Дата: 15.10.2019
Клас: 5-Г
Тема: «У світі тварин»
Мета:
Практична:
-удосконалити навички сприймати на слух іноземну мову;
-удосконалити навички малювати по описаному тексту;
-розвивати навички перекладу;
-стимулювати навчальну мотивацію школярів.
Освітня:
-закріплення та розширення лексичного матеріалу за темою «Тварини»
Розвиваюча:
-розвивати творчі здібності учнів;
-розвивати уміння працювати в команді;
-розвивати уважність та поважати співбесідника;
-уміння грамотно демонструвати і застосовувати в навчальному процесі;
-розвивати навички орфографії;
Виховна:
-виховувати інтерес та повагу до країни мова якої вивчається;
-виховувати повагу до тварин.
Обладнання: картки з тваринами, картки з словами по темі , картки з назвами команд, наліпки для кожної команди за правильну відповідь, цукерки)
Хід заходу:
Listen and clap your hands when you hear the words on the topic «Animals».
Monkey, sheep, book, fox, pig, elephant, pen, wolf, family, bear, zebra, desk, lion, dog, tiger, boy, cow, rabbit, mother, cat, eraser, horse, goat.
Конкурси:
Listen to me attentively and try to guess the riddles.
I’m big. I’m grey. My nose is long, My tail is short. I’m an… (Elephant)
It is a big animal. It eats grass. It gives milk. What is it?(Cow)
It is brown. It has got four legs. It sleeps in winter. What is it?(Bear)
It is a green animal. It can swim and jump. It likes to eat flies. What is it?(Frog)
It is grey or white. It likes to eat carrots and cabbage. It can run and jump.
What is it?(Hare)
I’m little. I’m grey. My nose is short. My tail is long. I’m a… (Mouse)
A mouse-mice
A cat-kitten
A dog – puppy
A hen – chicken
A bear – teddy bear
A duck – duckling
A cow – calf
A goat – kid
A sheep - a lamb
One, one, one (показуємо вказівний палець)
I can run! (біг на місці)
Two, two, two ( показуємо два пальці)
I can jump too! (стрибаємо на місці)
Three, three, three ( показуємо 3 пальці)
Look at me! ( учень застигає в зміній позі)
I fly like a bird,
I swim like a fish.
I run like a hare.
I climb like a monkey in the zoo.
I slide like a snake,
I hop like a frog.
Complete the words
Now you`ll have the cards with the names of the animals.The letters’s order of these words is wrong. Put them in the right order.
Crocodile, monkey, elephant, parrot
They can fly: monkey, sheep, bird, dog, eagle, cat, parrot, hen, bear, horse, tiger, lion, cow, canary.
Яка з тварин плаває ( хлопають в ладоні)
They can swim: lion, dog, snake, wolf, cow, fish, horse, elephant, penguin, rabbit, goat, frog, crocodile, dolphin.
Конкурс художників (капітани малють за описом малюнок, хто справився краще, той і переміг) ( 6-7 хв)
There is a big house in the middle of the picture. The house is yellow with a red roof. There are two windows in the house and one door. To the left of the house there is a green tree. To the right of the house there are two flowers. One flower is red, the second flower is blue. Under the tree there is a black dog. In the tree there is a fat grey cat.
-Well done. Children, thank you very much for your answers.
-Was the game good?
-Don’t hurt animals, don’t catch birds.