 4
𝑥 = 1
Розглянемо IIІ спосіб: приведення рівняння до квадратного.
49𝑥 − 8 ∗ 7𝑥 + 7 = 0
72𝑥 − 8 ∗ 7𝑥 + 7 = 0
Введемо нову змінну 7𝑥 = 𝑡
𝑡2 − 8𝑡 + 7 = 0
𝑡1 = 7; 𝑡2 = 1
Повернемось до минулої змінної
7𝑥 = 7; 7𝑥 = 1
7𝑥 = 71; 7𝑥 = 70
𝑥 = 1; 𝑥 = 0
Розглянемо графічний спосіб розв’язування рівнянь. 1. Розв’язати графічно рівняння (𝟏)𝒙 = 𝒙 + 𝟏.
𝟑
В одній і тій самій системі координат будуємо графіки функцій
2. Розв’язати графічно рівняння 𝟑𝒙 = 𝟒 − 𝒙
В одній і тій самій системі координат будуємо графік функцій
𝑦 = 3𝑥
x |
-2 |
-1 |
0 |
1 |
2 |
y |
|
|
1 |
3 |
9 |
𝑦 = 4 − 𝑥– пряма
x |
0 |
4 |
y |
4 |
0 |
Графіки перетинаються в точці (1; 3), абсциса якої x=1 – розв'язок рівняння.
Відповідь: x=1
ІІІ. Підсумок уроку.
ІV. Домашнє завдання: збірник, стор.78 №189 (1-7); №190 (1); 191(1).