Урок насичений мовними, дидактичними матеріалами. Це допоможе урізноманітнити роботу на уроці. Допоможе організувати орфоепічну, словникову роботу, збагатити словниковий запас маленьких школярів із російськомовного середовища.
УРОК в 1 класі
ТЕМА . « У ЗООПАРКУ» ( Слова – назви звірів)
МЕТА. Збагачувати й активізувати лексичний запас школярів, удосконалювати уміння будувати висловлювання на основі почутого, малюнків, вчити узагальнювати, вдосконалювати мовленнєві навички, діалогічне мовлення, пам'ять, спостережливість, увагу, збагачувати словниковий запас , розвивати фонематичний слух . Виховувати шанобливе ставлення до звірів, формувати інтерес до усної народної творчості .
ТИП УРОКУ. Урок розвитку зв’язного мовлення.
ФОРМИ І МЕТОДИ:
бесіда , навчальні та ігрові вправи робота з дидактичними картками,
сюжетна гра активізація життєвого досвіду
елементи проблемного навчання
робота в групах
ЛЕКСИКА: білка, бобер, ведмідь, вовк, заєць, їжак, кабан, кріт, лев, лисиця, лось, мавпа, олень, рись,слон, тигр, ховрах, змія, жаба, черепаха, хутро, роги, хвіст, барліг, нора, дупло, кубло.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Я ходив туди з татом,
Звірів бачив там багато:
Мавпу, лева і слона,
Ще й ведмедя, крокодила.
Всіх запам’ятать несила.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Ознайомлення зі словами – назвами тварин
2. Гра « Так чи не так»
( починає вчитель; продовжують учні; демонструється малюнок)
3. Гра « Хто зайвий?»
( учитель називає слова, демонструє малюнки, учні визначають зайве слово і аргументують свою думку)
4. Гра « Допоможіть кожному потрапити додому»
( на дошці – малюнки із зображенням тварин та їхнього житла )
ведмідь дупло
лисиця дерево
бобер барліг
білка вода
мавпа нора
( діти переставляють малюнки, утворюючи пари і пояснюють)
5. Гра « Кому що?»
( на дошці записані слова в два стовпчики)
кабан ожина
їжак горішки
ведмідь банан
білка трава
мавпа жолуді
олень гриб
( діти утворюють пари, складають речення)
( учитель знайомить дітей із синонімами: полюбляє, гризе, ласує, живиться, їсть, смакує тощо)
6. Гра « У кого хто є?»
( складання речень за малюнками)
У зайчихи – зайченятко.
У слонихи – слоненятко.
У ведмедиці – ведмежатко, тощо
ФІЗХВИЛИНКА
7. « Щоб ротик був слухняним»
а) Чистомовка – добавляночка.
Ни – ни – ни – в зоопарку … ( слони).
Ра – ра – ра – у лисиці … ( нора).
Ка –ка –ка – ми побачили … ( вовка).
Жа – жа – жа – ось кумедне … ( ведмежа).
Лю –лю –лю – я тварин … ( люблю).
( діти повторюють склади і продовжують текст, знаходячи останнє слово за змістом і римою)
б) Скоромовка ( на вибір).
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
Очиці у вовчиці неначе блискавиці.
Лис просив маленьку лиску:
Погойдай колиску, Лиско,
Там в колисці менша лиска.
( слухання, промовляння, заучування скоромовки, конкурс скоромовців)
8. Гра – змагання «Ланцюжок слів» ( за рядами)
( учитель називає слово – назву тварини, перший учень повторює
слово, назване вчителем, і додає своє – назву тварини; другий учень повторює слово вчителя, попереднього учня і додає своє, тощо)
Наприклад,
Учитель: вовк.
І учень: вовк, лисиця.
ІІ учень: вовк, лисиця, кабан, тощо
( перемагає той ряд, учні якого назвали найбільше тварин по порядку)
9. Гра « Лісові характери»
( діти дають відповіді, пояснюючи свою думку)
Наприклад,
10. Гра «Упізнай нас»
( починає вчитель, продовжують діти; загадують тварину за допомогою ознак)
11. Складання речень. Хто? Який? Що робить?
Загадка: Що за дивна непосида
На стежину шишки кида? ( Білка.)
Робота за малюнком.
Складання речень.
Маленька білочка скаче з гілки на гілку.
Руденька пухнаста білочка гризе горішок.
12. Складання опису їжачка на основі мовного матеріалу, малюнків та власних спостережень.
а) Відгадування загадки. Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і не злий,
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких гілочок.
Як він зветься? ( Їжачок.)
б) Робота з віршами.
Купка листя золотого,
Обминувши пень і хмиз,
Прямо з горбика крутого
Нишком сунеться униз.
А торкнеш її руками,
Відхиливши гілочки,
І відчуєш під листками
Їжакові колючки.
Їжачок – хитрячок
Із голок та шпичок
Пошив собі піджачок.
А у тому піджачку
Він гуляє по садку.
Натикає на голки
Груші, яблука, сливки.
І до себе на обід
Він скликає цілий рід.
в) Складання тексту – опису за допомогою питань і малюнка.
13. Гра « Упізнай казку»
( учитель називає героїв, пропонує учням пригадати казки)
Котик, півник, лисичка.
Дід, баба, бичок, ведмідь, вовк, лисичка, зайчик.
Двоє мишенят, півник.
Баба, дід, коза, зайчик, ведмідь, вовк, лисичка, рак.
Дід, мишка, жабка, зайчик, лисичка, вовчик, собачка, кабан, ведмідь.
ПІДСУМОК УРОКУ