Розробка уроку з літературного читання "Вечір в поезії Наталі Забіли «Зірочки» (напам’ять). Епітети в художньому творі."

Про матеріал
Конспект традиційного уроку з літературного читання створено щоб розширити уявлення учнів про творчість Наталі Забіли. Розкрити майстерність поетеси у створенні образу вечора, зоряного неба, зірочок на небі; розвивати вміння заглиблюватися в поетичні образи. Навчати сприймати образ вечора, створений різними авторами; навчати розуміти поетичну мову, знаходити епітети, порівнювати поезії. Формувати виразність читання; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів. Виховувати любов до поетичного слова, розвивати пізнавальні інтереси, вміння порівнювати. Сприяти виникненню в учнів бажання вивчати і читати прочитані вірші з пам’яті.
Перегляд файлу

 Тема. Вечір в поезії Наталі Забіли «Зірочки» (напам’ять). Епітети в художньому творі.

 Мета. Розширити уявлення учнів про творчість Наталі Забіли. Розкрити майстерність поетеси у створенні образу вечора, зоряного неба, зірочок на небі; розвивати вміння заглиблюватися в поетичні образи. Навчати сприймати образ вечора, створений різними авторами; навчати розуміти поетичну мову, знаходити епітети, порівнювати поезії. Формувати виразність читання; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів. Виховувати  любов до поетичного слова, розвивати пізнавальні інтереси, вміння порівнювати. Сприяти виникненню в учнів бажання вивчати і читати прочитані вірші з пам’яті.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення:   традиційний

Методико – дидактичне забезпечення уроку: презентація «Вечір в поезії Наталі Забіли  », мультимедійний проектор,   відеоролік   «Жива легенда - Наталя Забіла»», аудіозапис  В. Вівальді «Пори року.Зима», «Вальс сніжинок», фотопортрет  Наталі Забіли;  нічні пейзажі (фотоілюстрації, репродукції картин художників) , картки для парної роботи, підручник  для 3класу Літературне читання /  В. Науменко – К.: Генеза, 2013. 

                                                             Хід уроку

  1. Організаційний момент

Дзвінок у класі нас зібрав,

свої звертання надіслав:

Того, хто справа, – похвалити,

Того, хто зліва, - збадьорити,

Всім, хто сумує, - звеселити,

Думки красиві говорити.

  • А для того, щоб наш урок пройшов цікаво, пропоную провести його під таким девізом:
  • Будемо всі дружно і плідно працювати,

Щоб, усе, що знаємо гостям показати.

II.  Мовленнєва розминка

1. Читання слів, чітко вимовляючи звуки [з] і [с]


казка

кіска

вузька

гуска

кізка

каска

мотузка

галузка


— Прочитайте повільно;  на одному диханні


2.  Робота над скоромовкою. Гра «Змагання скоромовців»

Казав казку-казочку,

Приказку-приказочку

Косарикам-косарям,

Казкарикам-казкарям.

— До слова казав знайдіть у скоромовці спільнокореневі слова.

3.  Гра «Знайди назви дерев у сполученнях літер»

Іду берегом ріки. (Дуб)

Я маю свій буквар. (Бук)

Гра була дуже цікава. (Граб)

  1. Актуалізація опорних знань учнів . Перевірка домашнього завдання
  1. Гра «Вернісаж»

Учні презентують свої малюнки до вірша «Спокоєм повиті...» за Володимиром Сосюрою та тексту «Вечоріло» за Михайлом Коцюбинським. Зачитують рядки, які проілюстрували.

  1.  Гра «Збери  зірочки»
  • Твори, зіткані з почуттів, настроїв митця, образів, народжених його уявою, називаються…(лірикою або ліричними)
  • Пейзажна лірика – поетичний твір, у якому передані почуття, настрої, переживання, емоції, викликані… (природою)
  • За допомогою чого автори передають  свої почуття? ( ритму, експресивної  лексики, художніх засобів)
  1. Вправа «Асоціативний кущ»

 Які художні засоби використали поети у віршах природної лірики?

(епітети, порівняння, уособлення, звукопис)

IV.  Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Відгадайте загадку.


Нічне небо прикрашають,

Мерехтять вони, палають.

Безліч складено казок

Про красунь нічних — ... (зірок)


 

— Сьогодні ми прочитаємо вірш Наталі Забіли, який вона присвятила зіркам.

V.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.  Ознайомлення з біографією Наталі Забіли.   

 Демонстрація  фільму про Наталя Забіли

-  Які твори Наталі Забіли вам відомі? Які  жанри охопила творчість Наталі Забіли? ( «Асоціативний кущ»)

(Оповідання, вірші, п’єси, загадки,  казки, колискові, личилки)

2. Опрацювання вірша Наталі Забіли «Зірочки» (с. 103–104)

а) Виразне читання вірша вчителем.

— Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?

— До якого жанру належить вірш? (Пейзажна лірика. Замилування красою зірок.)

б) Словникова робота.

Робота в парі

— Прочитайте стовпчики слів. Об’єднайте їх у синонімічні пари.

Присмерки                                                розказувати

Пестимо                                                    сутінки

Скотиться                                                  зайде

Бадьорі                                                      голубимо

Повідати                                                    жваві

в) Читання слів

ледве      скотиться   присмерком

зірочки   ліхтарики   пестимо

мандрівники  вкажемо   приснилися

Фізкультхвилинка

3) Повторне читання  вірша.  Підготовка до виразного читання.

а) Вправа «Рибки». Самостійне мовчазне читання учнями.

— Який основний тон виберете для читання вірша?

б) Вправа «Зірочка» Виразне читання вірша учнями за строфами.

Читає той учень, на парту якого впала  зірочка.

- Від якої особи ведеться мова у вірші?

в) Гра  «Диктор телебачення»

-  Про кого піклуються зірочки на небі?

VI. Робота над літературним твором.

1) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

а) Поділ на мікротеми. Створення схеми .

— Назвіть дії зірочок. На прикладах доведіть, що Наталя Забіла зобразила зірки як живих істот. Якими властивостями їх наділила поетеса?

   засвітять над світом               вогники

Зірочки       пестимо ласкою                    землю

   вкажемо дорогу                            мандрівникам, плавцям

   повідати казочку    діточкам

б) Гра «Нишпорки». Вибіркове читання

— Які слова - ознаки використовує поетеса, описуючи сонечко, зорі, сни?

Сонечко ясне;

зорі блискучі;

сни радісні й бадьорі.

— Зауважте, що такі слова називаються епітетами.

  • Кому світять зірочки у нічному небі?
  • Що вони розказують маленьким діточкам?

 в) «Лінгвістичний мікроскоп». 

— Які пестливі слова поетеса вживає у вірші? Про що це свідчить?

— Які почуття володіли автором?

— Яким настроєм пронизані рядки вірша?

— Коли зірочки засвітяться вогниками над цілим світом?

— Навіщо  вони розповідають маленьким діточкам хороші казочки?

г ) Гра «Добери риму»  Колективна робота.

Додолу — ... (поле);

світом — ... (засвітим);

над землею — ... (своєю);

у морі — ... (просторі);

спати — ... (повідати);

бадьорі  — ... (зорі).

2) Робота в парі. «Пригадай та порівняй»

— Що сказано про сонце у віршах, які ви прочитали?

— Доповніть подані речення й порівняйте їх.

За Павлом Тичиною                                    За Наталею Забілою


Коливалося флейтами,

... сонечко

Там, де ... ... .

... додолу.


3)  Робота за ілюстрацією. «Словникове малювання»

— Подивіться на ілюстрацію до цього вірша. Чи можемо ми віднести її до всього твору, чи до певної його частини?

— Що художник зобразив на картині? Що він намалював у центрі картини? вдалині?

— Які фарби обрав для своєї картини? Який настрій вони створюють?

— Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.

4) Виконання творчого завдання в групах

Група «День»- скласти сенкан про  зірочки

Група «Ранок» -  скласти розповідь про зірочки

Група « Вечір» - скласти  казку про зірочки

Жила-була на небі мама – Нічка. В неї були дочки – Зірочки. Кожного вечора вони виходили на небо та …( засвічували свої вогники. Безліччю ліхтариків вони сяяли над землею,  виконуючи кожна, свою роботу. Одні  Зірочки пестили сонну землю своєю ласкою. Інші вказували мандрівникам та плавцям дорогу в синьому просторі.   Хороші казочки розповідали малесеньким  дітям Зірки-казкарки, щоб їм снилися радісні та бадьорі сни про квіти, метелики і блискучі зорі. У всіх дочок Нічки була одна задача – зробити світ прекрасним.

Група « Ніч» -  доповніть вірш про вечір

Тихий вечір …., 

Ясні зорі ….

Ось сріблястий ….

Випливає …

Засипає все …

Поле, річка, ліс і …

Навіть пугач спить на …

«На добраніч!» – сказав…

Слова для довідок: білці, навкруг, наступив, місяченько, по – тихеньку, гілці, луг, засвітив.

 

VIІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

  1. Гра «Мікрофон»

— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?

— Хто його автор?

— Чим він вам сподобався?

  1. Домашнє завдання

Виразно читати вірш напам’ять.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Група «День»- скласти сенкан про  зірочки

_________________Зірочки__________                              ( іменник)_______

____________________________________________    _( два прикметника)

_______________________________________________________( три дієслова)

__________________________________________________________(речення)

__________________________________________________________(синонім)

 

Група «Ранок» -  скласти розповідь про зірочки

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Група « Вечір» - скласти  казку про зірочки

Жила-була на небі мама – Нічка. В неї були дочки – Зірочки. Кожного вечора вони виходили на небо та …__________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Група « Ніч» -  доповніть вірш про вечір

Тихий вечір ….,  _____________________________

Ясні зорі ….____________________________________

Ось сріблястий ….__________________________________

Випливає …_______________________________________

Засипає все …____________________________________

Поле, річка, ліс і …________________________________

Навіть пугач спить на …______________________________________

«На добраніч!» – сказав…_____________________________________

Слова для довідок: білці, навкруг, наступив, місяченько, по – тихеньку, гілці, луг, засвітив.

 

засвічували свої вогники. Безліччю ліхтариків вони сяяли над землею,  виконуючи кожна, свою роботу. Одні  Зірочки пестили сонну землю своєю ласкою. Інші вказували мандрівникам та плавцям дорогу в синьому просторі.   Хороші казочки розповідали малесеньким  дітям Зірки-казкарки, щоб їм снилися радісні та бадьорі сни про квіти, метелики і блискучі зорі. У всіх дочок Нічки була одна задача – зробити світ прекрасним.

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 лютого 2020
Переглядів
1258
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку