Урок-танграм з літературного читання

Про матеріал
Урок-танграм (гра) з літературного читання з використанням міжпредметних зв'язків. Багато різновидів роботи, методів, форм, плавні переходи від одного виду до іншого, фізкультхвилинки, віршовані вітання, інценізації, тощо...
Перегляд файлу

Навчальний предмет. Літературне читання,  3 клас     (Підручник Віри Науменко)

Тема. Допоможемо пташкам взимку.  Анатолій Качан «Крихта хліба»,
Леонід Глібов «Хто вона?»                                               
Мета. Вдосконалювати навички свідомого та виразного читання поетичних творів, вміння орієнтуватися за змістом.
Вчити учнів аналізувати, робити висновки.
Збагачувати словниковий запас, розвивати образне мислення, зв’язне мовлення.
Виховувати бажання допомагати птахам взимку, бережливе ставлення до природи.

Тип уроку. Комбінований

Форма уроку. Урок-гра (танграм)

Обладнання. Танграми, ілюстрації із зображенням пташок-танграмів, картки з анаграмами, чистомовкою, скоромовкою,  прислів’ям, ілюстрації із зображенням для артикуляційної зарядки, кубик Блума, картки зі словами для асоціативного куща та  для лексичної та орфоепічної роботи, ілюстрації для читання методом «Бджілки», «Рибки», ілюстрації пташок, коронки пташок дітям для інсценізації вірша, портрети письменників, навушники (для диктора), дзвіночок для подання сигналу на початок та закінчення роботи, годівнички, конверти із завданням  для роботи в групах, картки-памятки.

Відео з голосами пташок, презентація «Фізкультхвилинка для очей».

Виставка робіт дітей «Пташиний базар» (малюнки «Зимуючі птахи»).

 

 

 

F:\Изображение 024.jpgF:\DSC_6854.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                           

Хід уроку

І Організаційний момент

1.Вітання

Доброго ранку – сонце привітне!

Доброго ранку – небо блакитне!

Доброго дня – в небі пташки!

Доброго дня – зелені дубки!

Доброго дня – люди привітні!

Ми всім бажаєм, щоб посмішки квітли!

2.Психологічна вправа

А ми засвітимо сонечко. (Показують на себе).

Таке велике сонечко. (Руки в сторони).

Таке веселе сонечко. (Посміхаються один одному).

Я – сонечко! (Показують на себе).

Ти – сонечко! (Показують один на одного).

Ми – сонечка! (Беруться за руки).

Ми – світимося всі! (Піднімають руки вгору).

Діти, у нас сьогодні незвичайний урок, а урок-гра, а точніше танграм.

 (Танграм - старовинна китайська головоломка, яка вже не одну сотню років популярна у різних куточках світу. ... Набір для гри в танграм - це квадрат, поділений на 7 простих фігур (танів).

- З яких фігур складається танграм?

3. Робота над анаграмами

нисиця       рокасо

телдя           гурсні

рогобець     каршиш

 - Що об’єднує ці слова? (Це птахи.)

 - Як на англійській мові буде слово «пташки»? (birds)

- Отже, складати ми будемо пташку.

ІІ Мовленнєва розминка

1.Артикуляційні, дихальні вправи:

- Почнемо з артикуляційної хвилинки.

-«Вітер» (дмухати в долоні тихо поривчасто, сильніше поривчасто, сильно і протяжно, тихо протяжно).

-« Футбол» (губи зімкнути без напруження, уперти язик в одну щоку, потім поміняти сторону).

- «Годинник»

Відпочив і потягнувся,

Вліво-вправо повернувся,

Мов годинник, вправно так:

Тік-так, тік-так,

Тік-так, тік-так.

  • «Грибок»

Рот відкрити – треба вміння:

Язик ліпи до піднебіння,

І грибок (от дивина!),

Має ніжку, мов струна.

- «Дятел»

Ось на дубі дятел,

Стукає завзято:

Т-т-т…

Він жучків шукає –

Кожен його знає.

Т-т-т…

 

2.Скоромовка  (Робота  в парах)

- Прочитайте скоромовку (усі   читають вголос разом), підготуйтеся швидко в парі її проговорити (діти готуються, за бажанням скоромовлять.)

Їхав грудень возом, віз мішок морозу.

До морозу криги, а до криги – снігу.

3.Чистомовка

- Читаємо спочатку тихо, а потім голосно, після «хвилею» хором.

Ги-ги-ги – ой, як біло навкруги!

Узі-узі-узі – птахи – наші гарні друзі.

Ді-ді-ді – допоможем у біді.

Ди-ди-ди – в осінні й зимні холоди.

ІІІ Перевірка домашнього завдання

  1. Творчий вернісаж (Виставка дитячих малюнків «Пташиний базар»)

(Подяка за підготовку.)

  1.  Складання прислів’я

свої  Всяка  пісні  має.   пташка

- Як ви його розумієте.

3.Слухання мелодій пташок

4. Робота над текстом  -  с 77-81

1)Опитування (Кубик Блума – питання за змістом тексту)

- Назвіть казку, яку читали вдома? («Синичка»)

-             автора? (Оксана Іваненко)

-             героїв? (Синичка, соловї, журавлі, граки, гуси,  лісова яблунька, сонечко, старий дуб, зима…)

- Чому синичка залишилася взимку в рідному краї?

- Чому відлетіли журавлі?

- Поясни, причину радості сонечка.

- Поясни, причину люті зими?

- Запропонуй іншу назву казки?

- Запропонуй продовження твору?

- Придумай, про що співає синичка?

- Придумай, іншу назву синички.

- Поділись, що ти відчував, читаючи цей твір?

- Поділись, який епізод тобі найбільше сподобався?

2)Вибіркове читання    слова лісової яблуньки  - с. 78,

                      опис зимового лісу  - с. 79.

І V Повідомлення теми уроку

Зима — чудова пора року.

За що ми її любимо?

Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові зимові розваги. .. (думки дітей). (Побудова асоціаційного куща.) Зима – це сніг, мороз, гра у сніжки, хокей, катання на ковзанах, санчатах, лижах, новорічні свята, подарунки, канікули…) Та для тварин зима — суворе випробування.

Вірш                (Виразне читання напам’ять учнем)

Холодно взимку зайчатам і білці, 

песику в будці, в сараї корівці…

Мерзнуть у котика лапки і вуха,

мерзне ворона в лиху завірюху.

Як допоможемо дружно, малята, —

виживуть взимку птахи і звірята.       

                                 Л. Левченко

Сьогоднішні поетичні твори розкажуть про це. А саме вірш Анатолія Качана «Крихта хліба», акровірш Леоніда Глібова «Хто вона?».

             

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 І. Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта хліба» (с. 82)

1. Декілька слів про Анатолія   Качана

   Від батька, токаря МТС,  взяв відчуття землі, селянську мудрість, спостережливість, а від матері - любов до слова, бо вона часто розповідала перекази, історії, співала пісні. Працював після школи радіомонтером, а після навчання в Одесі вчителював. Діти люблять, коли він приходить до них на розмову, змагається у конкурсах дражнилок, мирилок, скоромовок.  Він відомий письменник, журналіст, заслужений працівник культури.

2. Словникова робота

 Довідкове бюро

Лісосмуга — смуга лісових насаджень.

Ожеледь — тонкий шар льоду на землі, деревах.

Сніговиця – теж, що сніговій, крутить снігом.

 

 Читання стовпчиків слів

Жить    свищуть

мерзлу    пригощав

завірюха    дрібниця

перебрались   відчувать

 

  • Як ви розумієте вислів «свищуть сніговиці»?
  •  Це пряме чи переносне значення?

 

— Прочитайте спочатку дієслова, потім — іменники. Назвіть прикметник.

— Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина, сніговиця), пригощав (частував), перебрались (перемістились…)

3. Виразне читання вірша вчителем.

— Яким пташкам поет присвячує свій вірш?

4. Ланцюжкове читання

5.   Читання  «Бджілки», обговорення

Читання учнями тексту вголос, кожен — у своєму темпі.

— Куди перебралися синиці? Чому?

— Як пташки просять про допомогу?

— Які почуття передає поет?

— Прочитайте рядки, що найвиразніше передають бідування пташок.

— Які слова слід вимовити з більшою силою голосу?

— Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?

— Продовжте речення:

Вчасна допомога особливо цінна тому, що...

 На який з прочитаних раніше творів схожий цей вірш за головною думкою?

(Казка «Ромашка» Ганса Крістіана Андерсена, в якій описана загибель пташки.)

                 
Зорова гімнастика (презентація – рухи для очей)

 

5.  Гра «Знайди риму»

Сніговиці — синиці.                                  Вікно — зерно.

Тепла — села.                                             Годівниці — дрібниця.

Морози — на дорозі.                                  Відчувать — замерзать.

6.    Гра «Диктор телебачення»

Завдання: читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів.

7. Рубрика «Цікаво знати»  (Діти розповідають.)

             Синичка може з’їсти за добу кількість корму рівну власній вазі. За добу синиця годує своїх пташенят тисячу разів. Така ненаситність велика користь для лісу . Гострий дзьоб синиці весь час зношується, тому безперервно відростає.

Якщо в лісі або парку буде «хтось» верещати і пищати, знайте — це синиця. Хтось або щось довів бідолаху до стресу.

Існує народне повір’я, згідно з яким, якщо ви побачите синичку біля годівниці — щастя не за горами.

              Чи знаєте ви, що в народі горобців називають “домушками”? А все тому, що горобці мешкають поблизу людського житла....
Ці пташки часто утворюють пару на все життя.
На волі горобці живуть переважно від 4 до 5-ти років. 

Вони люблять приймати  пісочні ванни. Так чистять своє пір’я від всіляких паразитів....

Перший пам’ятник горобцю за його боротьбу з комахами-шкідниками був зведений в США  в XIX столітті. Це відбулося незабаром після того, як горобці були завезені  для боротьби з гусеницями. Також є пам’ятники є в  Білорусії та Німеччині.

8. Цікаві задачі

До годівниці прилетіло 12 горобців і 3 синички. Одна з пташок  з них побачила кота. Скільки горобців залишилося в годівниці?

Над річкою летіли птиці: голуб, щука, 2 синиці, 6 стрижів і 5 вугрів. Скільки всього летіло птахів?

Фізкультхвилинка  «ПТАШКИ»

Крильця пташки розправляють, (Руки розвести в різні боки).

Їх до сонця підіймають. (Руки в гору, потягнутись).

Потім можна політати(Покрутитися, рухи руками).

І комашок поганяти. (Вгору низ).

На галявину злетілись, (Присісти).

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли, (Рухи руками вгору та вниз).

У гніздечку хутко сіли. (Сісти на місця)

 

Інценізація вірша  І. Блажкевич «Взимку»

Ой мороз, який мороз!

Всіх пташок проймає дрож.

Скачуть-плачуть горобці: —

Дайте нам зерна, ців-ців!

А синички-невеличкі просять:

— Дайте рукавички!

Снігурі сидять вгорі.

Заздрять дуже дітворі:

— Вам, дівчатка і хлоп'ятка,

Тепло, бо у вас є хатка.

А у нас нема хатинки,

Й на обід – ані зернинки!

 

   ІІ. Робота над акровіршем Леоніда Глібова «Хто вона?» (с. 82)

1.Декілька слів про  Леоніда Глібова.

В дитинстві Льолик, як його звали, любив доглядати за квітами. Не раз можна було почути: «Льолик -  квітчастий королик!» Дуже багато читав. Навчався в Ніжині у ліцеї вищих наук. Вчителював. Багато часу жив   в Чернігові. Дуже любив дітей. Псевдонім Дідусь Кенир. Друкував вірша, загадки, байки, акровірші. Редактор газет і журналів. 

 

2.Словникова робота

Підібрати антоніми до слів:
Здалеку - зблизька.
Бистресенько - повільнесенько.
Сховається – знайдеться.

 

 3.Актуалізація опорних знань учнів

— Що таке акровірш ?

— Послухайте уважно, пригадайте.

Ти, Миколко, щось притих?
- Я читаю акровірш.
- Що ж воно ото за штука?-
запитавсь дідусь онука.
- Перші літери рядків
зверху вниз я разом звів-
ось і вийшло слово з них:
це, дідусю - акровірш.

4.Читання за вчителем луною за вчителем,

читання  «Рибки» (мовчазне)

— Чи відгадали загадку? Як ви це зробили?

- Що відбувається зі снігом, зачитайте?

- Що значить лиха зима?

- Які пестливі слова використав поет?

5. Гра «Актори»

— Прочитайте загадку із захопленням…

6. Рубрика «Цікаво знати»

Що ви знаєте про ластівку? (Це перелітна пташка….)

Види ластівок: міська, сільська, берегова.

Сім’я ластівок за літо знищує близько мільйона різних шкідливих комах (попелиць, жуків, мух, ґедзів, та інших кровососних комах).

– Ластівки приносять корм до 300 і навіть до 600 разів на добу.

– Ластівка з’їдає за рік близько двох тисяч кілограмів (2 тонни) комах, тобто повний кузов вантажного автомобіля.

– Максимальний вік, до якого доживають ластівки – 25 років.

– Висота польоту – від 100 до 4 000 метрів над землею.

– Швидкість, з якою літають ластівки, дорівнює 120 кілометрів за годину.

 

6. Робота в групах

1 група – вписати пропущені букви у словах-назвах пташок.

 

Сн_гур, с_ниця, г_роб_ць,  ш_шк_р, с_рока, щигл_к, гол_б, ом_люх, в_рона,

повз_к.

 

2 група -  вибір меню для пташок.

 

Солоне сало, пшениця, насіння бур’янів, крихти чорного хліба, просо,  сухарики, насіння дині, гарбуза, несолоне сало, несмажене насіння соняшника….

 

3 група -  в годівничку  - тільки зимуючих пташок.

 

Зозуля, соловей, снігур, синичка, голуб, шишкар, горобець, ворона,  повзик,  лелека.

 

7. Метод фішбоун  - додаткова вправа

Проблема                                               Допомога пташкам узимку

Основні поняття                                     Суть понять

Корм                                                        Збережемо від голоду

Годівнички                                             Місце для корму

Природоохоронна робота                     Користь, краса, спів

Висновок                                               Допомога пернатим – у наших силах!

VI. Підсумок уроку

Вірш  (читає підготовлений учень)

Ніколи не зробимо шкоди                            

Ми пташці у ріднім краю.              

Нехай звеселяють природу —

Співають для нас у гаю.                

Ми—друзі і вірні, і щирі,                            

Бо ми бережемо повсякчас                            

Пташок, що літають у вирій,                             

І тих, що зимують у нас.

 

Не забудьте, зима не за горами! Допомагайте пташкам! Підгодовуйте, робіть годівнички, як і в минулому році. Не будьте байдужими.

Бесіда про годівнички

  • Які бувають годівнички? З яких матеріалів їх можна виготовити?
    - З чого ви зробили свої годівнички для птахів?
    - Так, їх можна зробити з різних матеріалів.

Міні-тренінг «Розвиток емпатії»

  • Якщо ви не руйнуєте пташиних гнізд – підстрибніть тричі.
  • Якщо ви разом з батьками зробили годівничку – плесніть тричі в долоні.
  • Якщо ви підгодовуєте пташок взимку – погладьте себе по голівці.
  • Чи болить душа, коли ви бачите птахів узимку? Покладіть руку на серце.
  • Чи хочете жити у злагоді з природою? Обійміть себе.

- Який висновок з сьогоднішнього уроку ви зробили?

Вручення карток-памяток!

 

 

Пов’язане зображенняКартка – пам’ятка

Дорогі діти!

 Я вірю, що кожен з вас має щире, добре серце!!!

Тому скільки не було б у вас  справ та  розваг,  не забувайте  про своїх пернатих друзів. Допоможіть  їм, і вони віддячать своєю невтомною працею, мелодійними піснями та красою!

Меню для пташок:

сире насіння соняшника, конопель, проса, вівса, гарбуза, кавуна, дині, дикорослих трав, зібране восени;

крихти сиру, білого хліба,

шматочки несолоного сала, сиру.

 Сало, яблука й кукурудзу настроміть на гілки кущів та дерев.

  • Який настрій ви маєте після уроку?
  • Прикріпіть прищіпку на пташку з відповідним настроєм…

(Діти кріплять.)

  • VII. Домашнє завдання (с. 82)
  • Скласти розповідь «Допомога птахам узимку»,

виразно читати вірші.

 

 

 

 

 

Інтернет-джерела, література

http://privtannja-fzkulthvilinki.mozello.com/privtannja/

https://naurok.com.ua/library/interaktivni-prijomi-psihologicna-nastanova-na-urok-56339.html

https://sites.google.com/site/natalidenyshi/--1-5

https://abetkaland.in.ua/yak-lyudy-pikluyutsya-pro-tvaryn-vzymku/

https://disted.edu.vn.ua/courses/learn/5216

https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-ptahiv/

https://pustunchik.ua/ua/checkyourself/zagadki/zagadki-o-ptitsakh-na-ukrainskom-yazyke

https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-ptahiv-ukrayinskoyu-movoyu/

Я.Кодлюк. 120 розповідей про письмеників, К.: «Наш час»,  2006. – 202с.

Літературне читання. 3 клас. І семестр (за підручником В. О. Науменко). — Х. : Вид. група «Основа», 2014. — 111, [1] с. — (Серія «Початкова школа. Мій конспект»).

ISBN 978-617-00-2040-6.

Періодичні видання ВГ «Основа» «Зростаємо разом».

" © ТОВ «Видавнича група ˝Основа˝», 2014"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок-танграм

з літературного читання

3 клас

 

 

 

F:\DSC_6816.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            Вчитель початкових класів Буткова Л.О.

 

1

 

docx
Додано
2 лютого 2020
Переглядів
1081
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку