Урок "Тарас Григорович Шевченко"

Про матеріал
Розробка уроку на тему "Тарас Григорович Шевшенко" для 3го класу з предмету літературне читання.
Перегляд файлу

 

 

 

 

Т.Г.Шевченко – великий Кобзар

Урок читання  у 2 класі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: http://www.well.ru/upload/iblock/5fa/s_5fa42dc5ad542012b90c6cdc8f4b5177.jpg

Тема :   Образи української природи в поезії Тараса Шевченка.     

 Т. Шевченко  «Встала весна, …», «Зоре моя вечірняя…», «Зацвіла у лузі червона калина»)

Мета:

 • продовжити ознайомлення із творчістю Т.Шевченка;

 • вчити аналізувати прочитане;

 • виконати тематичну композицію «Зацвіла у лузі червона калина»;

 • розвивати творче мислення, мову, пам’ять, удосконалювати навички виразного читання;

 • виховувати повагу та інтерес до творчості українського письменника Т.Г. Шевченка.

Тип уроку : комбінований

Форми і методи роботи : групова, бесіда (евристичний);   інтерактивні вправи: «Знайди зайве слово», «Розірваний ланцюжок»,  «Мікрофон», гра «Шифрувальники», гра «Хто краще?»

 Обладнання:  портрет Тараса Шевченка; музичний запис пісні «Зоре моя вечірняя…» на слова Шевченка; репродукції картин Т.Г.Шевченка; аркуші паперу, фарби.

 

                                                               Хід уроку.

 І. Організаційний момент

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок!

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось - не шуміти.

На уроці – не дрімати,

А знання мерщій хапати.

ІІ. Мовна розминка

1.Артикуляційна зарядка – чистомовка

Ку-ку-ку, ку-ку-ку!

Сидить пташка на сучку!

Ки-ки-ки, ки-ки-ки!

Посадили огірки!

Ко-ко-ко, ко-ко-ко!

Люблю свіже молоко!

2. Гра «Шифрувальники»

Вінок-нок+р+ші=…           (вірші)

Київ-їв-и+об+за+ря=…   (Кобзаря)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- Що ви знаєте про дитинство  Т.Г.Шевченка ?

 - Як у народі називали Шевченка?                    (Кобзарем)

 - Чому?

 - Як називається збірка поезії Тараса Шевченка?  

-Як народ вшановує пам’ять поета і художника? 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

- Чий портрет у кожній хаті –

 І у бідній, і в багатій –

 Прикрашений рушниками,

 Вишитими руками мами?                               (Портрет Шевченка)

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

 - Наш урок незвичайний, сьогодні  ми дізнаємось, як великий Кобзар змальовував українську природу у своїх творах. Адже ніде так не розкривається душа народу, як у його творах.

Гра «Мікрофон» - визначення власної мети учнями

 - Крім «Кобзаря», якого знає увесь світ, важливою сторінкою в житті поета було видання «Букваря южноруського». У книжці всього 24 сторінки, але кожна з них цікава. Це і алфавіт, і математичний матеріал, і молитви. Багато творів для дітей написав Тарас Шевченко. 

 - Скажіть, які ще таланти мав Тарас Шевченко?

 Учень

 Був це хлопець кмітливий,

 Чесний і справедливий,

 Любив дуже читати,

 А ще більше – малювати.

 А ще любив малий Тарас

 Вечірні зорі рахувати.

      У. Вивчення нового матеріалу

1. Перегляд репродукцій картин Тараса Шевченка

 - Яка картина вас найбільше вразила?

 - Яка подія на ній зображена?

 - Який настрій викликає ця картина? Чому?

 2. Гра «Зайве слово»

 Соловейко, жайворонок, зозуленька, защебетала.

 Весна, вранці, ввечері, вдень.

 Зоря, сонце, земля, веселка

3.  Опрацювання вірша Т.Шевченка «Встала й весна, чорну землю…».

 1). Виразне читання вірша вчителем.

 - Які слова допомагають уявити весну як живу істоту? (Ряст-весняна зелень.)

 - Що зробила весна із землею?

- Що роблять жайворонок і соловейко?

- Чому земля була ще сонна?

 2). Словникова робота.

3). Повторне читання вірша учнями. Аналіз твору. Вибіркове читання.

  - Як весна змінила сонну землю? Прочитайте.

 - Прочитайте, хто радо зустрічає землю, «убрану весною».

 - Які малюнки ви б намалювали до вірша?

Фізкультхвилинка.

 Пташка високо літає,

 Зайчик високо стрибає,

 Тихо лис десь пробіжить,

 Їжачок в траві сидить,

 Десь в барлозі спить ведмідь.

 Всіх звіряток цих любіть.

4. Опрацювання вірша Тараса Шевченка «Зоре моя вечірняя».

       1). Розповідь про історію написання вірша.                                                                Були в житті Тараса Шевченка часи, коли він перебував дуже-дуже далеко від рідних місць, у далекій Орській фортеці. Туди його відправив на 14 років у заслання цар за його вірші та любов до України. Єдиною рослинністю тієї місцевості були колючі бур’яни та хирлява осока.Шевченка огортав невимовний сум, коли він дивився на цю пустелю. Зрозуміло, після живописної української природи, зелених берегів Дніпра, мальовничих міст і сіл інакше і бути не могло.І ось ця туга за батьківщиною, пов’язана зі згадкою про рідну природу, виливалась у сумні, але чудові вірші.

 2). Слухання аудіозапису пісні «Зоре моя вечірняя…»

 - Послухайте один із таких творів, з якого вийшла гарна, мелодійна пісня.

 - Що ви уявили, слухаючи пісню?

 - Який настрій викликала у вас ця пісня?

 3). Читання вірша вголос, вправа «Ланцюжок».

 - До кого звертається поет?                                                                                             -     Про що просив розказати поет?                                                                             

  Чому просить «говорити тихесенько»?

 - Поясніть вислів «веселочка воду позичає».

 4). Виразне читання вірша учнями. Гра «Хто краще?»

      Конкурс на кращого декламатора.

 5. Опрацювання вірша Т.Шевченка «Зацвіла у лузі червона калина…».

 - Прочитайте вірш мовчки. З ким поет порівнює червону калину?

 - Яку картину ви уявили, читаючи ці рядки? Чому пташечка зраділа?

       Бесіда

 - Шевченко любив природу. Про калину у своїх віршах згадував аж 365 разів!

 - Про калину ми багато знаємо. До якої групи рослин вона належить? (Це кущ).

 - Які в калини листочки? Яку форму мають плоди калини? Які властивості має ця рослина? (Вона лікарська рослина)

 - Які лікарські рослини нашого краю ви знаєте?                                (М’ята, мати-й-мачуха,шипшина, подорожник, ромашка, липа, звіробій, череда).

      Групова робота.

Завдання 1 групи.     У кожного на парті завдання на аркуші: треба з’єднати стрілочками малюнок рослини з її назвою.

      Завдання 2 групи.   Виконання малюнка калини в техніці «прикладання        пальчика».

Завдання 3 групи.  Роз’єднайте слова, прочитайте уривок з вірша Тараса Шевченка і вкажіть його назву.

 Тихесеньковітервіє,степи,ланимріють,

 Міжяраминадставамивербизеленіють.

       Зацвілаулузічервонакалина,

 Нібизасміяласьдівчина-дитина.

       Розкажи,якзагороюсонечкосідає,

 якуДніправеселочкаводуподичає…

      Звіт про виконання роботи груп

VI. Рефлексія

 - З якими творами Т.Г.Шевченка ми сьогодні познайомились на уроці?

- Чого вчать ці вірші?

- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

 Щовесни, коли тануть сніги

 І на рясті просяє веселка,

 Повні сил і живої снаги,

 Ми вшановуєм пам’ять Шевченка.

Ми нарвем квіточок

 Й за нашим звичаєм

 Сплетемо віночок,

 Портрет заквітчаєм.

Тоді заспіваєм

 На повнії груди,

 Нехай люди знають,

 Що Шевченка любим

       VІІ. Домашнє завдання: вивчити один із віршів напам’ять.

 

 

 

doc
Додано
22 листопада 2021
Переглядів
566
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку