Урок трудового навчання в 4 класі на тему "Виготовлення карнавальних різдвяних масок"

Про матеріал
Цей урок познайомить учнів з процесом виготовлення карнавальних різдвяних масок, дасть знання учням про вертеп; розвиватиме фантазію, уяву, вдосконалюватиме навички роботи з папером; виховуватиме повагу до народних традицій, бажання зберегти їх та розвивати.
Перегляд файлу

                          Новокаховський міський відділ освіти

                                  навчально-виховний комплекс

        «Дошкільний заклад-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2»

 

 

 

 

 

                                                      

                  Урок трудового навчання

                                 у 4  класі                                                                

                     на тему «Виготовлення

                       карнавальних масок»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                      Вчителя початкових

                                                                                                      класів НВК

                                                                                                      «Д/З-ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2»

                                                                                                      Бойко Людмили Іванівни

 

 

 

 

 

Тема: « Виготовлення карнавальних різдвяних масок»

 

Мета: Познайомити з процесом виготовлення  карнавальних різдвяних масок, дати знання учням про вертеп; розвивати фантазію, уяву, вдосконалювати навички роботи з папером;

виховувати повагу до народних традицій, бажання зберегти їх та розвивати. Виховувати акуратність  та працелюбність.

 

Обладнання:  кольоровий папір, ножиці, картон, олівець, клей ПВА, зразки готових виробів, блискітки, тасьма, таблиці, степлер, резинки, ІКТ.

 

                                                      Хід уроку

 

І.   Підготовка  робочих місць ( перед початком уроку).

 

ІІ. Організаційний момент.

 

Якщо гості в клас заходять,

Треба з ними привітатись.

Отож прошу рівно стати

й «Добрий день!» гостям сказати.

 

А тепер  стали діти всі рівненько.

Усміхнімося гарненько.

Настрій на урок взяли ,

Працювати почали.

 

-Який у тебе настрій?

(Відповіді декількох дітей)

 

  • До якого уроку приготувалися?
  • Працюватимемо під девізом  «Розум і серце в роботу вклади, кожну хвилину в труді бережи!»
  •  

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 

1. Вправа «Прогнозування»

 

- Дивлячись на обладнання, таблиці, малюнки спрогнозуйте тему уроку.

- Чи любите ви Новорічні свята?

 

2 .Вправа «Мозковий штурм»

 

-  А чому так любите Новорічні свята?

3. Бесіда вчителя

             Різдвяні свята чи не найбагатші  в річному календарі  обрядами з рядженням  та маскуванням.

             У нашому краї на Різдвяні свята хлопчики-колядники ходили з «Козою».Цей обряд своїм корінням сягає дохристиянського періоду.З «Козою» ходили хлопчики 10-12 років. В його основі – сюжет розважального змісту. Обряд «ходіння з Козою» складають такі персонажі : коза, дід, баба, кіт, чорт,ангел. Найголовніший персонаж, звичайно, «Коза»,роль якої виконував кмітливий хлопчик. Його обов’язком було розвеселяти глядачів.Колись голову кози вирізали з дерева,оббиваючи її козячою шкірою. Маска, як правило, мала рухому щелепу,що клацала під час вистави, і кріпилася на палиці. Костюм «Кози» складав кожух, під яким ховався виконавець ролі.

         Обряд «ходіння Кози» відбувався на Щедрий вечір, а потім  плавно переходив у колядування.

         Переодягнені діти беруть, як правило, 8-кутну зірку і ходять колядувати по хатах.Звичай ходити із «звіздою» пов'язаний із Різдвом Христовим , яке возвістила зоря. Вертепники (актори ) одягають маски ,виготовлені власними руками.

 

 

 

 

       

 

Заспів  щедрівки дівчатками «Ой  сивая та і  зозулечка»

 

ІУ. Розгляд зразків виробів,технологічних таблиць.

Зразок технологічної таблиці

А) на папері вирізаємо шаблон;

Б) олівцем позначаємо місце-отвори для очей;

в) акуратно ножицями вирізаємо на масці очі;

г)визначаємо довжину тасьми  для кріплення маски шляхом вимірювання ;

д) прикріплюємо тасьму за допомогою степлера або завязуємо вузлики.

Е)  прикрашуємо маску блискітками.

 

У.Технологія виготовлення виробу.

А) на папері вирізаємо шаблон по контуру;

Б) олівцем позначаємо місце-отвори для очей;

в) акуратно ножицями вирізаємо на масці очі;

г)визначаємо довжину тасьми  для кріплення маски  на обличчі шляхом вимірювання ;

д)прикріплюємо тасьму за допомогою степлера або завязуємо вузлики.

Е)прикрашуємо маску блискітками.

В залежності від персонажу , підходимо до прикрашування творчо. Наприклад, для маски Чорта вирізаємо вуха,очі, рильце. Прикрашаємо ріжки

 

УІ. Планування наступних трудових дій.Вибір матеріалів та інструментів.

УІ.  Правила техніки безпеки.

 

УІІІ. Самостійна робота учнів.

 

Фізкультхвилинка під музичний супровід.

 

ІХ.Продовження самостійної роботи учнів.

 

Вправа «Довідкове бюро»

Повідомлення дітей

 

Х.Оцінювання виробів.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        
 

 

 

 

 

 

 

ХІ.Підсумок уроку.

 

Вправа «Незакінчене речення»

Я дізнався…

Я навчився…

Я зрозумів…

 

ХІІ.Розігрування сценки  вертепу, вивченої в позаурочний час.

Зявляється  Кіт,Чорт,Коза,Лис.

                                    Кіт гукає господарю :

Пустіть до печі – погріти плечі.

Пустіть до груби погріти зуби.

                                    Чорт:

Пустіть до хати погріти пяти.

                                     Коза:

Пустить до хати – будем щедрувати!

                                     Кіт:

Готуйте хліб та сало –

Бо нас прийшло чимало.

                                    Лис :

А  де коза ходить , там усе родить.

А  де коза пасеться ,

Там достаток ведеться.

                                    Коза:

Я Коза периста,

Маю років триста.

Всім у ріднім краї

Радості бажаю,

Зі святом вітаю!

 

 

ХІІІ.Заспів колядок. «Нова радість стала».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
30 січня 2020
Переглядів
852
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку