Урок "Слова, що означають назви предметів. Вживання форм однини та множини."

Про матеріал
Урок української мови для дітей з легкою розумовою відсталістю з використанням інноваційних методик та технологій
Перегляд файлу

    Тема. Слова, що означають назви предметів.

            Вживання форм однини та множини.

     Мета: закріпити знання дітей про слова, що означають назви предметів і відповідають на питання хто? що?; правильно ставити до слів запитання, знаходити їх серед інших слів, вправляти учнів у правильному вживанні різних форм іменників в однині та множині, використовувати у мовленні поняття «один – багато». Застосовувати у власному мовленні та на письмі слова, які означають назви предметів.

       Розвивати увагу, артикуляційний апарат, слухову пам’ять, спостережливість, вміння аналізувати, робити висновки, корегувати звуковимову, зв’язно висловлювати власну думку.

        Виховувати любов до рідної мови, старанність.

         Обладнання: абетка, таблиця каліграфічного письма, чистомовка, цеглинки «Лего», гра «Хто? Що?», «Однина-множина», девіз уроку, правила, інтерактивна дошка.

 

                                              Хід уроку

І. Підготовча частина.

  1.Нервово-психологічна підготовка.

  2.Організаційний момент.                                                                                                        

       Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості – привітайтеся з ними, будь ласка.

Діти стають у коло.

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю

Урок новий, цікавий

Я з радістю почну.

 

 

         Отож, діти, з хорошим настроєм і бажанням дізнатися про щось нове почнемо урок.

         А девіз нашого уроку : Красиво і вірно пишемо,

                                                     Чітко розмовляємо,

                                                      Мову свою розвиваємо.

II. Актуалізація опорних знань:

       Українська мова – красива, чудова, мелодійна. Щоб вона була правильною, необхідно вірно вимовляти звуки. Отож, почнемо з мовної зарядки.

  • мовна зарядка;
  • промовляння чистомовки;
  • Скільки букв в українському алфавіті? (33)
  • Скільки голосних? (6). Назвіть їх.
  • Які бувають приголосні? (глухі – дзвінкі; тверді – м’які).

      Добре, діти, пригадали. А зараз відкриємо зошити і запишемо

Число, класна робота.

       А щоб на уроці правильно писати – хвилинку каліграфії треба починати. (Вішаю таблицю).

       Запишіть каліграфічно буквосполучення з 2-го рядка.

Зверніть увагу на правильне з’єднання букв.

      А зараз напишемо словниковий диктант. Слухаємо уважно.

Його, гайок, йод, Йосип.

1р. – діти слухають.

2р. – діти пишуть.

3р. – я читаю, діти перевіряють.

         А зараз перевіримо, як ви написали слова.

Соня – читай, Аліна – читай, Богдан – читай, Максим – читай.

       Зверніть увагу, що спільного ви помітили в цих словах? (Сполучення букв йо).

       Як переносяться слова з рядка в рядок? (по складах.

 Сполучення букв йо не можна розривати!)

       Діти, скажіть, над чим ми працювали на минулому уроці?

(Над словами, які  означають назви предметів.)

       Давайте пригадаємо правило.

 СЛОВА, ЯКІ НАЗИВАЮТЬ ПРЕДМЕТИ АБО ЯВИЩА ПРИРОДИ, ВІДПОВІДАЮТЬ НА ПИТАННЯ ЩО?

СЛОВА, ЯКІ НАЗИВАЮТЬ ЛЮДЕЙ І ТВАРИН, ВІДПОВІДАЮТЬ НА ПИТАННЯ ХТО?

III. Повідомлення теми уроку.

       Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над словами, що озн. назви предметів.

    1.Давайте пограємо в гру «Хто? Що?»

      Перед вами цеглинки зі словами. Ваше завдання –  вибрати слова, які відповідають на питання ХТО? і показати мені ці цеглинки.

                                         ЛИСИЦЯ

                                         ЛІКАР

                                         КОМАР

                                         ТІТКА

      Давайте перевіримо.

2.А зараз ви повинні знайти слова, які відповідають на питання що?

 

ПЛАНЕТА

МОЛОКО

ПОЛИЦЯ

       3. Завдання. Скласти цеглинки у два стовпчики:

Дівчатка  - Скласти слова, які відповідають на питання ХТО?

Хлопчики – скласти слова, які відповідають на питання ЩО?

     Діти, якщо заєць – один, то як ви скажете, якщо їх багато?

     Давайте знайдемо правило в підручнику на ст. 83 і прочитаємо його.

     Отже, в укр. мові слова можуть називати один предмет або багато предметів.

     Зараз ми виконаємо впр. 21, на ст. 82.  Давайте прочитаємо, що треба зробити у впр. (читаємо разом).

     Запишемо за зразком, як у підручнику.

(Я записую на дошці ОДИН -     БАГАТО).

ПАУЗА.  А зараз відпочинемо.

                      Я зробив собі драбинку

                      І поставив під хатинку.

                      Руки ставлю на драбинку

                       Лізу, лізу на хатинку.

    А зараз виконаємо впр. 23, ст. 83. Давайте прочитаємо, що треба зробити в цій вправі.

(1 речення записуємо колективно – на дошці.

 2 речення – самостійно).

  Домашнє завдання – 3, 4 речення.

    Діти, закрили зошити. Зараз ми перевіримо, як ви навчилися змінювати слова, добирати слова один – багато.

    На підносі розложені сніжинки.

Діти, що це в мене? (Сніжинки).

    Так, сніжинки, але вони не прості. На цих сніжинках є завдання.

Роздаю сніжинки.

     На сніжинках записані слова у 2 стовпчики:

У 1 стовпчику -  слова, де предметів по одному,

У 2 стовпчику – слова де предметів багато.

    Завдання      знайти пару і з’єднати стрілками.

IV. Підсумок.

     Ось і підійшов до кінця наш урок.

Гра «МІКРОФОН»

  -   Давайте пригадаємо, до яких слів ми ставимо питання ХТО?

( До слів, які наз. людей і тварин).

  -  До яких слів ми ставимо пит. ЩО?

(До слів, які наз. предмети або явища природи).

  -  Слово може називати скільки предметів?

(Один-багато).

     Ви сьогодні молодці! Гарно працювали, старалися. Тому отримуєте хороші оцінки.

 

 

 

 

 

 

 

  

docx
Додав(-ла)
Бондар Наташа
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
Інкл
Додано
2 квітня 2021
Переглядів
475
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку