Урок " Стародавній Єгипет у II тис. до н. є. Організація суспільства і влади в Давньому Єгипті".

Про матеріал

Мета уроку:

-ознайомити учнів з історією Давнього Єгипту часів розквіту, з'ясувати
причини його занепаду;

-розвивати вміння працювати з картою, сприяти формуванню навичок
самостійної роботи та критичного мислення учнів;

-простежити закономірності в зміні періодів розквіту й занепаду держави.

Очікуванні результати:

після цього уроку учні зможуть:

•назвати основні періоди історії Стародавнього Єгипту;

•розповісти про релігійну реформу Ехнатона;

•набути навичок з'ясування причин історичних подій.

Перегляд файлу

Тема. Стародавній Єгипет у II тис. до н. є. Організація суспільства і влади в Давньому Єгипті.

Мета уроку:

  • ознайомити учнів з історією Давнього Єгипту часів розквіту, з'ясувати
    причини його занепаду;
  • розвивати вміння працювати з картою, сприяти формуванню навичок
    самостійної роботи та критичного мислення учнів;
  •      простежити закономірності в зміні періодів розквіту й занепаду держави.

Очікуванні результати:

після цього уроку учні зможуть:

  •      назвати основні періоди історії Стародавнього Єгипту;
  •      розповісти про релігійну реформу Ехнатона;
  •      набути навичок з'ясування причин історичних подій.

Обладнання уроку:

підручник «Історія Стародавнього світу», карта «Стародавній Єгипет»,
ілюстрації та аплікації до теми, атлас «Історія Стародавнього світу» 6 клас,
карти,, індивідуальні картки із завданнями.

Основні поняття та терміни: Раннє царство, Стародавнє царство,
Середнє царство, Нове царство, релігійна реформа, світова держава.

Тип уроку - комбінований.

Хід уроку

  1.    Організаційний момент

Вправа «Позитив».

Підніміть руки вгору, спіймайте уважність, наполегливість, творчість, добро,
пригорніть до серця і тихенько сядьте.

  1.    Актуалізація знань учнів.

Індивідуальне завдання.



Побудувати на дошці схему «Єгипетське суспільство», використовуючи
аплікації, дати визначення поняття держава.

 

                                                         Фараон

                                        Жерці,  вельможи

                               Номархи, чиновники, писарі

                                                   Воїни

                                       Селяни, ремісники

                                                    Раби


Включаємо машину часу і подумки переносимося до Стародавнього
Сходу.

Вправа « Я знаю, а ви?»

 

Я знаю, яку країну Стародавнього Сходу ми вивчаємо. А ви?

Я знаю, яке заняття було основним у єгиптян. А ви?

Я знаю, які ремесла розвивалися у Давньому Єгипті. А ви? 

Я знаю, яка ріка протікає в Єгипті. А ви? 

     Я знаю, як єгиптяни називали свою краіну. А ви?


1. Заслухаємо ученицю, яка побудувала схему «Єгипетського суспільства»


  1.    Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо з вами вивчення історії
Стародавнього Єгипту. Познайомимося з діяльністю фараонів Тутмоса III,
Ехнатона, Рамзеса II. Правління цих фараонів припадає на період розквіту та
занепаду Давньоєгипетської держави.



Тому тема нашого уроку - «Стародавній Єгипет у II тис. до и. є. Організація суспільства і влади в Давньому Єгипті.»

 


IV. Вивчення нового матеріалу.

  1.   Метод «Передбачення».

Давайте передбачимо за темою, що ж ми будемо вивчати на сьогоднішньому
уроці. (Відповіді учнів).

План.

  1.   Єгипет часів нового царства.
  2.    Цариця Хатшепсут.
  3.    Фараон Тутмос III.
  4.    Фараон-реформатор Ехнатон
  5.    Рамзее II - воїн і будівничий.
  6.    Занепад влади фараонів.

Під час вивчення нового матеріалу пропоную вам відповісти на запитання:
«Що таке світова держава?»

Також перед вами стоїть проблемне завдання: «Визначити причини занепаду
Єгипетської держави».

2. Давайте пригадаємо:

- В історії стародавнього Єгипту виділяють такі періоди.


Етапи історії Давнього Єгипту

ІІ пол. IV тис.  У долині Нілу існує близько 40 держав. Внаслідок воєн
до н.е             утворилося дві держави: Верхній (долина Нілу)   
                       та  Нижній Єгипет (дельта Нілу)

III тис. до н.    Раннє царство. Об'єднання Єгипту. Столиця — Мемфіс

е. 


2900-2270
рр. до н. е.
2100-1700
рр. до н. е.

1555-1090


   Час існування давнього царства


 Час існування Середнього царства. Єгипет — могутня
держава. Столиця — Фіви. Завоювання Єгипту
  гіксосами

 Час існування Нового царства. Підкорення Нубії, Сирії,



рр. до н. е.
712-525 рр.
до н. е.

525 р. до н.
€.

332 р. до н.
е.

з 30 р. н. е.


 Палестини

 Час існування Пізнього царства. Єгипет тричі зазнав
завоювань: Лівією, Нубією, Ассирією
Єгипет захопила Персія

 Греко-македонське панування


 Єгипет — провінція Рима


  •    Які періоди історії стародавнього Єгипту ми вже вивчили?
  •    Який наступний період історії Стародавнього Єгипту ми будемо вивчати?
  1. Розповідь вчителя. Продовжимо роботу зі «стрічкою часу». У 18ст. до
    нашої ери фараони дуже багато воювали. Але, проводячи військові походи,
    фараони втратили контроль над номархами, які почали організовувати
    заколоти та розорювати господарство. Почалися повстання бідноти.
    Найбільше з них відбулося у 1750 році до н.е. Послабленням єгипетської
    держави скористалися кочові племена гіксосів, що прийшли з Малої Азії
    та Сирії. Наприкінці XVII ст. до н.е. Єгипет було завойовано гіксосами, які
    володіли країною понад 130 років.

 

Гіксоси - група сирійських племен, які вдерлися до Єгипту і завоювали його.

У XVI ст. до н.е. єгиптяни розбили гіксосів і звільнили країну. Відтоді в
історії Єгипту розпочався період Нового царства. Це були часи останнього
піднесення Єгипту. Держава відновила свою могутність.

  1. Самостійне опрацювання учнями тексту параграфа про царицю
    Хатшепсут.
  2. Фізкультхвилинка. Гра «Так чи Ні»або «Вірно - не вірно». Правила
    гри. Вчитель ставить запитання, якщо запитання невірне учні схрещують руки,
    якщо вірне - учні плескають в долоні.
  1. Цариця Хатшепсут була перша серед невродливих. (Ні).
  2.   Вона правила Єгиптом 22 роки. (Так).


  1. Царице приймала  образ чоловіка (Так)

4. Храм гробниці цариці Хатшепсут був збудований навпроти м. Мемфіса?
(Ні).

  1. Позначення на стрічці часу років правління цариці Хатшепсут.
  2.             Фараон Тутмос III.

Держава відновлює свою могутність, а налагоджене господарство дало
змогу фараонам здійснювати завоювання нових територій. Цьому сприяло
зміцнення єгипетського війська: від часів війни з гіксосами воно поповнилося
бойовими кіньми та колісницями.

На півдні - Ефіопія, на півночі - Сирія, та Палестина стали першими
об’єктами єгипетських завоювань. Найвищого розмаху завойовницька політика
сягнула за часів фараона Тутмоса III.

Для висвітлення походів фараона Тутмоса III (з 1504-1450 рр. до н.е.) ми
запросили вченого-єгиптолога.

Вчений: Доброго дня, діти. Сьогодні, я розповім вам про Тутмоса III,
якого ми, вчені, називаємо «Наполеоном Стародавнього Єгипту». Ставши
фараоном Тутмос III кинувся впокорювати сирійсько-палестинські князівства.
Ворожі війська єгиптяни досить легко розгромили під Мегіддо, проте оволодіти
фортецею їм довго не вдавалося. Після штурму Мегіддо фараон вирішив
продовжити свій завойовницький шлях. Його війська розгромили під
Кархемишем армію держави Мітані. Потім фараон рушив на південь, і через
деякий час Нубія опинилась під контролем єгипетської держави. Отже, за
правління Тутмоса III, який лише в Азію здійснив 17 походів, Єгипет
перетворився на світову державу.

Світова держава - велика країна, до складу якої входили десятки
завойованих племен.

- У картах відмітити походи, які здійснив фараон Тутмос III, використовуючи атлас з історії стародавнього світу.

  1.             Фараон-реформатор Ехнатон

Вчитель: Проте, не всі фараони були завойовниками, деяких можна
назвати реформаторами.

Реформа - нововведення, перетворення, зміна.

Давайте уявімо, що ми з вами опинились в 14ст. до н.е. і спробуємо
з'ясувати: чому фараон вирішив провести релігійну реформу?

Рольова гра «Релігійна реформа Ехнатона»



  1. жрець: 0, величний царю Верхнього та Нижнього Єгипту, посланець
    приніс нам звістку, що ти бажаєш нас бачити.

Фараон: Так, я викликав вас, щоб ви першими почули мою волю і щоб
розповсюдили мій наказ по всьому Єгипту.

  1.    жрець: Ми вас уважно слухаємо, о повелителю.

Фараон: Я, цар Верхнього і Нижнього Єгипті, проголошую єдиним
божеством, якому відтепер слід поклонятися є бог сонячного диску Атон.

Жерці: Що?!

Фараон :Себе ж наказую величати Атоновим сином - Ехнатоном. Також я
вирішив побудувати нову столицю, яка буде називатися Ахетатон.

І жрець: 0, володарю, вже багато років наш народ славить бога Амона,
хіба можна відмовлятись від вірувань наших предків?

Фараон:3дається, ти дещо забув, жрець! Я не тільки є повелителем свого
народу, я голова держави і верховний жрець. Моя воля має виконуватись, а не
обговорюватись

Фараон: Ну,як? Мовчите? Що, боїтеся за свою владу? Отож, якщо хочете
жити, то потурбуйтесь, щоб до заходу сонця всі ознайомились із моєю волею,
(фараон встає і виходить).

  1.    жрець: Що ж нам робити?
  2. жрець: Ми мусимо скоритись його волі, але не надовго фараони вічно
    не живуть. А ми маємо подбати щоб його наступник знову повернув культ
    Амон-Ра. Лише тоді ми зможемо відновити свою владу і велич нашого бога
    Амона.

Вчитель. Діти, а тепер давайте спробуємо визначити, навіщо фараону
знадобилося проводити релігійну реформу?

Відповіді учнів,

 

   Вчитель. Реформа Ехнатона призвела до занепаду міжнародного

авторитету держави. Тому перед його наступниками постало завдання         відновити могутність Єгипту.

9. Рамзее II - воїн і будівничий.


І фараон Рамзее II (1301-1325рр. до н.е.) розпочав військові завоювання.
Проте, перший його похід ледь не закінчився катастрофою

Зробивши висновки з цього уроку Рамзее II надалі діяв обачніше. І зумів
повернути під вплив єгипетської держави Південну Сирію, Фінікію та
Палестину. Але Рамзее II прославився не тільки своїми війнами, але і
будівництвом і Фівах, Абідосі, Нубії.

 

- У картах відмітити походи, які здійснив фараон  Рамзес ІІ використовуючи атлас з історії стародавнього світу.

 

 




Але з 11ст. до н. е. ситуація всередині держави погіршилась. Спадкоємцям
Рамзеса II довелося зіткнутися з загостренням боротьби всередині країни:
знову спалахнула ворожнеча між Північчю і Півднем із центрами в Мемфісі та
Фівах, однією з причин занепаду було вторгнення лівійських племен у долину
Нілу та народів моря на північ, що призвело до розпаду Єгипту на дві частини і
подальше захоплення його персами в VI ст. до н.е.

Пропонує учням визначити і сформувати причини занепаду та наслідки

занепаду Єгипетської держави, використовуючи метод «Мікрофон».

Учні називають причини і наслідки занепаду Єгипетської держави і

записують їх в таблицю. Робота в зошитах.

Причини занепаду Єгипетської                 Наслідки занепаду Єгипетської
держави держави

  1.     Постійні завойовницькі походи           Єгипет в 525 році до н.е. був

виснажували державу. завойований Персією і став більшою

  1.     Послаблення влади фараона. сатрапією Перської держави. Як
  2.     Через тривалу відсутність селян          самостійна держава Єгипет припинив

руйнувалися їхні господарства.  своє існування.

  1.     Вторгнення лівійців і «народів
    моря».

V. Перевірка й закріплення знань учнів.

Учням роздані індивідуальні картки із завданнями.

Заповніть пропуски в реченнях.

  1.   Середнє Єгипетське царство впало від нападу....
  2.    У період Нового царства, що розпочався у ... до н.е., Єгипет став
  3.    Найвидатнішим фараоном Нового царства був ....


4.Релігійні реформи в країні провів фараон ….  ,  а в VI до н.е.

давньоєгипетська цивілізація перестала існувати. Територію Єгипту
захопили....

Історичний диктант.

  1.             Яке місто стало столицею Єгипетської держави? (Фіви)
  2.             Які кочові племена захопили Єгипет? (Гіксоси)
  3.             Під час правління якого фараона Єгипет славився величезними
    завоюваннями? (Тутмос III)
  4.             Як називалася повозка з кіньми, із якої стріляли лучники? (Коліс-
    ниця)
  5.             Які воїни складали більшість єгипетського війська? (Піхотинці)
  6.             Який фараон розпочав релігійні реформи? (Аменхотеп)
  7.             Якому богу була присвячена релігійна реформа? (Атону)
  8.             Яке ім'я взяв собі фараон, який запровадив реформи? (Ехнатон)
  9.             Яке місто стало столицю Єгипту під час реформ? (Ахетатон)
  10.        Що таке реформи? (Перетворення)

VI. Підсумки уроку.

  •    Що ми вивчили і чому навчилися на уроці?
    Продовжіть речення:

Сьогодні на уроці:

  •    Я дізнався (лася) ....
  •    Я зрозумів (ла) ....


VII. Домашнє завдання. Опрацювати § підручника. Творче завдання:
написати розповідь «Єгипетська армія - запорука влади фараона».


 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Чучвера Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Шиян Ніна Іванівна
    Дякую за урок!! Гарно викладено матеріал, логічно та змістовно
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
7 листопада 2018
Переглядів
4883
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку