Урок, побудований на соціокультурній змістовій лінії "Звичаї і традиції українців (тиждень перед Великоднем; Чистий четвер; виготовлення писанок). В матеріалі є учнівський проект "Заочна подорож до м. Коломия в Музей писанкарства".
Тема. Складнопідрядні речення з підрядними означальними.
Мета: поглибити знання учнів про складнопідрядні речення, їх види; розвивати вміння й навички визначати серед інших речення з підрядними означальними, правильно вживати розділові знаки, уміння конструювати речення з підрядними означальними; формувати навички дослідницької роботи; виховувати в учнів любов і пошану до свого народу, його звичаїв та традицій.
Соціокультурна змістова лінія: Звичаї і традиції українців (тиждень перед Великоднем; Чистий четвер; виготовлення писанок).
Обладнання; таблиця «Складне речення»; мультимедійний проектор, картки із завданням.
Тип уроку: урок вивчення й первинного закріплення нових знань.
Хід уроку
І. Створення емоційного настрою
Доброго всім дня! Уважно подивіться один на одного. Який вираз обличчя зараз у кожного з вас? А тепер усміхніться і побажайте один одному успіху на уроці!
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Проблемне питання: "Як дієприкметниковий зворот співвідноситься зі складнопідрядними означальними реченнями?"
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Пояснювальний диктант (1 учень біля дошки)
Записати речення, визначити в них граматичну основу. Чи є серед поданих речень прості? Підкреслити сполучні засоби, за допомогою яких з’єднується підрядна частина з головною. Пояснити розділові знаки. Зверніть увагу на 2 і 4 речення. Переробіть дані речення на прості з дієприкметниковим зворотом (якщо це можливо).
Останній тиждень перед Великоднем називається білим. Найважливішим днем цього тижня є четвер, який називають ще Чистим. Чистий четвер – це день весняного очищення. Існує повір’я, що в Чистий четвер, до схід-сонця, ворон носить з гнізда своїх дітей купати. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом цілого року.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Складним називається речення…(утворене з двох або більше простих речень, об’єднаних в одне ціле змістом, інтонацією, за допомогою сполучників чи без них).
2. Складні речення поділяють на…(сполучникові та безсполучникові).
3. Прості речення у сполучникових складних поєднані…(інтонацією та сполучником або сполучним словом).
4. Сполучникові складні речення поділяють на…( складносурядні та складнопідрядні).
5. Різниця між складносурядними і складнопідрядними реченнями полягає у тому, що…(складносурядні речення поєднуються сполучниками сурядності, а складнопідрядні – сполучниками підрядності; частини складносурядного речення синтаксично рівноправні, а в складнопідрядному реченні одна частина головна, інша – залежна).
6. Розрізнити головну і залежну частину у складнопідрядному реченні можна…(за допомогою питання, яке ставиться від головної частини до підрядної).
7. Підрядна частина у складнопідрядному реченні може стояти по відношенню до головної частини складного речення … (після головної частини, усередині або перед нею).
8. За значенням складнопідрядні речення поділяють на…(з’ясувальні, означальні, обставинні).
9. Частини складнопідрядного речення можуть поєднуватися за допомогою… (сполучників підрядності і сполучних слів).
10. Головна відмінність між сполучниками підрядності і сполучними словами полягає у тому, що…(сполучники не є членами речення, не відповідають на питання).
11. Роль сполучних слів виконують…(відносні займенники хто, що, який, котрий в усіх відмінках та прислівники де, куди, звідки).
12. Складнопідрядним реченням із підрядним означальним називають таке складне речення, у якому…(підрядна частина пояснює головний або другорядний член головної частини, виражений іменником або іншою частиною мови в значенні іменника).
IV. Опрацювання нового матеріалу
§11, с. 83-85 – прочитати теоретичний матеріал, скласти 3 тестових питання.
Розгорнути прості речення в складнопідрядні з підрядними означальними так, щоб підрядні пояснювали виділені слова, і записати їх. Розставити розділові знаки. Накреслити схеми складнопідрядних означальних речень.
У Чистий четвер господині готували сіль до великоднього столу. Вони брали грудку солі загортали її в ганчірку й клали в піч. Коли ганчірка вже обгорить сіль збирали й зберігали до Великодня.
П’ятниця перед Великоднем називається Страсна. У цей день можна робити тільки дві роботи: пекти паски та садити капусту.
Самі ж паски пеклися так. До молока додавали борошна та яєць і місили тісто в яке клали імбир та настоянку на шафрані. Виробляючи паски клали їх у високі форми на які зверху накладали хрест із тіста. Потім їх ставили у тепле місце «щоб паски посходили»…Через деякий час їх садовили в напалену піч. Паски завжди пекли з білого пшеничного борошна і тільки один раз на рік – на Великдень. (За О. Воропаєм)
Виробляючи паски, клали їх у високі форми, на які зверху накладали хрест із тіста.
V. Поглиблення знань
Робота у групах
Завдання для групи 1
Виписати складнопідрядні речення з підрядними означальними, визначити головну і підрядну частини, накреслити схеми.
Звичай, як робити писанки та крашанки, виник у нас в Україні ще з передхристиянських часів. Роблять їх у Великодню суботу. Здебільшого фарбують крашанки у червоний, жовтий та синій кольори, для виготовлення яких вживають природні матеріали.
Інструментом для виготовлення писанок є паличка з бляшаною трубочкою на кінці, яка називається «кісточка». На сирому яйці кісточкою вимальовують розтопленим воском ті місця, що їх треба лишити незафарбованими. Коли малюнок закінчено, яйце опускають у фарбу. Потім виймають і кладуть, щоб висохло. Писанки складають у череп’яну миску і ставлять у піч, де температура повинна бути 35-40º С. Коли віск розтопиться і спливе з яйця, писанка готова. (За О. Воропаєм)
Завдання для групи 2
Виписати складнопідрядні означальні речення, накреслити їхні схеми. Усно замінити сполучники і сполучні слова синонімічними.
На Великдень зранку всі йдуть до церкви. Дітей теж беруть із собою. Після закінчення Богослужіння священик виходить і виголошує привітання: «Христос воскрес!» А народ відповідає хором: «Воістину воскрес!» Тоді тільки починають поздоровляти зі святом, на яке так довго всі чекали, і христосуватися. Коло церкви святиться «свячене», що складається з паски, сиру, яєць, поросяти, масла, сала та ковбаси.
Повернувшись із церкви, господар обходить тричі навколо столу з мискою, що наповнена «свяченим». Він розрізує на тарілці кілька свячених яєць і ложкою підносить кожному члену родини. Одночасно промовляє: «Дай, Боже, ще й на той рік дочекатися світлого празника Воскресіння Христового в щасті й здоров’ї». Вся родина молиться Богові й сідає за стіл, застелений білою скатертиною, заставлений найліпшими напоями та наїдками, на які тільки міг здобутися господар.
За О. Воропаєм
Завдання для групи 3
Замінити складнопідрядні означальні речення дієприкметниковими зворотами, записати такі речення. Виконати синтаксичний розбір останнього речення.
Здебільшого фарбують крашанки у червоний, жовтий та синій кольори, для виготовлення яких вживають природні матеріали. Інструментом для виготовлення писанок є паличка з бляшаною трубочкою на кінці, яка називається «кісточка». Писанки складають у череп’яну миску і ставлять у піч, де температура повинна бути 35-40º С.
Повернувшись із церкви, господар обходить тричі навколо столу з мискою, що наповнена «свяченим ».
За О. Воропаєм
Презентація роботи у групах
Заочна подорож до м. Коломия в музей писанкарства (учнівський проект)
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6
Слайд 7 Слайд 8 Слайд 9 Слайд 10 Слайд 11 Слайд 12
Обговорення проблемного питання, поставленого на початку уроку
Висновки
VI. Підведення підсумків уроку
1. Методичний прийом "Сніжна грудка"
(Алгоритм цього прийому можна описати так: Слово – речення – питання - відповідь).
- Слово або словосполучення (підрядне означальне речення)
- Речення (Складнопідрядні речення можуть бути означальними).
- Питання (Яке речення називається складнопідрядним означальним?
- Відповідь (Складнопідрядним реченням із підрядним означальним називають таке складне речення, в якому підрядна частина пояснює головний або другорядний член головної частини, виражений іменником або іншою частиною мови в значенні іменника)
2. Оцінювання й мотивація навчальних досягнень
VII. Домашнє завдання: опрацювати §11, с. 83-85.
Для високого рівня:
Скласти усне монологічне висловлювання на тему: «Білий тиждень»,
вживаючи складнопідрядні означальні речення.
Для достатнього рівня:
Скласти діалог на тему: «Тиждень перед Великоднем», вживаючи складнопідрядні означальні речення.
Для середнього рівня:
Виконати вправу 111 (письмово).
Для низького рівня:
Виконати вправу 108 (письмово).
1