Урок Спільнокореневі слова"

Про матеріал
Завдання: повторити й поглибити знання учнів про корінь і спільнокореневі слова, сприяти зміцненню навичок їх добору і виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити корінь слова і добирати споріднені слова
Перегляд файлу

Завдання: повторити й поглибити знання учнів про корінь і спільнокореневі слова, сприяти зміцненню навичок їх добору і виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити корінь слова і добирати споріднені слова; розвивати творчі вміння використання спільнокореневих слів під час створення монологічних та діалогічних висловлювань; мислення, збагачувати словниковий запас.

 

 

Українська мова 5 клас

Тема: Спільнокореневі слова й форми слова

Мета: повторити й поглибити знання учнів про корінь і спільнокореневі слова, сприяти зміцненню навичок їх добору і виділення; формувати загально пізнавальні вміння знаходити корінь слова і добирати споріднені слова; 

розвивати творчі вміння використання спільнокореневих слів під час створення монологічних та діалогічних висловлювань; мислення, збагачувати словниковий запас; 

за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти формуванню самостійності, витримки, кмітливості, доброзичливості.

Міжпредметні зв'язки: художня література.

Методичне забезпечення: дидактичний матеріал, роздавальний матеріал: картки-завдання,

Тип уроку: комбінований.

Перебіг уроку

 І. Організаційний момент. Емоційне налаштування учнів на роботу.

Метод «Незакінчене речення».

«Мені затишно, коли…»,

«Я почуваю себе роздратованим, коли…»,

 «Я люблю, коли…»,

«Найбільше в житті я хотів би, щоб…».

 

II. Повідомлення теми, мети уроку.

  1.   Вставте пропущені букви і прочитайте тему уроку, сформулюйте його завдання:

СП..ЛЬН..К..Р..Н..В.. СЛ..В.. Й Ф..РМ.. СЛ..В..

  1. Проблемне завдання. Порівняйте слова. Дерево, дерев’яний, дереву.

Поставте до них запитання. У яких словах змінилося тільки закінчення, а у яких словах змінилося лексичне значення? Свою відповідь аргументуйте.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 Відгадайте загадку.

Влітку одежу я одягаю, а на зиму її всю скидаю. (Дерево)

Наш урок  відкриває для вас багато цікавої інформації, пов’язаної з деревами.

III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

1.  Прийом «Обери позицію».

Доведіть, що зі зміною префікса, суфікса, закінчення як змінюється лексичне значення слова? Поясніть.

- Які значущі частини слова входять в основу?

- Як розібрати слово за будовою?

2. Перевірка домашнього завдання.

V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Розкажіть про ваше улюблене дерево.

2. Дослідження-аналіз (робота біля дошки)

 Утворіть можливі форми слова «дерево». Яка частина цього слова буде змінюватися?

Н. в. дерево; Р. в. дерева; Д. в. дереву; 3. в. дерево; О. в. деревом; М. в. на дереві; К. в. дерево.

3. Робота з теоретичним матеріалом підручника.

4. Метод «Запитання – відповідь».

·   Доведіть, що спільнокореневі слова і форми слова – це різні поняття.   

Психологічне розвантаження. Визначити, скільки вовків та дельфінів на малюнках.

 

 

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Розподільне письмо

 Запишіть слова у дві колонки: у першу — спільнокореневі слова, у другу — форми слова:

Вітер, вітерець, вітрюга, вітру вітряний, вітром, вітрище.

2.Творче конструювання.

Побудуйте висловлювання, використовуючи слова з попереднього завдання.

Поясніть, яка функція таких слів у тексті?

3. Лінгвістичний марафон. За поданим початком розкажіть про значущі частини слова.

Мені приємно, - що я головна частина слова – корінь. Без мене слова не існують. Саме я визначаю їх лексичне значення. Дуже часто до мене приєднуються інші значущі частини слова (?), які утворюють нові слова. …»

 

4.Гра «Хто швидше?»

Доберіть до названих слів п’ять споріднених.

Земля – земельний, земляний, земелька, землиця, підземний, надземний.

Зелений – зелень, зеленка, зеленіти, зазеленіти, позеленів.

Золотий – золото, позолота, золотавий, позолотити, золотко, золотистий, позолочений.

Гриб – грибний, грибочок, грибниця, грибник, грибок.

Город – городній, городець, загородити, городити, огорожа, перегородити.

Зима – зимонька, зимовий. Зимній, перезимувати, зимувати.

Яблуня – яблуневий, яблучко, яблучний.

Жовте – жовтіти, пожовтів, жовтневий. Жовток, пожовк.

 

5.Метод «Обери позицію».

Розподіліть слова за групами. Обгрунтуйте, чи є слова в кожній групі спільні за лексичним значенням.

Весна, веснянка, веснообранка, веснувати, веснянкуватий; дерево, деревонасадження, дереворіз, деревообробник, дерев'яний; квітка, квіткар, квітковий, квіткогриз, квітник.

6.  Конструювання-дослідження

 Виділіть у словах основу й корінь.

  Зі словами дереворіз, квіткар, веснообранка складіть речення. Поясніть значення цих слів.

 

7. Творче конструювання-зіставлення

 Доберіть до кожного з варіантів відповідь із довідки:

1. Префікс+корінь+суфікс+закінчення;

2.  Корінь+суфікс+закінчення;

3.  Корінь+суфікс+суфікс+закінчення;

4. Корінь+закінчення;

5.  Корінь+інтерфікс+корінь+закінчення;

6. Префікс+корінь+суфікс+суфікс+закінчення.

Довідка: а) ліс; б) пролісок; в) лісовик; д) лісостеп,

V. Підсумки уроку. 

              1.  Мовознавча діагностика

1.  Знайдіть слово, яке має закінчення: 

А кафе; Б пальцями;  В садити.

2.  Знайдіть слово з нульовим закінченням: 

А ніс;    Б піаніно;    В поні.

3.  Знайдіть спільнокореневе слово до слова літо: 

А літній;        Б літера;   В літати.

4.  Знайдіть слово, яке має суфікс: 

А доля;                  Б годинник;        В хліб.

5.  Позначте рядок, у якому всі слова є спільнокореневими: 

А топити, затоптаний, протоплювати;

Б співати, спів, переспіваний; 

В викоренити, корінь, корисний.

6. Позначте рядок, у якому всі слова утворено префіксально-суфіксальним способом:

А бездоганний, переджнивний, запічок, пагорбок, подорожник; 

Б по-доброму, протипожежний, настільний, стільця; 

В розквіт, зелений, синь, позолочений, провулок.

Ключ: 1 б, 2 а, 3 а, 4 б, 5 б, 6 а.

       2. Підсумуйте:

-  Що вивчає будова слова?

- Які є значущі частини слова?

- Яка значуща частина слова є змінною?

- Що ми називаємо спільнокореневими словами?

- Що таке форма слова?

- Чи всі слова мають закінчення?

- Яка роль префікса та суфікса в слові?

3. Метод «Незакінчене речення».

Мені сподобалося...

Треба відзначити ...

Я почував себе на уроці…

 VІ. Оголошення результату навчальної діяльності учнів на уроці.

Учитель коментує навчальні досягнення учнів, оцінює якість пізнавальної діяльності (активність, послідовне та чітке доведення думки, обдуманість відповіді, швидке знаходження відповіді).

VIІ. Домашнє завдання. Доберіть 5—6 спільнокореневих слів і побудуйте з ними кросворд, сформулюйте до нього завдання і запишіть.

docx
Додано
31 серпня 2019
Переглядів
10740
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку