Тема: Писанка – зернівка ( Мальованка)
|
Рекомендований клас |
5(6) клас. |
|
Об’єкт проектної діяльності |
Писанка – зернівка. |
|
Основна технологія |
Технологія виготовлення писанок. |
|
Додаткова технологія |
Технологія виготовлення аплікації (з природних матеріалів). |
|
Компетентності |
Спілкування українською мовою, математична компетентність, уміння вчитись впродовж життя, соціальна та громадянська компетентності, обізнаність і самовираження у сфері культури, екологічна грамотність і здорове життя. |
|
Наскрізні лінії |
«Підприємливість та фінансова грамотність». |
|
Обладнання, інструменти та матеріали |
Матеріали: заготовки яєць ( дерев’яні, курячі), папір; клей. Матеріали для оздоблення: природні матеріали ( зерна, бобові, інш.) Інструменти: олівець, пензлик. |
|
|
|
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів
Знаннєвий компонент
Діяльнісний компонент
Ціннісний компонент
Урок № 1-2 5-6 клас
Проект «Писанка – зернівка».
Тема: Урок – подорож «Писанка».
Короткі історичні відомості про культурний символ України – писанку, її місце в сучасному декоративному – ужитковому мистецтві. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві. Матеріали для виготовлення писанок, їх властивості. Інструменти та пристосування (писачок, олівець, ложка, підставка металева для свічки, серветка з тканини). Добір кольорів.
Мета уроку:
навчальна
– узагальнити знання про писанки як твори декоративно-прикладного мистецтва;
– розширити і поглибити знання учнів про народну символіку, історію писанкарства;
– навчити застосувати отримані знання та навички писанкарства, змішаної
техніки на практиці при виготовленні пасхальних яєць.
- формувати навички розписування писанки;
- вироблення спільними зусиллями кількох рішень конкретної проблеми, збирання якомога більше кількості ідей протягом обмеженого часу, вміння складати інтелектуальні карти.
розвивальна
– розвивати навички декоративної роботи і вираження ставлення через оздоблення предмета (поверхні яйця);
– розвивати почуття композиції у визначеній формі (форми яйця), колірного рішення образу;
– розвивати учнівську творчість, сприяти розвиткові уяви і фантазії, мови і мислення, інтересу до вивчення предмету.
виховна
– виховувати повагу до традицій і звичаїв народу;
– формувати зацікавленість та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань;
– прищеплювати любов до народного мистецтва (писанкарства);
– виховувати естетичний та художній смак.
Тип уроку: урок – подорож.
Устаткування і дидактичний матеріал: комп’ютер, мультимедійний проектор, з приготованою презентацією, екран; роздавальний матеріал для учнів; писанки з різною символікою .
Хід уроку.
Прийом: «Малюнок настрою» (Сонечко; хмаринка; сонечко виходить з хмаринки; сонечко ховається в хмаринці).
Постановка мети уроку – подорожі в країну майстрів.
1 зупинка: « Віртуальний екскурс до музею».
Розвиток внутрішньої мотивації до вивчення теми « Писанка» та до мистецтва створення її, після перегляду відео «Музей писанки в Коломиї».
Розуміння учнями конкретної практичної значимості теми уроку для кожного.
3.Актуалізація.
Те, що людина знає, визначає те, про що вона може дізнатись.
2 зупинка: «Знавці писанки».
Мозковий штурм.
Складання інтелектуальної карти «Писанка»
на дошці, або на аркуші паперу А1( при наявності комп’ютерів зробити по парах, використовуючи ІКТ) (додаток).
Правила:
1.Кажіть усе, що спаде вам на думку.
2.Не обговорюйте і не критикуйте висловлювання інших.
3.Можна повторювати ідеї.
4.Розширення запропонованої ідеї заохочується.
4.Усвідомлення змісту.
Ознайомлення з новою інформацією.
3 зупинка: «Знавці математики»».
Аналіз учнем інформації, визначення особистого її розуміння.
Для виготовлення писанки, необхідно мати заготовки яєць, та вміти їх розподілити на частини.
На скільки частин можливо розподілити поверхню яйця?
В кожній роботі людина має бути майстром своєї справи.
Чи згодні ви зі мною?
Отже. зараз ми з вами спробуємо створити площинну модель яйця з паперу та розподілити його на частини.
Згадаймо математику ( Інструкція практичної роботи)(додаток).
1.Візьміть аркуш паперу та складіть його навпіл.
Скільки частин вийшло?
2.Намалюйте за допомогою олівця від руки половину овалу (яйця), розпочинаючи малюнок від лінії згину.
3.Обережно поводьтесь з ножицями, застосовуйте правила безпечної праці (згадати!) при вирізанні контурів малюнка, який у вас вийшов.
Пам’ятати правило вирізання: повертати не ножиці, а папір, який вирізаємо.
5.Вирізану заготовку розгорнути та покласти перед собою ( убрати все зайве з парти, залишки паперу зім’яти – в кошик).
6.За допомогою інструкційних карток (додаток), розподілити поверхню зробленого площинного яйця на частини.
Пам’ятаймо: перед нами тільки одна частина яйця! Згадуємо закон симетрії – однакових частин з обох боків відносно лінії середини.
6. Оберіть для своєї майбутньої роботи варіант розподілу поверхні.
Сьогодні ви ще більше розвили математичну компетентність – вміння застосовувати знання з математики на практиці, в житті.
4 зупинка «Відпочинкова».
Трошки ми втомились , треба відпочинок.
Гра « Роби, як я».
Кожен учень показує по одному своєму руху без повторень.
5 зупинка: «Історична».
Кожен з нас знає з власного досвіду, що один і той же предмет, або малюнок, сприймається нами по – своєму. У кожного є своя фантазія, своє сприйняття, своє бачення. Є воно і в наших пращурів, які створили багато символів. Ці символи повторюються в різних писанках і кожен майстер обирає свій стиль, робить символ по – своєму неповторним, а писанку авторською.
Зараз вам пропонується бути дослідниками та зрозуміти, яку назву мають символи в писанках, і дати свій варіант трактовки символу.
Для цього учні розділяються на 3 групи ( по 5-7 осіб).
1 та 2 групи досліджують символи писанкарства (вправа « Впізнай символ»; вправа
« Знайди назву символу», 3 група готує інформацію щодо тлумачення кожного символу (вправа « Розкажи про символ») (додатки).
Після виконання вправи, представники 1 та 2 групи учнів знайомлять присутніх з символами, узгоджують їх ідентичність, дають свій варіант значення, а представники 3 групи розповідають про символи в народній трактовці.
Висновок: кожен примірює символи для своєї писанки, для себе,
занотовує в зошиті.
Пам’ятаймо: як неможливо одягти всі прикраси, які є у жінки водночас, так неможливо в одну писанку вкласти всі символи. Не забувайте, що роботу можна зробити «важкою», не дуже привабливою.
6 зупинка: « Кольорова».
Кожному учневі пропонується обрати для себе кольори, які йому подобаються: жовтий, блакитний, зелений, червоний, коричневий, чорний, білий. Можливо інформацію записати зошиті, або видати кольорові смужки, кола, квадратики та інш.
Далі дати значення кожного кольору в писанкарстві(додаток).
7 зупинка «Розумова».
Людина, яка багато знає і вміє вважається розумною та користується повагою. Так чи ні?
Ми з вами подорожуємо, а залишилось зовсім небагато часу, давайте трошки відпочинемо, відгадаємо загадку:
Що за дивні яєчка наша курочка знесла!
Намальовано гніздечко, ще й пташиночка мала.
Навкруги барвисті квіти, жовті, сині, гілочки.
Чи здогадуєтесь, діти, що це? Певно…(Писанка) Яка група першою відгадала загадку, та і буде першою відповідати на питання вікторини:
Як називається яйце, прикрашене плямками? (Крапанка.)
Як називається пофарбоване в один колір яйце?( Крашанка.)
Як називається яйце, оздоблене видряпаним гострим предметом малюнком?
( Дряпанка.)
Малюнок, виконаний фарбами і пензлем, що це? (Мальованка.)
Як називається інструмент для виготовлення писанок? (Писачок.)
Як називається людина, яка вчить робити писанку?(Майстер, писанкар.)
5.Рефлексія.
Ось і закінчується наша подорож до країни майстрів.
Якою була ця подорож для вас?
Що запам’яталось
Що сподобалось?
Чому навчились?
Чи змінивсь у вас настрій і чому?
Дякуємо всім за цікаву роботу на уроці і, нагадаю, що вдома можливо виготовлене площинне яйце доопрацювати та зробити корективи в своїй роботі.
На наступному уроці воно буде вами «оцінене» та з нього буде виконана писанка з природних матеріалів. Будь ласка, підберіть для себе природні матеріали для роботи та заготовки яєць. По одному представникові від групи візьміть у вчителя інструкційні картки « Як видути яйце «, проведіть, будь ласка, інструктаж для учнів групи з правилами роботи (прийом «Навчаючи – учусь») та зробіть перевірку готовності учнів до наступного уроку. До побачення. Урок закінчено.
Додатки.
Різновиди декорування яєць
Вправа: « Впізнай символ».
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24
25.
26.
|
1. Калина 2.Колесо 3. Хрест 4. Спіраль 5. Церква-Вежа 6. Гілка 7. Сонце 8. Трикутник 9. Дерево життя 10. Сварга 11. Граблі 12. Дубовий листок 13. Триріг 14. Блискавка 15. Зірка 16.Колосся і зерно 17. Півень 18. Безкінечник 19. Риба 20. Квадрати та ромби 21.Кінь 22. Олень 23. Зигзаг 24. Сігма 25. Пташка 26.Баранячі ріжки
|
Вправа: «Знайди назву символу».
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Калина 1. |
Колесо 2. |
Хрест 3. |
Спіраль 4. |
Церква-Вежа 5. |
Гілка 6. |
|
Сонце 7. |
Трикутник 8. |
Дерево життя 9. |
Сварга 10. |
Граблі 11. |
Дубовий листок 12. |
|
Триріг 13. |
Блискавка 14. |
Зірка 15. |
Колосся і зерно 16. |
Півень 17. |
Безкінечник 18. |
|
Риба 19. |
Квадрати та ромби 20. |
Кінь 21. |
Олень 22. |
Зигзаг 23. |
Сігма 24. |
|
Пташка 25.
|
|
|
|
|
Баранячі ріжки 26. |
Вправа: « Розкажи про символ».
Колесо - як знак єднання найвищого спокою із напруженою силою - є вершиною досконалості, образом Вічності Божої і уявленням того безсмертя, яке у природі виражене повторенням відродження життя. У загальнохристиянському розумінні колесо є символом безсмертя і майбутнього небесного існування, образом безмежної Божої любові.
Сонце - як центр і основа небесного простору - є носієм світла і життя. Бог – це світло, і тому сонце є символом Бога. В наших літургійних молитвах ми часто звертаємося до Христа, як до Сонця-Правди.
Хрест-чотириріг, як символ Всесвіту - є знаком чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року і чотирьох темпераментів. У християнстві хрест – це святий знак відкупу, яким церква все починає, благословляє і освячує. Тому належить йому перше місце серед християнських символів.
Трикутник- символ вогню, безсмертя, а також чоловічої і материнської сили. У християнстві - це символ Пресвятої Трійці. Із вписаним у трикутник колесом - це символ Божого ока.
Дерево життя - як космічне дерево - є символом небесного стрижня і скарбницею життя: поєднує в собі подовженість і короткочасність, стійкість і динаміку, силу і слабкість, верх і низ; це символ безперервного відродження природи. Дерево займає у Святому письмі центральне місце. Із багатьох понять можна виділити найсуттєвіше, а саме: дерево – це сукупність усього доброго й цінного; це образ Божої мудрості, входження в Божу волю і Божу довіру.
Спіраль- знак вегетативної і органічної плодючості.
Як знак Сонця є володарем часу.
Триріг- знак святого числа 3 і трибожества.
Число 3 є символом симпатії та порядку і тому є класичним числом культових повторень.
Зірка- У давнину зірку пов'язували з Великою богинею. Зорю зображували по-різному: шести- семи-, восьмипроменева. Шестикутна зірка з'явилася ще на початку неоліту, зображення таких зірок поширені в традиційному різьбленні українців. Восьмикутна зоря - це знак чистоти і символ Діви Марії.
Сварга- знак святого вогню і сонця.
У християнстві сварга є символом Божественної Величі.
Блискавка-небесний вогонь, одночасно караючий і освячуючий; це поява сонячної сили і провісник божественного; до чого вона доторкається, те стає освяченим. В християнстві – це блиск Божої Ласки.
Колосся і зерно- є образним відображенням предків, святою їжею і пристанищем сонячного божества. У християнстві колосся символізує Воскресіння, таїнство Христа і Божого царства.
Церква-Вежа - символ святої гори, вершина якоїсягає небес. Вона також є знаком прагнення до висот. Церква і дзвіниця в християнстві - це символ прагнення людей довічності.
Граблі- символ дощу, верхньої і нижньої води, яка вийшлаіз неба і землі. В Старому Завітідощ є прообразом обіцяного Спасителя; в Новому Завіті - символом ласки і благ вісті науки святого Євангелія.
Гілка- як частинка дерева є важливим символом культури. Це образ живучості Божої Ласки, завжди нових проявів добродійності та заклик до нових добрих справ. Освячена лоза оберігає від хвороб та злих сил. Гілка на Трійцю є первістком природи, даром весняного цвітіння та символом безкінечного життя та Божої ласки.
Дубовий листок–пов'язаний з Богом Перуном. Є знаком чоловічої сили, мужності та витривалості. А в Святому Письмі дуб– є святим знаком, Божою Справедливістю.
Півень- передвісник дня – провідник божого сонця та сторож, який охороняє добро від впливу зла. У християнстві півень, як передвісник світла, є символом Христа, світла, що перемогло темряву. Птахи символізують благочестя Святих та їх піднесення до Бога.
Кінь– У архаїчній міфології Бог-Сонце їде по небу на вогняних конях. Кінь - символ невтомності руху сонця та нестриманої швидкості плинної води.
Риба-символізує воду, а також, як і вода, є символом життя та смерті. Через її незвичайну якість примноження вона є поширеним знаком щастя. У християнстві - це символ новохрещених.
Олень–довге життя і заможність, є промінням сходячого сонця, є хоронителем. В Християнстві є образом шукання Бога і взаємної допомоги. Ріг оленя є символом променів сонця, яке сходить.
Зигзаг-хвильки .
Символи води земної і небесної.
Безкінечник-нескінченністьжиття. Візерунок-хвилька, що не має початку й кінця. Вважалося, якщо зло потрапить у цю хвильку, воно не зможе вийти з неї й оберегова функція писанки буде виконана.
Баранячі ріжки – відродження рослинного світу.
Символ зерна, яке проростає.
Сігма- знак змії.
Охоронець домашнього вогнища.
Квадрати та ромби - знаки землі та існуючого на ній всього, що пов'язане з числом 4: 4 періоди життя людини (1 - народжується, 2 - живе, 3 - старіє, 4 - помирає) - народження, юність, старість, смерть; 4 пори року (весна, літо, осінь, зима); 4 стихії - вогонь, вода, повітря, земля; 4 сторони світу (південь, північ, схід, захід); у місяця 4 фази; у дня - ранок, день, вечір, ніч. Все, щопов'язано з часом, пов'язували з числом 4, яке геометрично виражається квадратом або хрестом. Якщо потрібно було зашифрувати час, день, роки - малювали квадратики, які ділилися навхрест, утворювалося 4 квадрати - означало тиждень (7 днів), більший квадратик означав 4 тижні - місяць, пори року. Дівчата, коли малювали писанку, хлопцям казали: "Щобти жив так довго, скільки я тобі намалювала". І вінрахував 1, 2, 3... і по колу безконечно.
Пташка-символізує людську душу. За повір'ям, душа прилітає пташкою до новонародженої дитини і відлітає, коли людина помирає. Птахи поєднують земне і небесне. І, виявляється, мають багато спільного з сонцем. Приміром, восени, коли сонце спадає, вони «йдуть» - відлітають у казковий вирій; навесні, коли сонце зростає, - «приходять», повертаються з вирію.
Калина - один з найдавніших рослинних символів. Це знак життя, крові, вогню і смерті. Калина часто відіграє роль світового дерева, на вершечку якого птахи дзьобають ягоди, приносячи людям вісті. Писанку з калиновим листям дарують дівчині щоб була гарною, привабливою і здоровою.
Символікакольорів:
Червона барва символізує радість життя, жагучу любов
Жовтий колір – то сонце і зорі, місяць і урожай, приріст покоління. Він випромінює тепло, радість...Завжди жовтого кольору пшеничні колоски, зоря, коники та олені - все те що несе тепло і радість.
Зелена фарба символізує весну, воскресіння природи.
Блакитний колір символізує воду і повітря, а також - здоров’я.
Чорний не завжди є символом нещастя, скоріше наголошує на суворій правді життя. Чорний з білим означає пошану до померлих.