План уроку
з предмету «Історія України»
Викладач історії: Ходюк Н.В.
Тема уроку: УСРР в умовах Нової економічної політики ( 1921- 1928рр.)
Мета:
охарактеризувати події, що відбувались на території України у 20-30 роках в умовах НЕПу;
сформувати в учнів систему знань з теми уроку;
навчити учнів порівнювати та аналізувати історичні факти;
розвивати в учнів вміння встановлювати причиново-наслідкові зв’язки, навички спілкування,вміння висловлюватись, вести дискусію, логічне мислення;
виховувати моральні та єтичні цінності у учнів.
Тип уроку: урок – комбінований.
Вид уроку: урок – круглий стіл.
Методи: словесні,наочні,пояснювально-ілюстровані,частково-пошукові, інтеракти-вні.
Обладнання: конспект, комп’ютер, екран, проектор.
Дидактичне забезпечення: карта,підручник,відео,презентаційний проект.
Основні поняття і терміни: НЕП,продрозкладка,продподаток,трест.
Хід уроку:
Перевірка домашього завдання: демонстрація відео «Воєнний комунізм. НЕП»
Викладач пропонує двом-трьом учням виступити з відеоджерелом.
Фронтальне опитування
_______________________________________________________________________
План
ХІД УРОКУ
1.Давайте з'ясуємо причини та мету переходу до НЕПу радянської влади?
Причини переходу до НЕПу (1921-1928рр.) |
||||
Глибока соціально-економічна і політична криза влади. |
Масові повстання в сільській місцевості, виступи в містах, в армії та на флоті. |
Злам ідеї побудови соціалізму і комунізму шляхом ліквідації ринкових відносин. |
Намагання утримати владу у всякий спосіб. |
Відкладення «світової» революції на Заході |
ІСТОРИЧНІ ФАКТИ. Повстання, що прокотилися країною, переконливо показували, що більшовики втрачають підтримку в суспільстві. Вже в 1920 році роздавалися заклики відмовитися від продрозкладки (зокрема, з боку Троцького).
Політика військового комунізму вичерпала себе, проте Ленін, не зважаючи ні на що, упирався. Більш того — на рубежі 1920 і 1921 р. р. він рішуче наполягав на посиленні цієї політики .
Лише навесні 1921 року стало очевидно, що загальне незадоволення низів, їх озброєний тиск може привести до скинення більшовиків. Тому Ленін зважився піти на поступку заради збереження влади.
Мета |
Ліквідація загрози нової громадянської війни. Рятування більшовицького режиму. Покращення економічне становище в країні, що перебувала у міжнародній ізоляції. |
|
Основні заходи у |
||
Промисловості |
Часткова приватизація(оренда та передача у приватну власність дрібних та середніх підприємств). |
|
Сільському господарстві |
Продовольчий податок, оренда, наймана праця. |
|
Торгівля і обмін |
Відновлення торгівлі (державна, кооперативна, приватна), ліквідація безоплатних послуг. |
|
Фінансах |
Відновлення грошово-фінансової системи (запровадження твердої валюти – червонців). |
|
Системі управління |
Децентралізація: запровадження нової системи управління (системи трестів). |
|
Трудових відносин |
Система вільного найму робочих сили; матеріальне стимулювання праці; підприємство. |
|
Якими ж були особливості політики НЕП в Україні?
Особливості впровадження НЕПУ в Україні |
|
|
|
|
2. Голод 1921 р. -1923 р. в Україні?
Причини голоду |
|||
Політика «воєнного |
Руйнування сільського господарства в роки Першої світової війни, революції, Громадянської війни. |
Посуха і неврожай 1921, 1922 рр. |
Підвищення норм хлібозаготівлі. |
Вивчення цього питання можна здійснити шляхом опрацювання таблиці і роботи з
документом.
Політика влади |
Приховування факту голоду. Ізоляція військами районів, охоплених голодом. |
Вилучення хлібних запасів для відправлення в Росію, де лютував голод у Поволжі. |
|
10 січня 1922 р. укладення угоди уряду УСРР з АРА (Американська адміністрація допомоги), яка разом з іншими міжнародними організаціями надавала допомогу жертвам голоду. |
|
Надавання селянам посівного матеріалу, техніки. |
Територія, охоплена голодом |
Сучасні області: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Одеська, Миколаївська, південь Харківської. |
Масштаби |
Голодувало 4 – 7 млн. чол. Супроводжувався голод епідеміями холери, тифу, віспи. |
Міжнародні організації, що надавали допомогу голодуючим – АРА і Джойнт (90% допомоги), місія Нансена, Сербсько-Хорватсько-Словенський комітет, Швейцарський, Данський, Німецький Червовий Хрест, французький Вереліф, Швейцарські комітети в Берні і Цюріху, Чехословацька місія, релігійні організації (переважно протестантські), вони відіграли вирішальну роль у подоланні голоду. |
Історична статистика
Чернігівщина 1921 р. зібрала 89% довоєнного урожаю, Волинь, Поділля, Київщина, Полтавщина – близько 50%. У південних хлібних губерніях ситуація виглядала катастрофічно. На Одещині зібрали лише 24%, на Донеччині – 15%, Миколаївщині - 10%, на Катеринославщині і Запоріжжі – менше 8%. Таким чином у чотирьох степових губерній зібрали менше ніж висіяли.
Історичний факт
За підрахунками фахівців у 1921-1922 рр. недостача хліба у степових губерніях України становив 25 млн. пудів. І саме тоді до РСФРР було вивезено 27 млн. пудів зерна. Наступного року ситуація повторилась. До того ж, з осені 1922 р. незважаючи на голод керівництво Росії розпочало експортувати зерно за кордон. З України було вивезено не менше 15 млн. пудів зерна.
За допомогою голоду більшовики ламали також опір українського селянства. Не зумівши подолати український повстанський рух каральними акціями, вони вперше, саме в Україні застосували терор голодом.
Наслідки, результати |
||
Померло від голоду 1,5 - 2 млн. чол. Загальні демографічні втрати становили 5 млн. чол. |
Придушення селянського повстанського руху в Україні. |
Зміцнення влади більшовиків |
Опрацюйте документ та спробуйте дати відповідь на запитання:
«Повідомлення голови ВУЦВК Г.І.Петровського Центральній комісії допомоги голодуючим про голод у Миколаївській губ. від 14 червня 1922 р.
14 червня т. Калінін і я оглянули кілька волостей Миколаївського п.: Богоявленську, Водопійському і Очаківську з містом Очаковом. Немає слів, щоб передати страшне, нечуване лихо, яке спіткало населення. Села являють собою кладовища, вимерли цілі вулиці і квартали. В Богоявленському із 2700 дворів залишилось 160, решта зовсім зруйновані, будинки без дахів, господарства без знарядь, все продано, обміняно на хліб. Уціліле населення – живі мерці. Тільки на днях відкрились їдальні Червоного Хреста. Цим якось зроблений перелом, люди не падають на вулицях, як раніше, але цього мало. В Богоявленський вол. з 6 тис. голодуючих – три їдальні годують 150 чоловік, решта їдять жмихи і вимирають. З 20 тис. дес. Орної землі в Богоясленській вол. засіяно тільки 1 тис., у Водопійскій із 19 тис. засіяно 2. Вся озима пшениця через ожеледицю вимерзла. 700 дес. Кукурудзи знищено шкідниками – птахами і сусликами. З останніми неможливо боротися, бо немає на чому возити воду: із 2500 коней залишилось тільки 100, та й ті до появи підніжного корму лежали голодні. Необхідна термінова державна допомога, бо добрий урожай із засіяних полів нікому буде збирати, так як селяни, розпухлі від голоду, лежать, чекають смерті».
Робота з поняттями:
метод «Дайте достовірну відповідь»
Про яку політику радянської влади свідчать наступні поняття і терміни: госпрозрахунок, трест, концесія, продподаток?
«Встановіть відповідність»:
А.форма натурального податку з селянства,запроваджена зі схваленням нової економічної політики.
Б. перекладається з латиської як дозвіл,поступка,це договір на підставіякого
уряд або місцеві органи самоврядування передають на певних умовах
громадянам або юридичним особам право експлуатації державних
земель,підприємств.
В. в перекладі з англійської-довіра,об'єднання виробничих підприємств певних
галузей промисловості.
Г.штучноутворений дисбаланс між цінами на сільгоспродукцію і промислові
товари.
Д.політика чи процес продажу або передачі державної чи суспільної власності у руки приватних інвесторів.
{3а,4б,1в,2д}.
«Встановіть відповідність»:
А. метод планового господарювання,заснований на порівнянні в грошовій формі
витрат і результатів господарської діяльності.
Б.економічний курс уряду більшовиків,передбачала забезпечення виходу з
економічної і політичної кризи.
В. це соціально-економічна політика більшовиків,модель державного
регулювання економіки,яка являла собою набір вимушених заходів.
Г.вилучення з приватної власості осіб у власність держави.
Д.насильницьке насадження на певній території норм економічного,суспільно-
політичного та культурного життя.
{4а,1б,3в,2г}.
Метод «Обери зайве»:
Виберіть заходи, які можна віднести до політики НЕП:
Робота з таблицею :
заповніть таблицю самостійно
Назва політичного курсу «Воєнний комунізм» |
Назва політичного курсу «НЕП» |
Роки введення політики в Україні |
Роки введення політики в Україні |
Характерні риси політичного курсу 1. 2. 3. |
Характерні риси політичного курсу 1. 2. 3. |
Прийшли до висновків, що:
«Воєнний комунізм» «НЕП»
Політичний курс більшовиків під час НЕПу було досягнуто
у 1919 - 1920рр. в Україні був високих темпів розвитку країни.
спрямований на зміцнення влади. В найкоротший термін відновлено
Це завдання здійснювалося мето - господарство країни, зріс життєвий
дами позаекономічного примусу населення. Для України НЕП дає
й терору, що викликало невдоволення певний досвід ринкових відносин
політикою «воєнного комунізму» і вміння в найкоротший термін
вивести країну з кризи.
Оголошення оцінок та аналіз роботи учнів.
VI. Домашнє завдання:
опрацювати конспект з даної теми уроку та вивчити термінологію;
вивчити відповідний матеріал підручника (О.С.Марченко,І.М.Скирда, Історія України, 10 кл.) стр. 41-49
1