Урок "Ступені порівняння прикметників"

Про матеріал

Урок засвоєння нового матеріалу з української мови на тему "Ступені порівняння прикметників".

Перегляд файлу

Тема. Ступені порівняння прикметників

Мета:

  • навчальна: пояснити причини виникнення ступенів порівняння

прикметників; навчити розпізнавати ступені порівняння в мовленні;

  • розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи;

здатність до логічного мислення, творчу уяву, мовленнєві навички

  • виховна: виховувати пошану і повагу народної творчості, до поетеси Л. Костенко;
  • Обладнання: підручник В. Заболотного, дошка.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Метод «Мікрофон». Подумайте і скажіть:

  • Яким повинен бути наш урок?
  • Що ви очікуєте від уроку?

Давайте пригадаємо:

  • Що таке прикметник?
  • Які морфологічні ознаки мають прикметники?
  • Яка форма прикметника є початковою?
  • Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
  • На які групи за значенням поділяються прикметники?

 

Вправа «Четверте зайве»

  1. Малий, сильний, мамин, білий;
  2. Братів, тітчин, Маріїн, земний;
  3. Дерев’яний, темний, український, студентський;
  4. Собачий, сніговий, книжковий, кімнатний;
  5. Низький, червоний, кімнатний, довгий.

Складіть речення з трьома словами на вибір.

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Ступені порівняння мають лише якісні прикметники, і це вищий та найвищий ступінь. Але чи від всіх якісних прикметників можуть утворюватися ступені? Давайте розглянемо. Відкрийте 134 сторінку підручника, прочитайте правило, перепишіть.

1. Прочитайте речення. Знайдіть прикметники найвищого ступеня порівняння.

  1. Багато різних див на світі є, та найцікавіше із них те, що я умами й тата є, найбільша моя цінність – то батьки, кохані, рідні, найдорожчі й найближчі назавжди.
  2. Найщасливіша та мати, у якої щасливі діти.
  3. Найперші кроки на землі ми робимо з допомогою матері.
  4. Це ж у неї – найніжніші руки, найчутливіше серце.
  5. Таким воно залишається для дітей на все життя.

2. Виправте помилки.

  1. Мої батьки самі найкращі.
  2. Усім відомо, що материнська любов – сама безкорисливіша.
  3. Найбільш найдорожча для мене моя сім’я.
  4. Мама – моя сама вірна порадниця.
  5. Найбільш улюбленіше заняття у нас з татом – розгадування кросвордів.
  6. Найсолодкий сон – під бабусину казку.

3. Запишіть на дошці прислів’я. Підкресліть ступені порівняння.

1. Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку. 2. Найкраще зерно ховається на дно. 3. Каша смачніша від балачок. 4. Свій хліб більш ситний. 5. Як коротші кроки, то довше життя. 6. З усієї рідні мати найбільш рідна. 7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість. 8. Солодший за все плід праці.

4. Утворіть ступені порівняння від прикметників у цьому вірші. Визначте префікси. Обміняйтесь зошитами та перевірте друг у друга, чи правильно зробили.

Коли я буду навіть сивою,
і життя моє піде мрякою,
а для тебе буду красивою,
а для когось, може, й ніякою.
А для когось лихою, впертою,
ще для когось відьмою, коброю.
А між іншим, якщо відверто,
то була я дурною і доброю.
Безборонною, несинхронною
ні з теоріями, ні з практиками.
і боліла в мене іронія
всіма ліктиками й галактиками.

ІV. Підсумки уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Що нового ви дізналися на уроці?

Що вам сподобалося чи не сподобалося?

Що вас найбільше зацікавило?

Чи справдилися ваші очікування?

V. Домашнє завдання.

Напишіть коротку історію з прикметниками «кращий», «добріший», «приємніший», «найдорожчий», «найближчий».

 

docx
Додав(-ла)
Войтенко Зоя
Додано
28 травня 2020
Переглядів
1139
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку