Урок літературного читання у 2 класі.
Л. О. Онищенко, спеціаліст вищої категорії , середня загальноосвітня школа № 13, м. Новомосковська , Дніпропетровської області .
Тема: Твій друг — книга!
Мета: Формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися: навчити школярів організовувати своє робоче місце;
орієнтуватися у часі та берегти його;
загальнокультурну: вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити понят тя, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання, пись мо).
інформаційно-комунікативну: користуватися різноманітною довідковою літературою.
соціальну: уміння працювати з іншими на результат, попереджати і розв’язу вати конфлікти, досягати компромісів
здоров’язбережувальну: удосконалювати духовну складову здоров’я.
Формувати освітні компетентності:
ознайомити учнів із розстановкою книжок у відкритому фонді дитячої бібліотеки та жанровим розмаїттям книг (словниками, енциклопедіями, художньою літературою); дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства, як коштовний скарб, в якому сховане джерело мудрості, накопиченої віками; ознайомити з основними історичними етапами створення книги; пробуджувати в учнів бажання пізнавати нове, читаючи книги; виховувати у дітей любов і бережливе ставлення до книги.
Обладнання: виставка книг, картки- схеми .
Тип уроку: урок позакласного читання.
Форма проведення: усний журнал.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II Повідомлення теми та мети уроку.
«Без пристрасті до книги людині недосяжна культура сучасного світу», - говорив про книгу Василь Олександрович Сухомлинський.
Історична сторінка
Колись давно, багато тисячоліть тому, люди не мали книг. Та люди завжди були допитливими, робили відкриття і хотіли ними з кимось поділитися. Тому свої знання, уміння і навички передавали з покоління в покоління. Згодом люди почали фіксувати свої думки у малюнках на піску. Пізніше почали видряпувати на камені. Потім навчилися писати і малювати гострою палицею на глиняних дощечках. Писали книги на бамбукових пластинах, а потім нанизували на шкури. Такі книги були важкими і незручними. Та коли єгипетські фараони заборонили вивозити папірус до Пергамського царства, то пергамці знайшли інший матеріал для письма — пергамент, що виготовлявся зі шкіри телят і ягнят. Такі книги були дуже дорогими . Для однієї такої книги потрібна була ціла череда телят. Після цього багато часу минуло, поки китайці винайшли папір, спосіб виготовлення якого ще довго тримався в секреті. Справжній папір люди почали виготовляти приблизно 2000 років тому.
Чим тільки не писали люди! Гострим каменем і кісточками, і металом, і глиною, і гусячими перами, а пізніше — різними ручками.
Книги стали для нас звичними. Вони з нами всюди. А ви ніколи не замислювалися над тим, скільки років найстаршій книзі? Розповідають, що один дивак багато років шукав першу книгу, проте так і не зміг її знайти. Але добре відомо, що перші книги писалися на камені, глині. Книги у давнину виробляли також із кісток тварин, дерева, листя і кори дерев, шовку, шкіри, кукурудзяних стебел. Найбільшою бібліотекою стародавнього світу була Александрійська, в Єгипті. В ній було зібрано понад сімсот тисяч папірусних звитків.
Так минали століття. Життя йшло вперед. Книга користувалася все більшим попитом.
На Русі першу книгу — «Апостол» — надрукував Іван Федоров. На могилі першого друкаря у Львові викарбовано напис: «Друкар книг, перед тим не бачених». Старовинні друковані й писані книги зберігаються у наш час у найбільших бібліотеках світу.
Сторінка бібліотечно-бібліографічних знань
Формування бібліотечно-бібліографічних знань та вмінь.
— З книгою ви ознайомились давно, коли ще не вміли читати, а тільки розглядали малюнки, слухали цікаві казки, захоплюючі оповідання, які читали дорослі.
Тепер — ви школярі і зустрічаєтесь з книгою щодня. Книга стала вашим вірним і надійним другом.
Мабуть, ви часто буваєте у бібліотеці і бачите, як багато різних книжок розставлено на полицях.
Учень:
Тут книги розумні спокійно живуть
у тихій величній світлиці.
А двері широко відкриті ведуть
до знань золотої скарбниці.
-Що ж це за світлиця, у якій живуть книги?
Що ж таке бібліотека? Слово "бібліотека " походить із давньогрецької мови і складається із двох слів: "бібліо " — книга, "тека " — зберігання.
Відеофільм про бібліотеки .
Хвилинки-цікавинки (повідомлення готує група учнів).
• Одна з найбільших бібліотек світу — Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона в 1800 році. Книжковий фонд — 40 мільйонів примірників.
• Найбільша бібліотека в Україні — Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського. Заснована вона у 1714 році.
• У Київській Русі перша бібліотека була створена князем Ярославом Мудрим при Софійському соборі в 1037 році. Вона містила 950 томів.
Хвилинка релаксації.
Жодна людина не в змозі прочитати всі книги. Потрібно вибрати найкращі, найнеобхідніші, найцікавіші. Як це зробити? У бібліотеці кожна книга має свою постійну адресу. На її обкладинці зазначено номер відділу та місце, яке вона займає на полиці. Постійна адреса книги в бібліотеці називається шифром.
Допоможе вам у виборі книжки анотація. Анотація — це стислий зміст книг. Вона складається з декількох рядків, набраних найчастіше дрібним шрифтом на першій чи на останній сторінці книги. Щоб вибрати потрібну книгу, читач може спочатку ознайомитись з анотацією.
Сторінка практичного орієнтування в книжці
Робота в групах.
Кожна група отримує книжку і дізнається із першої сторінки: її назву; хто автор; прізвище художника; де і коли видано книгу.
Сторінка пошукова
Хто з нас не любить книжок! Та ще таких, у яких так багато красивих малюн
ків. Багато див приховано у книжці. Розкриваєш одну з них – опиняєшся в даль
ній казковій країні, у якій живуть велетні, веселі маленькі чоловічки або твої ро
весники. Відважні герої б’ються там за правду з лютим ворогом… Гортаєш ін
шу – постають перед тобою легенди і перекази наших славних предків. Береш у руки третю книгу – поринаєш у світ науки і техніки. А є твори про батька і матір – навчіться шанувати їх, знайте і любіть свій рід.
-Як же знайти потрібну книгу в бібліотеці ?(за алфавітом, тематикою)
Пам'ятка читача
1. Якщо вам потрібно дізнатися:
—як правильно читати те чи інше слово, тоді звертайтеся до орфографічного словника;
—як правильно вимовляти, наголошувати слова — до орфоепічного;
—про походження слова — до етимологічного;
—про значення слова, його стилістичне використання і граматичне оформле
ння — до тлумачного словника.
2.Якщо ви хочете більше дізнатися про різні явища природи — наприклад, за
темнення, повінь, землетрус, чи про видатних діячів науки і культури, спорту, про географічні відкриття, історичні події, — звертайтесь до енциклопедичних словників.(Бібліотекар демонструє словники.)
3.Для того, щоб отримати допомогу від словника, потрібно вміти правильно ним користуватися.
Усі книги, що є в бібліотеці, розміщені на полицях стелажів в алфавітному порядку.
Сторінка ігрова
Гра "Початки — кінцівки".
Про те, якою великою повагою народу з давніх-давен користується книга, свідчить чимало народних прислів'їв та приказок, присвячених цьому неповторному винаходу людства.
(Прислів 'я поділити на частини і записати на окремих картках).
Золото добувають із землі, а знання — із книжок.
Хліб наснажує тіло, книги — розум.
Розум без книжки, що птах без крил.
Дім без книги — день без сонця.
— А чи можна дружити з книгою? Адже вона — не людина і завжди мовчить... (Книга вміє без слів допомогти у скрутну хвилину, дає завжди потрібні поради і ніколи не зраджує.)
— Отже, чи можна назвати книгу другом?
Хлопчик читає вірш:
Батько мені каже:
— З книгою дружи,
Рідну мову, синку,
Завжди бережи.
Мову ту, що люди
Рідною зовуть,
Ти ніде й ніколи,
Синку, не забудь.
Рідне слово-пісню
Завжди серцем чуй,
Як вітчизну й матір,
Їх люби, шануй.
Сторінка «Акторська» (складання діалогів)
1. За початком «Я читаю тому...».
2. Вставити речення. Прочитати за особами діалог.
РОЗМОВА У БІБЛІОТЕЦІ
— ...
— Яку книжку ти прочитав?
— ...
— Хто її написав?
— ...
— Що найбільше сподобалось у книжці?
— …
Правила поводження в бібліотеці
III. Підсумок уроку Рефлексія.
- Чому книгу можна назвати другом?
- Як слід ставитися до книжок?
- Що вам допоможе знайти цікаву для вас книгу?
- Яку пораду читачам бібліотеки ви хотіли б дати?
IV Домашнє завдання
Створити домашню бібліотеку. Сильним учням знайти і прочитати твори про книги.