Тема заняття: Способи задання функцій. Графік функції. Монотонність, парність і непарність функцій.
Мета заняття: повторити основні способи задання функцій, пригадати графіки основних функцій. Поглибити знання студентів, ввівши поняття парної і непарної функції. Удосконалювати вміння досліджувати функції на монотонність аналітично і користуючись графіками.
Тип заняття: лекція комплексного характеру.
Обладнання: підручники, опорні конспекти, презентація «Парні і непарні функції»
Література:
1. Алгебра і початки аналізу: підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закладів М.І. Шкіль, З.І. Слєпканеь, О.С. Дубинчук.-К.: Зодіак – ЕКО, 2007. – 272 с.
2. Математика: Підручник О.М. Афанасьєва, Я.С. Бродський, О.Л. Павлов, А.К.Сліпченко – К.: Вища школа, 2001.-447 с.
3. Чекова А.М. Алгебра. 7-12 класи: Навчальний посібник – 5-те видавництво.-Х.: Країна лерій. 2007.-120 с.
План заняття
I. Організація початку заняття.
ІI. Актуалізація опорних знань:
ІІI. Вивчення нового матеріалу:
IV. Виконання вправ.
VI. Підведення підсумків заняття.
VII. Домашнє завдання.
Хід заняття
I. Організація початку заняття.
ІI. Актуалізація опорних знань:
1. Питання до усного опитування:
- Що таке функція? Як позначають функції?
- Що таке аргумент функції, область визначення функції?
2. Виконання усних вправ:
а) ; б)
а) ; б) ; в) y=3; г)
3. Перевірка виконання домашнього завдання.
1) 2)
3)
ІІI. Вивчення нового матеріалу:
Основні способи задання функції
Графіком функції називається множина точок
координатної площини, абсциси яких належать області визначення функції, а ординати є відповідним значенням цієї функції.
Зростання і спадання функції
Функцію називають зростаючою, якщо більшому значенню аргумента відповідає більше значення функції, тобто для будь-яких значень з області визначення функції таких, що , виконується нерівність і навпаки якщо зростаюча, то , виконується нерівність
Функцію називають спадною, якщо більшому значенню аргумента відповідає менше значення функції, тобто для будь-яких з області визначення функції таких, що , виконується нерівність , і навпаки: якщо – спадна, то за умови виконується нерівність .
Алгоритм дослідження функції на монотонність
Щоб дослідити функцію на монотонність, треба:
1) вибрати будь – які два значення і з області визначення функції такі, що ;
2) скласти різницю і з’ясувати (якщо це можливо), чи буде вона додатною (від’ємною ) і, користуючись означенням числової нерівності, переконатися, що
Парність і непарність функції
Функція називається парною, якщо для будь-якого значення з області визначення значення також належить області визначення і супроводжується рівність . Графік парної функції семетричний відносно осі
Приклад 1: Чи парна функція
Д – функція парна
Приклад 2:
Д(, але –функція не парна
Функцію називають непарною, якщо для будь-якого значення із Дзначення – є Д і виконується рівність . Графік непарної функції симетричний відносно початку координат.
Наприклад: Чи непарна функція?
Оскільки Ді, функція не парна
Приклад:
Д, і , функція не є парною
Алгоритм дослідження функції на парність і непарність
Щоб дослідити функцію на парність і непарність, треба:
1) перевірити виконання умови : для будь – якого x з області визначення число (-х) також належить області визначення, тобто перевірити, чи є область визначення даної функції множиною, симетричною відносно початку відліку 0;
2) перевірити виконання умови: f(-x)=f(x) чи f(-x)=-f(x).
IV. Виконання вправ.
1. Побудувати графік функції і визначити, на якій множині значень аргументу дана функція спадає, а на якій зростає. При якому значенні х значення даної функції найменше.
можна пожати в іншому вигляді: . З останньої формули видно, що значення функції дорівнюють нулю при x=0 і х= - 4. У точках з такими координатами графік даної функції перетинає вісь х. Вісь параболи проходить через точку з абсцисою х=-2 . При такому значенні аргументу . За знайденими координатами трьох точок будуємо параболу. Як видно з графіка, дана функція спадає на проміжку (), зростає на проміжку (), а найменше значення має при
х=-2; воно дорівнює -4.
2. Парною чи непарною є функція:
а) ; б) ; в)
а) Область визначення D (y) функції (множина всіх дійсних
чисел R) є симетричною відносно 0 і . Отже, - функція парна.
б) , симетрична відносно 0 і
. Отже, - функція непарна.
в) D(y)=R.
Отже, функція - ні парна, ні непарна.
Відповідь: а) парна; б) непарна; в) ні парна, ні непарна.
V. Підведення підсумків заняття.
1. Назвіть основні способи задання функцій.
2. які функції називаються парними? А які непарними? Наведіть приклади.
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати §1 (п.1), № 2 (1 – 4 )