Урок "Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні"

Про матеріал
У 5 класі вивчається розділ мовознввства "Синтаксис і пунктуація". На опрацювання теми ""Словосполучення" відводиться 2 години. Подано 2-й урок з теми "Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні".
Перегляд файлу

 

                           

 

                    Українська мова

 

                             5 клас

       

                                                   

 

 

Тема уроку: Словосполучення .  Головне й залежне   

                      слово в словосполученні

 

                   

 

 

 

 

 

 

   Козачок Олена  Михайлівна

вчитель української мови та літератури

 

 

 

 

 

 

 

 

     Українська мова.5 клас

        Відомості з синтаксису й пунктуації                                                  

        Урок №2

 

 Тема уроку: Словосполучення . Головне й залежне слово в словосполученні

 

Мета: поглибити знання учнів про словосполучення;

           формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх з речень; провести роботу, спрямовану на запобігання типових помилок у будові словосполучень;

              розвивати вміння працювати з підручником і таблицями,   

              навички аналізу мовних явищ, логічне мислення, увагу,  

             пам'ять, мовлення; виховувати любов до української мови.

 

Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

 

Обладнання: телевізор, ноутбук, підручник, картки.

Хід уроку

 

 І. Організаційний момент.

  Психологічна настанова на уроці

 ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Опитування .Метод «Інтерв’ю»(діти по черзі задають один одному питання, які підготували вдома).

ІІІ.Актуалізація опорних знань.. Мотивація навчальної діяльності.

Синтаксис. Пунктуація

Головне. Залежне слово

Зв’язок у словосполученні: слова зв’язані за змістом та граматично

        За змістом: за допомогою питань

         Граматично: за допомогою закінчень і прийменників або тільки закінчень.

До словосполучень не належить:

 Підмет і присудок

 Іменник чи займенник з прийменником

 Однорідні члени речення

  

   IV.Повідомлення теми і мети уроку.

          Записати число, класна робота

1.Дослідження -  конструювання

1.Знайдіть головне і залежне слова, якими частинами мови виражені слова в кожному словосполученні.

Журавлиний ключ, розкішні айстри,  свіже повітря, легко дихати.

 

2.Дослідження - аналіз

Подумайте чи можна вважати словосполученнями дані сполуки слів.

Тепле вітерець, гратися литочки, зриває дерев.

Виправте помилки, щоб утворилися словосполучення.

Що для цього потрібно зробити?

 За допомогою чого встановлюється граматичний зв’язок у словосполученні?

 

3.  Редагування тексту

 Спробуйте себе в ролі вчителя.

 

      Запишіть без граматичних помилок текст, автором якого є іноземець, що тільки починає засвоювати закони української мови.

 

Я вже втретє  приїжджаю Україна, тому краще розмовляю на  українській мова. Мені дуже сподобалася ваша країна, особливо красиві Карпати й широке Дніпро. Дякую вас за гостинність.

 

 4.Творча робота с.24 вправа 49

 

5.Фізкультхвилинка

   

 6.  Розподільний диктант

Запишіть словосполучення у І  -шу колонку, а сполучення слів- у другу

Широкий степ, говорити наперекір, зошит і пенал,чарівна музика,біля ялин, голосно й дзвінко.

 

7.   Гра-естафета «Хто більше?»

Виписати якомога більше словосполучень з поданих речень

 

1. Сіла осінь на порозі батьківської хати, стала золотом ч..рвоним килим гаптувати. (В. Лісовський). 2. Виш..ває осінь по канві з..леній золоті квітки. Квіти оживають, із д..рев спадають жовті нагідки. (Олександр Олесь). 3. Красива осінь виш..ває клени червоним, жовтим, срібним, золотим. (Л. Костенко)

 

  8.Робота в групах

«Четвертий зайвий».  Запишіть сполучення слів, які не утворюють словосполучення.

      І група  Щира посмішка, дівчата і хлопці, подякував сестрі, на прохання глядачів.

     ІІ група   Над вербою, вдячний учителеві, відповідати на запитання, розповідати цікаво.

     ІІІ група   Сонячного ранку, хлопець читає, дзвінко співати, ніжна пісня.

 

 9.Дослідження -   редагування

    Із поданих слів утворіть словосполучення, за зразком, поданим на  виконайте їх синтаксичний розбір.

(Золотий) осені, (перший)ластівка, на високій (береза), знати (історія), любити (Вітчизна), розкинутись в (долина), знайомство з (учень), кінець (день), пізнання (світ).

  

VI. Підбиття підсумків уроку.

І на закінчення уроку мені б хотілося почути ваше враження від сьогоднішнього заняття.

Метод « Рефлексія », діти по черзі відповідають.

       На сьогоднішньому уроці я:

           -   дізнався…

-    зрозумів…

-    я не знав, а тепер знаю…

-    мені найбільше сподобалось…

-    я змінився (і т.д.))

 

VII. Домашнє  завдання (на вибір учня)

1.Повторипти & 6, вправа53 (інструктаж д/з).

2.На основі теоретичного матеріалу скласти усне лінгвістичне  повідомлення, користуючись власними  прикладами.

 

 

docx
Додано
5 лютого 2022
Переглядів
2628
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку