Тема. Сантиметр.
Мета: удосконалювати навички усної лічби; ознайомити учнів з одиницею вимірювання сантиметром та сантиметровою лінійкою; учити вимірювати довжину відрізка, доповнювати рівності і нерівності; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Обладнання: набір геометричних фігур та цифр; конструктор LEGO «Шість цеглинок», смужки «математичні штанги».
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична, технологічна.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп'ята.
- Діти, плесніть в долоньки ті, хто сьогодні добре виспався і готовий активно працювати на уроці.
- Підніміть руки догори ті, хто вважає, що сьогоднішній урок пройде весело, цікаво та активно.
- Широко посміхніться ті, хто хоче щоб його сьогодні похвалили.
- Бачу ви всі виспались, маєте хороший настрій, налаштовані на хорошу похвалу. Підніміть руки ті, хто готовий працювати. То ж розпочинаймо…
2. Актуалізація знань.
1) Гра «Математичний м’яч».
Повторення порядку розташування чисел від 1 до 10. Діти передають м’яч і називають попорядку числа 1-10, а потім у зворотньому напрямку.
2) Лічба фігур за малюнком потяга.
На дошці – малюнок потяга.
- Назвіть фігури з яких складено потяг?
- Скільки трикутників? (5)
- Скільки чотирокутників? (7)
- Кругів? (7)
- Порівняйте, яких фігур білье: чотирикутників чи трикутників?
3) Гра Знайди своє місце»
У грі – дві команди. Учитель роздає учням картки з цифрами. За сигналом учителя учні утворюють числовий ряд. Перемагає та команда, яка швидко і правильно виконає завдання.
3. Робота з картками на набірному полотні.
1) Гра «День-ніч».
На дошці виставлено цифри від 1 до 10. «Ніч» - діти заплющують очі. «День» - розплющують очі та говорять, яка цифра зникла.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з демонстраційним матеріалом.
- Діти, який відрізок найкоротший? (Червоний)
- Який – найдовший?(Зелений)
- Як ви визначили який відрізок короткий, а який довгий?
- Назвіть їх у порядку збільшення.
2. Практична робота.
Діти порівнюють довжину стрічок чи смужок паперу методом накладання.
- Діти, порівняйте відрізки завдовжки «на око».
- Чи впевнені ви у точності – правильності своїх відповідей?
Висновок. Щоб визначити довжину, потрібно користуватися якоюсь міркою.
3. Перегляд уривка мультфільму «38 папу. Як виміряти удава»
https://www.youtube.com/watch?v=M-vPd5Ipp5k
- Чому героям казки не вдалося виміряти удава? (Бо вони мали різні мірки)
- Яка довжина удава якщо вимірювати папугами?
- На вашу думку, чого бракувало героям, щоб виміряти довжину удава?
ІV. Основна частина.
На дошці – дві смужки: червона й синя. Вчитель пропонує порівняти ці смужки.
- Діти, як дізнатись, на скільки червона смужка довша за синю?
- Так, а ще ми можемо це зробити за допомогою спеціального вимірювального приладу, а якого саме ви зможете дізнатись відгадавши загадку.
Рівно риску проведи
І квадратик спробуй,
Та у руки ти візьми
Цю струнку особу.
Натиск витримає стійко
Впевнена, струнка… (лінійка)
- Молодці! Щоб дізнатись, на скільки одна смужка більша чи менша за іншу ми користуємось лінійкою. На лінійці є позначки. Відстань від початку смужки й до кінця є довжиною. Вимірюють довжину лінійкою. Позначки на ній означають сантиметр. Відстань від 1 до 2 буде 1см, від 2 до 3 теж 1см, від 5 до 6, теж 1см.
- Якщо ми візьмемо від 1 до 3, то вже буде 2см.
- Давайте спробуємо визначити довжину червоної смужки.
Учитель показує, як прикласти лінійку до початку смужки, з початком повинен співпадати 0 на лінійці і знайти цифру на кінці відрізка.
Таким чином вимірюється довжина синьої смужки.
Записуємо так : 5см
- Скорочено слово сантиметр записують біля чисел двома буквами «см».
2. Робота з посібником с.84, завдання 1.
- Діти, розгляньте лінійку у посібнику.
- Знайдіть сантиметр.
- Розгляньте ще раз як треба прикладати лінійку під час вимірювання.
Фізкультхвилинка
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище.
1) Робота з посібником с.84, завдання 2. Вимірювання довжини відрізків.
- Розглянь зображення.
- Виміряй довжину кожного відрізка.
2) Робота з посібником с.84, завдання 3. Вимірювання довжини відрізка.
- Розглянь зображення.
- Яка довжина маркера?
- Яка довжина скріпки?
- Довжину, ширину, висоту предметів можна вимірювати сантиметрами.
3) Робота з посібником с.84, завдання 4. Завдання для кмітливих.
- Розглянь зображення.
- Ламана зеленого кольору має 3 ланки.
- Скільки ланок мають інші ламані? Запиши.
4) Робота з посібником с.85, завдання 6. Вимірювання довжини предметів.
- Розглянь зображення.
- Яка довжина гребінця?
- Яка довжина олівця?
- Яка довжина цукерки
5) Робота з посібником с.85, завдання 7. Вимірювання довжини предметів.
- Розглянь зображення.
- Виміряй довжину кожного відрізка.
V. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок.
1. Цікаві вправи.
1) Гра «Домалюй».
- На дошці накреслено фігури:
- Учні повинні щось домалювати до цих фігур, щоб вийшов малюнок якогось предмета.
Наприклад:
VІ. Заключна частина. Рефлексія.
- Чи завжди ми можемо «на око» визначити довжину предмета або відрізка?
- Що потрібно, аби дізнатися, який відрізок або предмет довший або коротший за інший?
- Що необхідно для того, аби не припускатися помилок під час вимірювання?
- Яку мірку вибрали для вимірювання довжини?