Тема. Утворення імперії Александра Македонського
Мета: ознайомити учнів зі Східним Походом Александра Македонського, визначити його основну мету та наслідки; дати поняття еллінізму; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати візуальні джерела та історичні документи; навички роботи з історичною картою; виховувати інтерес до вивчення теми.
Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
на тему
«Утворення імперії Александра Македонського»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Тетяна Василівна
2018
Тема. Утворення імперії Александра Македонського (Слайд 1)
Мета: ознайомити учнів зі Східним Походом Александра Македонського, визначити його основну мету та наслідки; дати поняття еллінізму; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати візуальні джерела та історичні документи; навички роботи з історичною картою; виховувати інтерес до вивчення теми. (Слайд 2)
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», мультимедійна презентація, проектор.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
А) найманців Б) рабів В) землеробів та скотарів Г) кінноти
А) 5 ст. до н.е. Б) 4 ст. до н.е. В) 3 ст. до н.е. Г) 2 ст. до н.е.
А) 359-336 рр. до н.е. Б) 459-446 рр. до н.е. В) 338-336 рр. до н.е. Г) 336 – 323 рр. до н.е.
А) в’язниці Б) школи В) театри Г) храми
А) Леоніду Б) Дарію І В) Александру ІІІ Г) Філіппу ІІ
А) Філіппа ІІ Б) Аполлона В) Зевса Г) Ареса
А) Перікл Б) Клісфен В) Демосфен Г) Леонід
А) Афіни Б) Спарта В) Мегари Г) Коринф
А) Філіппи Б) Мікени В) Херонея Г) Коринф
А) демократія Б) тиранія В) правління Г) гегемонія
А) братом Б) дядьком В) сином Г) внуком
А) Філліпу ІІ Б) Демосфену В) Александру ІІІ Г) Дарію І
Відповідь: В, Б, А, Б, Г, Б, В, Б, В, Г, В, А.
Скільки минуло років від початку Марафонської битви до поразки греків у битві під Херонеєю?
490 – 338 = 152 роки
Відповідь: 152 роки минуло від початку марафонської битви до поразки греків під Херонеєю
Сьогодні ми дізнаємося з вами відповіді на ці запитання та ще багато інших.
Діти зачитують повідомлення про Александра Македонського.
В умовах кризи серед грецьких політиків стає популярною ідея походу на Схід проти Персії. На той час перська держава йшла до занепаду. Підготовку до східного походу здійснював ще Філіпп ІІ. Його син Александр Македонський не тільки продовжив підготовку походу а й здійснив його.
Тож навесні 334 р. до н.е. Александр на чолі війська вирушив у похід проти Персії. Похід було проголошено як помсту за руйнацію храмів під час походу Ксеркса. На той час Персією правив Дарій ІІІ. Біля річки Гранік армія Александра розбила передові сили персів. Після цієї перемоги він легко оволодів малоазійськими полісами, частина з яких зустрічала його як визволителя. (Слайд 7)
В 333 р. до н.е. армія Александра вирушила на завоювання Сірії. Біля містечка Ісс Александр знову розбив персів ,не зважаючи на значну кількісну перевагу останніх. Дарій ІІІ утік, а його мати, дружина та дві доньки потрапили в полон. (Слайд 8, 9)
Александр захопив Сирію та Фінікію. Найдовше трималося містечко Тіра (січень – травень 332 р. до н.е.). Щоб захопити містечко, йому довелося засипати протоку, яка відділяла острів від берега. (Слайд 10)
Далі Александр вирушив до Єгипту. Тут його зустріли як визволителя і коронували як фараона. У 330 р. до н.е. в західній частині долини річки Нілу було засновано місто Александрія.
Наступну перемогу над персами Александр одержав під Гавгамелами на річні Тигр(1 жовтня 331 р. до н.е.). Перська армія була вдвічі чисельніша за македонську. Проте це не допомогло їм. Дарій ІІІ знову втік з поля битви та зупинився у місті Мідії. Александр захопив Вавилон, Сузи, Персеполь. По дорозі до Парфії Дарія ІІІ вбив його воєначальник. Александр став спадкоємцем його держави. Новообраний цар мусив шукати підтримки у місцевої верхівки. Адже греків і македонян обурювали вимоги Александра падати перед ним на коліна та цілувати край його одягу. (Слайд 12)
Александр наказав карбувати нові срібні монети. Було побудовано нові міста. Поширював на Сході нові досягнення землеробства, доводив переваги європейського шлюбу, переконував не вбивати своїх літніх батьків, шанувати матерів. (Слайд 13)
Унаслідок східного походу Александра Македонського було створено нову світову державу. До неї входили Македонія, поліси Греції, Єгипет, Близький Схід та Середній Схід. До керування такою величезною державою, Александр передава владу діадохам (наступникам). Після смерті Александра, між його соратниками почалася запекла боротьба за владу. В результаті велика імперія розпалася на держави, влада у яких була зосереджена в руках греків та македонян. Ці держави називають елліністичними, а період їх існування – еллінізмом.
Еллінізм – період в історії країн Східного Середземномор'я, з 323-го до 30 рр. до н.е., коли на місці імперії Александра Македонського виникли незалежні держави. (Слайд 16)
Тож давайте перевіримо наші здогадки з початку уроку.