Мета: поглибити знання учнів про способи дієслів, формувати вміння відрізняти дієслова різних способових форм; удосконалювати навички
правильного і доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні; виховувати повагу до видатних людей України.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Оголошення епіграфа уроку
Сміливі завжди мають щастя.
І.Багряний
Урок №8
Тема. Способи дієслів
Мета: поглибити знання учнів про способи дієслів, формувати вміння відрізняти дієслова
різних способових форм; удосконалювати навички
правильного і доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні; виховувати повагу до видатних людей України.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Оголошення епіграфа уроку
Сміливі завжди мають щастя.
І.Багряний
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Вибірково-пошукова робота
Виписати у 3 колонки дієслова з поданих речень.
Дієслова, що означають реальну дію |
Дієслова, що означають не реальну, а бажану, можливу дію |
Дієслова, що виражають спонукання до дії |
Без людської праці вся земля заросла б бур’яном. Книжку читай – розуму набувай. Візьмись за діло з розумом – і сніг запалає. Не зарікайся всього робити, тільки зарікайся своє вухо відкусити. Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. Було б бажання, а розум знайдеться.
2.Робота з теоретичним матеріалом
Робота з таблицею «Способи дієслів» (на екрані)
Презентація учнів за темою «Способи дієслів».
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально пізнавальних і творчих умінь з теми
1.Дослідження – відновлення
Відновити народні вислови, поставивши дієслова у формі 2 особи однини дійсного способу.
Як (дбати), так і (мати). Як (працювати), так і (мати). Яе не (робити), так й не (мати). Як (робити), так і (ходити). Як (шити), так і (пороти).
2.Гра «Хто швидше»
Утворити від поданих дієслів теперішнього часу форму наказового способу.
Кличете, наближатися, малюєте, розвиваємо, плекаємо, принесемо, радіємо, пишаємося.
3.Ігрове завдання «Знайди слово» Відновити дієслова у формі наказового способу.
Варіант І.
1 |
|
|
ь |
м |
о |
|||
2 |
|
|
ь |
м |
о |
|||
3 |
|
|
|
ь |
м |
о |
||
4 |
|
|
|
ь |
м |
о |
||
5 |
|
|
|
|
ь |
т |
е |
|
6 |
|
|
|
|
ь |
т |
е |
|
7 |
|
|
|
|
|
ь |
т |
е |
8 |
|
|
|
|
|
ь |
т |
е |
Варіант ІІ.
1 |
|
ж |
|||
2 |
|
р |
|||
3 |
|
|
ж |
||
4 |
|
|
р |
||
5 |
|
|
|
п |
|
6 |
|
|
|
ш |
|
7 |
|
|
|
|
ч |
8 |
|
|
|
|
в |
Поставити у формі ІІ особи однини.
Різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати, поставити.
4.Антонімічна п’ятихвилинка
Запишіть антоніми до поданих дієслів.Визначте особу і число дієслів.
Ховай - … Змочи - … Внось - … Будуй - … Входь - …Згадуй -… Зникни - … Викинь -…
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія.
VІІ. Домашнє завдання