Тема уроку: Складнопідрядні речення з підрядними обставинними місця, часу. Розділові знаки між частинами складнопідрядного речення.
Мета:
а) навчальна: дати поняття учням про СПР з підрядними обставинними місця, часу; з’ясувати за допомогою яких сполучників і сполучних слів приєднуються підрядні місця і підрядні часу до головного речення; формувати вміння знаходити такі речення в тексті, будувати їх та використовувати в усному і писемному мовленні; використовувати розділові знаки;
б) розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, самостійність у роботі, логічне й образне мовлення, увагу, пам'ять;
в) виховна: виховувати в учнів любов до рідної держави, почуття патріотизму.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок-гра.
Обладнання: підручник, вчительська презентація.
Епіграф уроку: Не кажи – не вмію, а кажи – навчусь.
Хід уроку
Інтерактивна вправа “Хто кого ?” (повторення теоретичного матеріалу: кожна команда задає команді-суперниці якомога більше запитань).
А) На питання якого другорядного члена речення відповідають підрядні місця? часу?
Б) На які питання відповідають підрядні місця?
В) На які питання відповідають підрядні часу?
Г) Якими сполучними словами з’єднується підрядна частина місця з головною?
Д) Якими сполучниками та сполучними словами з’єднується підрядна частина часу з головною?
Уявіть, що ви листуєтеся з однокласником у Viber й хочете розповісти йому про свій туристичний похід вихідного дня у якийсь мальовничий куточок рідного краю. Доповніть подані речення підрядними частинами відповідно до схем.
А) Я не знаю, хто першим повідав мені Україну мою дорогу барвінкову
(Т. Севернюк)
Б) Я з тих країв, де над Дніпром цвітуть, шумлять гаї. (М. Нагнибіда)
В) Де немає свободи, там немає і Вітчизни.
Г) Я думкою лину, мій краю, до тебе, щоб розвіяв ти тугу, додав мені сил!
Д) Ніщо не могло зупинити бійців, коли вони виборювали кращу долю для свого народу.
Коли пісні мойого краю пливуть у різних голосах,
Мені здається, що збираю цілющі трави я в лугах.