Тема. Слово. Спостереження за лексичним значенням слова
Мета. Ознайомити учнів з поняттям слово як мовну одиницю , лексичним значенням слова; розвивати та закріплювати навички роботи із тлумачним словником; вдосконалювати навички орфографічного письма; виховувати любов та шанобливе ставлення до рідної мови.
Засоби навчання. Демонстраційний матеріал
Тип уроку. Комбінований
Епіграф
Золоте курчатко
В золотій торбинці
Принесло сьогодні
Літери дитинці.
А дитина з літер
Збудувала слово.
І звучить, як пісня,
Українська мова.
Г. Чубач
Перебіг уроку
І.Вступна частина.
1. Організація класу.
Вправа «Мій настрій»
У дітей на партах лежать заготовки смайликів . Намалювати на смайлику свій настій та прикріпити на дошку.
Робота з епіграфом уроку.
Прочитати вірш.
Вправа «Передбачення»
Поміркувати про що будемо говорити на уроці.
ІІ. Основна частина.
1.Актуалізація опорних знань.
Розгляньте зображення предметів, запишіть слова. У кожному слові підкресліть букви за такою схемою: у першому слові – першу букву, у другому – другу і так далі.
Слово.
2. Каліграфічна хвилинка.
Запис у зошиті з’єднань Сс Лл ов сл еч ве слово словечко
Вправа « Сенкан»
Іменник. Слово.
Прикметник. Щире, лагідне, добре.
Дієслово. Говорити, мовити.
Речення. Звучить щире, добре слово.
Висновок. Мова.
3. Гра «Розсипанка»
З розсипаних слів скласти і записати речення.
2 слово, 4 по, 3 звучить, 5 всьому, 1 Українське 6 світові.
4. Мотивація навчальної діяльності учнів
Щоденні 5. « Висловлюю свою думку»
(Спілкуватися, висловлювати свої думки, називати предмети, якості предметів, дії предметів, кількість).
(Відповіді дітей)
Підвести учнів до висновку, що значення будь якого слова ми можемо знайти у тлумачному словнику.
Фізкультхвилинка.
5. Оголошення теми та завдань уроку.
6.Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Робота з підручником.
Виконання вправи 175.
Прочитати комікс.
Робота в групах.
Вправа «РАФТ»
І група.
Написати sms повідомлення Юлі до Лесі.
ІІ група.
Написати sms повідомлення іжака до дівчаток.
ІІІ група.
Написати sms повідомлення дятла до дівчаток.
Роль |
Аудиторія |
Формат |
Тема |
Хто я? |
Для кого я писатиму текст? |
У якому форматі я напишу текст? |
Про що я напишу? |
Презентація роботи груп.
2. Закріплення знань у процесі практичної діяльності.
Робота з тлумачним словником.
Робота в парах
Виконання вправи 176.
Діти записують слова і в тлумачному словнику відшуковують значення цих слів.
(Верба, вишиванка, комп’ютер, калина).
3. Гра «Відгадай професію»
Учні називають слова, які вживають люди певних професій.
(Будівельник, художниця, тракторист, програміст).
ІІІ Заключна частина
Рефлексія
Вправа «Оплески»
Плесніть у долоні, якщо ви погоджуєтесь зі мною.