Тема. Слова - антоніми
Мета. Розширювати знання учнів про антоніми – слова, протилежні за значенням; формувати вміння користуватися антонімами в мовленні для контрастного зіставлення явищ, предметів, ознак, дій. Поглибити знання учнів про багатозначні слова і слова з прямим і переносним значенням. Збагачувати словниковий запас; розвивати увагу, мислення, мовлення. Виховувати працьовитість, старанність.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Підручник для 3 класу «Українська мова та читання. Частина 1» Захарійчук М.Д, картки, словники.
Хід уроку
І. Організація класу.
Знову день почався, діти.
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам починати,
У мандрівку кличе нас дзвінок!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
– Яку тему вивчаємо?
Шепоче бабуся, шепоче ліс, гостре слово, весела дівчина, срібна роса, срібна ложка, гострий ніж, гостре словечко, співає вітер, співає хор.
Уважно послухайте вірш.
- Хто ви?
- Ми лисички,
дружнії сестрички.
- Ну, а ви хто ж?
- Ми лисички також!
- Як, з одною лапкою?
- Ні, іще – зі шляпкою ...
- Про яких сестричок іде мова у віршику?
(Каліграфічне написання літери Лл, слова лисички).
- Як називаємо слова, які мають кілька лексичних значень?
- Наведіть приклади таких слів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- Уважно розгляньте малюнок. Хто зображений на малюнку?
- Що зображено на малюнку?
- Доберіть і запишіть до назв намальованих предметів протилежні за значенням слова.
- Зверніть увагу, на які питання відповідають слова в парах.
(Знайомство з правилом, с.26)
Запам'ятайте: антонімами можуть бути слова тільки однієї частини мови. Вони завжди виступають парами.
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Добери антоніми»
Ми збирали яблука солодкі і … .
Річки бувають глибокі і … .
Влітку дні довгі, а ночі … .
Дерева в лісі росли високі, а кущі … .
2. Творча робота.
Прочитайте речення. Замініть виділені слова антонімами. Запишіть утворений текст.
Важкі чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Жовте листя тріпотіло од вітру. Настала холодна дощова осінь.
4 . Робота в групах.
Дуже багато складено прислів’їв, в яких є антоніми. Поєднайте частини прислів'їв. Одне прислів'я запишіть, підкресліть антоніми.
Праця годує, а лінь марнує.
Умів узяти, умій віддати.
Краще гірка правда, ніж солодка брехня.
Ученому день, а невченому – тьма.
Маленька праця краща за велике безділля.
Згода дім будує, а незгода руйнує.
Де багато крику, там мало роботи.
Нових друзів май, а старих не забувай.
Більше думай, а менше говори.
5. Робота в парах.
- Доберіть антоніми до слів (картки)
V. Домашнє завдання. Виконати вправу 54, с. 26.
- Уважно прочитайте речення. До виділених слів доберіть антоніми. Якщо важко дібрати антоніми, використовуйте «Словник антонімів»
VІ. Підсумок уроку.
Технологія «Незакінчене речення»
- Сьогодні на уроці я дізнався (дізналась)….
- Я засвоїв(засвоїла)… .
- Мені було легко … .
- Труднощі виникали при виконанні …
Додатки
Картки для роботи в парах
Добери антоніми до поданих слів.
Картка 1
День - __________, швидкий - ____________________ .
Схід - ___________, веселий - _____________________.
Картка 2
Новий -_____________, більше - _____________________.
Вгору-________________, широкий - __________________.
Картки для роботи в групах
Поєднай частини прислів'я. Одне прислів'я запиши, підкресли антоніми.
Картка 1
Праця годує, умій віддати.
Краще гірка правда , а лінь марнує.
Умів узяти, ніж солодка брехня.
Картка 2
Умів узяти, а невченому – тьма.
Маленька праця краща , умій віддати.
Ученому день, за велике безділля.
Картка 3
Згода дім будує, там мало роботи.
Де багато крику, а старих не забувай.
Нових друзів май, а незгода руйнує.
Картка 4
Більше думай, а знайко по дорозі біжить.
Праця годує, а менше говори.
Незнайко на печі сидить, а лінь марнує.