Урок розвитку зв’язного мовлення " : Складання казки за поданим початком і власною фантазією «Родина свічок»"

Про матеріал
Конспект відкритого уроку Розвиток зв’язного мовлення Використання МЕТОДУ «Шість капелюшків мислення» ( за технологією розвитку критичного мислення) 4 клас
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Розвиток зв’язного мовлення

Використання МЕТОДУ

«Шість капелюшків мислення»

 ( за технологією розвитку критичного мислення)

 

images (1).jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                        Авторська розробка

                                                                        вчителя початкових класів

                                                                        Вороновицької СЗШ І – ІІІ ст.№1

                                                                        Ременяк Антоніни Миколаївни

 

Конспект відкритого  уроку

Розвиток зв’язного мовлення

Використання МЕТОДУ «Шість капелюшків мислення»

 ( за технологією розвитку критичного мислення)

4 клас

 

Тема: Складання казки за поданим початком і власною фантазією        «Родина свічок»

 

Мета:

  • вчити складати казки (тексти-розповіді);
  • розвивати уміння добирати епітети, порівняння, синоніми, слова, вжиті в прямому і переносному значенні, що відносяться до предмета, про який розповідається;
  • вчити бачити такі образні вислови у творах художньої літератури та використовувати їх у своїй мові;
  • поповнювати словниковий запас;
  • розвивати мовлення, образне мислення, спостережливість, фантазію;
  • розвивати орфографічну пильність;
  •  виховувати естетичні почуття – почуття прекрасного в буденному.

Обладнання:

  • «Шість мислячих капелюшків», 6 свічок за кольорами капелюшків;
  • зошити, ручки, прості олівці;
  • таблиці слів;
  • пам’ятка аналізу твору;
  • роз даткові картки з завданнями по групах;
  • пам’ятка для роботи в групі;

 

Завдання уроку:

  1. Створити атмосферу свята та затишку;
  2. Розвиток зв’язного мовлення і фантазії.
  3. Повторення орфограм.
  4. Розвиток вміння працювати з текстом.
  5. Поповнення словникового запасу.
  6. Складання тексту-розповіді за початком.

 

 

Хід уроку

 

Дозу-

вання

Зміст уроку

Примітка

1 хв

І

Етап орієнтації. Вправа « Емоційне налаштування».

 

Вітання.

- Діти, зараз ми проведемо з вами  урок, на якому будемо працювати, як завжди наполегливо і старанно, а головне – творчо.

  А незвичайний тому, що, по-перше, у нас присутні гості на уроці, поверніться, будь ласка, до них і привітайтесь, по-друге,  урок розвитку зв’язного мовлення, на якому потрібно вчитися правильно, точно і красиво висловлювати свою думку, та ще ми будемо з вами писати і творити , критично мислити.

   Тож, давайте  до роботи !

 

1 хв

ІІ

Вправа « Очікування». Дерево очікування.

Мотивація .

 

2 хв

1

Розпочати урок хотілось би цікавою історією…

Притча про чотири свічки.

 

Мозковий штурм

 

2

Повідомлення теми і мети уроку. План уроку

 

1  хв

 

 

 

 

Вступна бесіда

- Зараз ми будемо працювати за технологією

 « Мої думки»

Коли ми читаємо, чого навчаємося? Що розвиваємо?

 

 

3 хв

3

1) Бесіда про свічку (з досвіду власних спостережень)

  • Правильно, діти, це – свічка.
  • Подивіться, яка краса. Всі вони різні, але спільне для них те, що кожна

А якої ж пори приходять до нас ці красуні?

- Давайте пофантазуємо трішки: закрийте на кілька секунд очі і послухайте моє питання-завдання:

де і в якій ситуації ви могли б спостерігати за цим вогненим дивом? 

Або вигадали історію. Послухайте: (Вчитель читає текст)

   В одній квартирі поселилася родина свічок. Життя було не яскраве…

   І раптом…

2) Запитання:

- Яка думка виникла у вас?

- Які почуття охопили вас?

- Що б ви сказали у ту мить?

- Що нагадують свічки?

- Якої вони форми?

- Якого кольору?

 

 

0,5хв

ІІІ

Практична робота

- Діти, сьогодні ми спробуємо з вами написати казку про свічку, але не одну, а багато казок. Чому багато? Бо кожен напише свою.

 

2 хв

ІV

1

 

 

 

 

Актуалізація опорних знань

Повторення про текст-розповідь:

  • Як називається текст, у якому про щось повідомляється?
  • А казка – це розповідь?
  • Чи відрізняється казка від звичайної розповіді? Чим? (Відбувається щось незвичайне для реального життя. Наприклад, неживі предмети живуть і поводяться як люди.)

 

Будова тексту ( на дошці):

 

 

1 хв

2

Пояснення завдання уроку

  • Діти, казку кожен з вас спробує придумати свою за вже поданим початком, а допише 5-6 своїх речень.

Початок (написаний на дошці):

   В одній квартирі поселилася родина свічок. Життя було не яскраве…

   І раптом…

 

6 хв

 

 

 

3

Робота по групах над добором слів до твору. Кубик Блума

  • У своїй казці використайте обов’язково опис.

А щоб допомогти вам зібрати потрібні слова, і скоротити час для підготовки і обдумування змісту казки, ми зараз розділимось на 6 групи, кожна з яких має виконати своє завдання.

 

1 група.Білий капелюх – детальна інформація, факти. Завдання:

- прочитайте;

- визначте образні вислови в художніх текстах, які вам запропоновано;

- знайдіть, запишіть і придумайте свої епітети (прикметники) до слова свічка.

 

2 група. Жовтий капелюх – логічний позитив.Завдання:

- Які слова допоможуть оживити свічки? (Підказка: дієслова)

 

3 група. Чорний капелюх – критика, думає критично.Завдання:

Доберіть слова-синоніми, порівняння до слова свічка.

 Вправа « Добре – погано»

 

4 група. Червоний капелюх – почуття та емоції. Завдання:

Підберіть варіанти заголовка до казки про свічку.

  1. Напишіть  про емоції та почуття.

 

 5 група. Зелений капелюх – креативність, колір життя. Завдання:

Доберіть слова-епітети  до слова свічка.

 

6 група. Синій капелюх – мислення, управління процесом. Завдання:

Для чого це потрібно?

 

Правила роботи в групах

6 хв

4

Перевірка виконання пропонованих завдань по группах. Презентація!

Діти презентують творчі роботи і кріплять їх на дошці.

Обмін думками.

 

 

1 хв

V

Фізпауза

 

1 хв

5

Пам’ятка аналізу складеного твору

  1. Прочитай текст. Чи сподобався він тобі?
  2. Чи відповідає текст темі?
  3. Чи вдало дібраний заголовок?
  4. Чи можна визначити в тексті його складові частини (зачин, основну частину, кінцівку)?
  5. Чи є логічний зв’язок у побудові тексту?
  6. Чи немає повторень?
  7. Чи використано образні вислови?
  8. Як би ти відредагував текст?

на дошці

2 хв

VI

Колективне складання усного твору –казки за даними запитаннями:

  • Прочитайте про себе запитання і запропонуйте своє перше речення, яким би ви продовжили казку.
  1. Що трапилось далі?
  2.  

На дошці

Відповіді дітей фронтально

10 хв

 

1

Виконання завдання розвитку мовлення (письмово).

Самостійна письмова робота учнів.

  • Діти, хто напише, справиться зі своєю казкою, - підніме руку.

(Я в цей час збираю сніжинки-витинанки і оформляю дошку ззаду (на залізному).

 

2 хв

2

Рефлексія. Вправа « Незакінчене речення…»

 

1 хв

VII

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Підсумок уроку

Перевірка виконання завдань уроку

Вправа « Очікування»

 

Оцінювання:

  • усно: за роботу на уроці,
  • за твір: письмово після перевірки.
  •  

Заключне слово вчителя:

  • Дякую вам, діти, за урок. На згадку хочу подарувати красивий казковий настрій, створений вашими руками.

(На дошці: 6 свічок (в середині  – личко з посмішкою). Діти задувають свічки під музичний супровід!

на дошці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   

docx
Додано
28 листопада 2019
Переглядів
1055
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку