Урок та презентація з всесвітньої історії для 6-го класу на тему «Релігія, сім'я, виховання та господарство давніх римлян»

Про матеріал

Тема. Релігія, сім'я, виховання та господарство давніх римлян.

Мета: ознайомити учнів із релігійними віруваннями давніх римлян, охарактеризувати господарське життя, вчити порівнювати релігійні вірування та господарське життя римлян, греків та єгиптян; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати зацікавленість до вивчення теми.

Зміст архіву
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Релігія, сім'я, виховання та господарство давніх римлян

Номер слайду 2

Мета: ознайомити учнів із релігійними віруваннями давніх римлян, охарактеризувати господарське життя, вчити порівнювати релігійні вірування та господарське життя римлян, греків та єгиптян; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати зацікавленість до вивчення теми.

Номер слайду 3

Сатурн(зерно, щойно вкинуте в землю)Церера(зерно, що проросло)Флора(все квітуче)

Номер слайду 4

“Даю тобі, щоб ти дав мені”

Номер слайду 5

Жерці-понтифікиу Давньому Римі мали надзвичайну повагу, їхня посада була виборною та неоплатною.

Номер слайду 6

Юпітер Царь богів, бог грому та блискавки

Номер слайду 7

Юнона(сестра та дружина Юпітера, покровителька жінок та материнства)

Номер слайду 8

Нептун(бог моря й покровитель мореплавства)

Номер слайду 9

Плутон(володар підземного царства)

Номер слайду 10

Церера (богиня землеробства)

Номер слайду 11

Вулкан(бог ковалів та ремісників)

Номер слайду 12

Марс(бог війни)

Номер слайду 13

Діана(богиня місяця та полювання)

Номер слайду 14

Аполлон(покровитель музики, мистецтва, лікарів та віщунів, бог Сонця)

Номер слайду 15

Мінерва(богиня воїнів, покровителька ремесла)

Номер слайду 16

Меркурій(бог торгівлі, покровитель злодіїв, вісник Юпітера)

Номер слайду 17

Вакх(бог вина)

Номер слайду 18

Венера(богиня краси та кохання)

Номер слайду 19

Веста(богиня домашнього вогнища та родинного життя)

Номер слайду 20

Весталкижриці богині Вести

Номер слайду 21

Октавіан Август“звеличений богами”, “рівний богам”Саме від нього почалося обожнення правителів Риму

Номер слайду 22

В останні століття республіканського Риму діяли школи риторів, у яких діти знаті готувалися до державної діяльності, вивчали риторику, філософію, правознавство, грецьку мову, математику, музику. Навчання в школах було платним

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Домашнє завдання. Опрацювати § 45 підручника. Виконати завдання робочого зошита с. 91 Скласти усну розповідь про життя мешканців римського рабовласницького маєтку за ілюстрацією на с. 223 підручника.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з всесвітньої історії

для 6-го класу

на тему

«Релігія, сім'я, виховання та господарство давніх римлян»

 

 

 

 

 

 

Підготувала учитель

історії та правознавства

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Т. В.

 

 

 

 

 

 

 

2018

Тема. Релігія, сім'я, виховання та господарство давніх римлян. (Слайд 1)

Мета: ознайомити учнів із релігійними віруваннями давніх римлян, охарактеризувати господарське життя, вчити порівнювати релігійні вірування та господарське життя римлян, греків та єгиптян; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати зацікавленість до вивчення теми.   (Слайд 2)

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», «Всесвітня історія. Історія України: робочий зошит : 6-й кл. / В. С. Власов. –  3-тє вид. – К. : Генеза, 2016.», мультимедійна презентація, проектор.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Перевірка виконання завдань робочого зошита (вибірково).
  2. Бліц-опитування.
  1. Назвіть річку, на березі якої виник Рим. (Тибр)
  2. Як називалася Рада старійшин у найдавнішому Римі? (Сенат)
  3. Як виник вислів «гуси Рим урятували»?
  4. З якої верстви населення обирали трибунів? (Плебеї)
  5. Назвіть ім’я першого правителя Риму? (Ромул)
  6. Назвіть ім’я царя, який воював проти Риму. (Пір)
  7. Поясніть вислів «Піррова перемога».
  8. Як називається урочистий в’їзд до Рима та хода містом полководця та армії? (Тріумф)
  9. Як римляни називали карфагенян? (Пунійці)
  10.                      Біля якого міста відбулась найуспішніша битва пунійського війська під час Другої пунічної війни? (Канни)
  11.                      Як стала називатись Греція, після підкорення ї Римом? (Ахайя)
  1. Заповніть пропуски.
  • Уважно прочитайте вірш «Боги Єгипту та Греції» та заповніть у ньому пропуски.

Найвищим богом у Єгипті був покровитель Сонця ___________(Амон-Ра)

Богинею родючості у греків вважалася ___________ (Деметра).

У царстві мертвих єгиптян _________ (Озіріс) панував,

У греків же __________ (Аїд) померлих зустрічав.

Коли війна розпочиналась,

До ________ (Сета) у Єгипті всі звертались.

У греків же  _________ (Арес) війною управляв

Він вояків у битвах наставляв.

За мудрістю зверталися до ________ (Тота), а греки – до ______ (Афіни)

Її вважали наймудрішою елліни.

Анубіс та _______ (Маат) в Єгипті суд справляли,

Кого чудовисько з'їдає, хто потрапляє на поля _______ (Іали).

Богом неба й світла для Єгиптян був _________ (Гор).

У Греції багатший пантеон.

Бог сонячного світла - ___________ (Аполлон),

Владика моря й мореплавства - ____________ (Посейдон).

Над вогнищем домашнім ____________ (Гестія) пильнує,

Над усіма богами ________ (Зевс) володарює.

Богиня полювання – ___________ (Артеміда),

За правосуддям пильно стежить тут – __________ (Феміда).

Над помстою є три богині - __________ (ерії),

А шлюб охороняє ___________ (Гіменей).

Гіпнос – бог ______ (сну), ________ (Гефест) вогню й ковальства,

А ________ (Діоніс) вина та виноградарства.

За вірністю подружжя стежить _________ (Гера).

Життя Урану й Понту дала _____ (Гея).

Вона з Хаосу з ________ (Еросом) постала

І все живе у світі розпочала.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Вправа «Вірю – не вірю»
  • Позначте фішками зеленого кольору ті твердження, які на вашу думку є правильними, а червоними – неправильні. А в кінці кроку ми перевіримо ваші здогадки.
  • Давні римляни поклонялися тим же богам, що і елліни. –
  • Чоловіків та дружин для римлян обирали батьки. +
  • Дівчата в Давньому Римі виходили заміж з 12 років. +
  • Учителями в Давньому Римі були раби-греки. +
  • Тож сьогодні ми познайомимося з віруваннями давніх єгиптян, їх господарським життям та особливостями виховання. Навчимося порівнювати їх з віруваннями давніх греків та римлян.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота з візуальними джерелами. (с. 218 підручника) (Слайд 3)
  • Роздивіться зображення на рельєфах.
  • Що ми можемо довідатися з них про буденне життя римлян?
  1. Розповідь учителя.

Римська культура зародилася на основі культурних надбань, що запозичили у греків, етрусків та інших народів Середземномор’я. Через певний час розквітла власне римська культура, яка набула світового значення. За перших царів римляни вірили, що кожен предмет, кожне явище мають свого бога. Так, зерно, щойно вкинуте в землю, належало божеству Сатурну, те, що проростало, - Церері, квітуче – Флорі. (Слайд 3) Римляни також вірили, що душі померлих охороняють дім і можуть допомогти у повсякденних справах, якщо їх шанобливо про це просити.

Давні римляни дотримувалися настанови «Даю тобі, щоб ти дав мені». (Слайд 4) Важливе місце у релігійному житті держави посідали жерці-понтифіки. (Слайд 5)

До 2 ст. до н.е. у Римі склався культ з 12 головних римських богів, які були подібними до грецьких. (Слайди 6 – 18)

  1. Робота з таблицею.
  • Заповніть пропуски у таблиці та зробіть висновок про схожість чи відмінність римської міфології від грецької та римської. 

 

Єгипет

Греція

Рим

Цар богів, бог грому та блискавки

Ра

Зевс

Юпітер

Покровителька жінок і материнства

 

Гера

Юнона

Бог моря та мореплавства

 

Посейдон

Нептун

Володар підземного царства

Озіріс

Аїд

Плутон

Богиня землеробства

Ізіда

Деметра

Церера

Бог вогню та ковальства

 

Гефест

Вулкан

Бог війни

Сет

Арес

Марс

Богиня місяця та полювання

 

Артеміда

Діана

Покровитель музики, мистецтва, лікарів та віщунів, бог Сонця

Гор

Аполлон

Аполлон

Богиня воїнів, покровителька ремесла

 

 

Мінерва

Бог торгівлі, покровитель злодіїв, вісник богів

 

Гермес

Меркурій

Бог виноградарства

 

Діоніс

Вакх

Богиня краси та кохання

 

Афродіта

Венера

Богиня домашнього вогнища та родинного життя

 

Гестія

Веста

  • Тож на скільки вірування давніх римлян співпадають з віруваннями давніх греків?
  • Яких богів, що існували у давній Греції ви не почули?
  1. Розповідь учителя.

Особливе місце у пантеоні римських богів посідала Веста. Лише її храми мали округлу в основі форму. (Слайд 19)

З надзвичайною повагою у Давньому Римі ставилися до жерців. Вони були посадовими особами держави а всі релігійні справи вирішував сенат. Жриці богині Вести – весталки – мали особливу шану. Якщо весталка, зустрічала злочинця, якого вели на страту, закон звільняв його від покарання. Весталки походили із знатних родин і залишались у званні жриць 30 років. (Слайд 20)

Юлій Цезар підкреслював свою належність до безсмертних богів. Саме від нього почалося обожнення правителів Риму. Пізніше на теренах Римської держави зародиться нова релігія – християнство. Але про це поговоримо пізніше. (Слайд 21)

 Чоловіків та дружин зазвичай обирали дітям батьки. Поширеними були шлюби за розрахунком. Найчастіше дівчата виходили заміж у 14-річному віці, рідше – 12-річному. Після народження дитини немовля клали до ніг батька. Щоб продемонструвати, що він приймає її у свою сім'ю, мав підняти дитину на руки. Ім'я дитині давали на 9 день після народження разом з амулетом, який мав захищати її від злих духів.

Система виховання у Давньому Римі склалася в VI- І ст. до н. е. Соціально-класове розшарування населення країни (рабовласники, вільне привілейоване населення - патриції та вершники, бідне населення - плебеї) позначилося й на системі виховання: для дітей бідноти тут існували елементарні приватні й платні школи (читання, письмо, лічба); для дітей привілейованих верств - граматичні школи, в яких вони вивчали граматику, латинську і грецьку мови, риторику, елементи історії та літератури. У школах обох типів навчалися тільки хлопчики. В останні століття республіканського Риму діяли школи риторів, у яких діти знаті готувалися до державної діяльності, вивчали риторику, філософію, правознавство, грецьку мову, математику, музику. Навчання в школах було платним. (Слайд 22)

У римських початкових класах переважно був лише один клас з 12 учнями. Учителями найчастіше були раби-греки. Багаті римляни тримали раба-педагога, який супроводжував дитину до школи та спостерігав за її поведінкою під час занять. (Слайд 23)

  1. Самостійна робота з підручником. (с. 221 – 222)  (Слайд 24)
  • Опрацюйте текст підручника та дайте відповіді на запитання.
  • Що призвело до розорення дрібних селянських господарств?
  • Які заходи в 2-1 ст. до н.е. сприяли зростанню урожаїв?
  • Як у Давньому Римі розвивалося ремесло?
  1. Робота з історичним джерелом (с. 222)
  • На основі уривка зробіть висновок про галузі господарства в римському рабовласницькому маєтку.
  • Чому, на думку Катона, справжній господар – той, хто продає, а не той, хто купує?
  • Знайдіть у джерелі підтвердження думки, що добробут маєтку залежить від відповідальності господаря.
  1. Узагальнення та систематизація отриманих знань.
  1. Виконання завдання робочого зошита (с. 91)
  • Упишіть поряд з грецькими богами відповідних римських.

Зевс

Юпітер

Посейдон

Нептун

Аїд

Плутон

Вулкан

Гефест

Арес

Марс

Афродіта

Венера

Артеміда

Діана

Діонісій

Вакх

 

 

  1. Бесіда за запитаннями.
  • Яким богам поклонялися давні римляни?
  • У чому особливості їхнього родинного життя?
  • Чим відрізнялося виховання у Давньому Римі від грецького?
  • Де і як римляни здобували освіту?
  • Що визначало розвиток господарства у Римі?
  1. Підсумки уроку.
  • Давайте перевіримо, чи правильними виявилися ваші здогадки на початку уроку.
  1. Домашнє завдання.
  1. Опрацювати § 45 підручника.
  2. Виконати завдання робочого зошита с. 91
  3. Скласти усну розповідь про життя мешканців римського рабовласницького маєтку за ілюстрацією на с. 223 підручника.
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Волошина Альона Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
11 лютого 2018
Переглядів
25103
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку