Урок "Слово. Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення.

Про матеріал
Конспект уроку "Слово. Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення. Складання речень за опорними словами. Складання речень певного змісту".
Перегляд файлу

Клас: 5.

УРОК 4. Слово. Слово як компонент речення. Лексичне значення слова. Слово як частина мови. Добір слів для доповнення речення. Складання речень за опорними словами. Складання речень певного змісту

Мета: навчальна — повторити з учнями відомості про слово — його лексичне та морфологічне значення; розвивальна — розвивати навички опису предметів, тварин, а також складання простого плану, усного вибіркового переказу художнього тексту, що містить опис предмета, тварини; виховна — сприяти формуванню дбайливого ставлення до природи, розуміння своєї відповідальності за її стан.

Обладнання: набір ілюстрацій зі зображеннями предметів і тварин.

Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого у початкових класах.

Очікувані результати: учні знають про лексичне та морфологічне значення слова, володіють різними типами мовлення; уміють складати простий план, вибірково переказувати художній текст, що містить опис предмета, тварини.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

(Учні читають і коментують твори, складені за прислів’ями про школу, навчання і знання.)

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Завдання 1
Зі слів складіть прислів’я. Знайдіть слова з протилежним зна-
ченням. Поясніть їхній зміст.
людина, праця, годує, а, лінь, марнує.
малої, З, хмари, дощ, великий, буває.
Завдання 2
Змініть виділені слова так, щоб похмура картина стала веселою.
Важкі чорні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти
дерев. Жовте листя сумно тріпотіло від вітру. Настала холодна до-
щова осінь.
Гра «“Зайве” слово»
Юнак, хлопець, дідусь, молодець.
Будинок, човен, хата, дім.
Книга, підручник, аркуш, посібник.

Робота за таблицею на дошці
лексичне
значення
тематичні
групи
Слово
протилежне
значення
близькі за
значенням

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1 Колективна робота
— Запишіть текст, заповнюючи пропуски потрібними за змістом словами.
Зима засипала все . Птахам , мало корму. Діти крилатих .
(Холодно, снігом, підгодовують, друзів)
2 Складання казки за малюнками і словами (усно). Робота з
дидактичним матеріалом
Якось (малюнок діда) у (малюнок лісу) загубив (малюнок рука-
вички). Знайшла її (малюнок мишки), зраділа: «розплету (малю-
нок рукавички) й вив’яжу для (малюнок мишенят) теплі (ма-
люнок шкарпеток). Почула це (малюнок жабки) і попросила:
«А моїм (малюнок жабенят) вив’яжи (малюнок шарфа)!»
Прибіг (малюнок зайчика): «Дуже (малюнок вух зайченят)
мерзнуть у моїх (малюнок зайченят) — вив’яжи їм (малюнок
шапки)!». Аж тут (малюнок лисички): «А моїм (малюнок
лисенят) на (малюнок рукавичок) вистачить?». Та ось прийшов
(малюнок ведмедя) і за- брав (малюнок рукавички) собі. Тільки
навіщо вона йому? Мабуть, на (малюнок носа ведмедя) начепить.
— яку казку про рукавичку ви знаєте?
3 Фізкультхвилинка
4 Самостійна робота. Словесне малювання. Опис берези
Прийшла до берізки осінь. Торкнулась лагідним. Заплела у коси . Тонке, довге гілля заспівало ,пісню. Сонечко , а берізка . Здається, ніби з журбою обнялась.
Слова для довідки: щедра, білявки, промінням, золоті стрічки,
дзвінку, ніжну, сумує, радість.
5 Перевірка робіт учнів
Слухання робіт учнів.
Під час обговорення письмової роботи однокласника учні вико-
ристовують словосполучення:
• На мою думку, опис берези складений…
• Текст записаний правильно, тому що…
• Ти справжній молодець, адже…

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Гра «Так — ні»
• Слова мають музичне значення.
• Слово — важлива одиниця мови.
• Слова, які мають спільне значення, можна поділити за матема-
тичними групами.
• Вовк, білка, лисиця, заєць — це звірі.
• Свійські тварини — це корова, кінь, коза, ворона.
• Слова, які називають одне й те саме слово по-різному, — це синоніми.
• Слова, протилежні за значенням — це антоніми.
— Оцініть свою роботу на уроці смайликом.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти невеликий письмовий опис домашнього улюбленця (або тварини, яку ви добре знаєте).

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Селевко Віра Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
7 вересня 2020
Переглядів
19197
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку