: формувати ключові компетентності:
-вміння вчитися: прийняття мети, добір засобів її досягнення, виконавські дії;
-загальнокультурна: духовно-моральні основи життя людини;
-громадянська: знання своїх прав і обов'язків;
-соціальна: продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, в колективі;
формувати читацької та мовленнєвої компетентності:
Урок у 2 класі
з літературного читання за темою:
По роботі й нагорода
Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».
Підсумок за темою.
Тарасенко Алла Михайлівна. вчитель початкових класів
категорія «спеціаліст».
Луганська обл.2018р.
Тема: По роботі й нагорода
Українська народна казка «Півник і двоє мишенят».
Підсумок за темою.
Мета: формувати ключові компетентності:
формувати читацької та мовленнєвої компетентності:
Обладнання: презентація до казки «Колобок».
Хід уроку
«Хай-файв» (вітання, коли один учень плескає піднятою долонею в долоню іншої людини).
І. Організація класу та емоційний настрій на урок.
1. Вчитель читає вірш :
У цей ранковий, добрий час
Я рада, діти, бачить вас.
Треба всім нам привітатись.
Вліво-вправо поверніться,
Один одному всміхніться.
Чи готові до уроку? Молодці!
То ж сідайте. Працювати почали.
2. Завдання до уроку (на дошці):
А що ми будемо робити?
Про кого будемо читати?
Ви можете усі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати.
4. Ребус. Колективна робота.
Кактус”” з калина”’’
(Казка)
Слайд №1
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Підсумок за темою.
(«Казка вчить, як на світі жить»).
- А які саме казки ми читаємо?(Українські народні казки).
- Хто є автором цих казок?
- Пригадайте, які казки ми прочитали і жителі, яких казок до нас сьогодні завітали.
Робота в парах.
Лисика Півник Їжачок Мишка Вовчик
Мишка Жабка Зайчик Кабан Цап
Ведмідь Баран Лисиця Мишка
Жителі казки «Рукавичка»:
Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан-іклан, ведмідь-набрідь;
казка «Лисиця та їжак»,
казка «Цап і баран»;
Гра з оплесками «З якої це казки?»
- Приготуйте свої долоньки:
плесніть один раз, коли почуєте речення з казки «Цап та баран»;
плесніть двічі, коли почуєте речення з казки «Лисиця та їжак»;
плесніть тричі, коли впізнаєте казку «Рукавичка».
- Приходять туди, аж то вовки кашу варять. «Цап і баран»;
- Сьогодні цілий ранок із кроликами в капусті паслася. «Лисиця та їжак»;
- Та вже йди, тільки скраєчку! «Рукавичка»;
- Пошили вони собі торбу та й пішли. «Цап і баран»;
- Нас, голубонько, не обдуриш…«Лисиця та їжак»;
- Уже їх шестеро, вже так їм тісно. Що й нікуди. «Рукавичка»;
ІІІ. Мовна розминка «Щоб ротик був слухняний» Робота по групах.
Чистомовки
1. Ди–ди–ди-ди – йшли качата до води,
Иця-иця-иця – а назустріч їм лисиця.
Ити-ити-ити – та качат не треба вчити:
Юсь-юсь-юсь – вони з розбігу у воду – плюсь.
Слайд №2
2. Ато-ато – чистомовок є багато.
Ті-ті – та найкращі будуть ті,
Ята-ята – що поможуть нам, малята,
Ув-ув – ротик щоб слухняний був.
Слайд №3
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Слайд№4
- Ця казка має дві назви «Колосок» та «Півник та двоє мишенят». - Молодці! Ви гарно працюєте!
V. Робота над казкою «Колосок».
1.Скоромовка.
На печі, на печі смачні
Та гарячі пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі –
Не сиди на печі.
Слайд №5
1).Читання скоромовки «Дощиком»
- Дощик крапає (повільно).
- Дощ сильніший.(швидше).
- Злива (дуже швидко).
2). Читання на одному диханні
2. Словникова робота з рухами
Пояснення слів та імітування рухів
обмолотити,
молотити,
частувати,
тут як тут,
«довга лоза»,
млин,
піч, піч витопити,
нероба.
Слайд №6-9
3. Читання казки вчителем та сильними учнями.
4.Аналіз змісту. Фронтальне опитування.
- Де відбуваються події? В яку пору року? Чому так думаєте?
- В яку гру любили грати мишки?
- Чим займався півник?
- Що вийшло із пшеничного колоска?
- А що робили весь цей час мишенята.
- Чи справедливо вчинив півник, коли не почастував мишенят пирогами?
5.Фізкультхвилинка.
Пісенька «Два півники»
(Діти стають та імітують рухи.)
Два півники, два півники
Горох молотили,
Дві курочки-чубарочки
До млина носили.
Цап меле, цап меле,
Коза насипає,
А маленьке козенятко
На скрипочку грає.
6. Вибіркове читання. Індивідуальна робота.
- Знайдіть уривок казки до ілюстрації та виразно прочитайте.
Слайд №10-13
- Знайдіть зачин ( Читання вголос, мовчки, голосно, тихо, пошепки);
- Знайдіть кінцівку( Роз’єднайте слова і прочитайте)
7. Читання казки в особах.
8. Творча робота.
- Подумайте, де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
9. Характеристика героїв казки. Фразеологізми
- З’єднайте стрілочками :Робота в парі.
Мишки (малюнок) Півник (малюнок)
Грайливі роботящий
веселі розумний
ледачі ліниві
нероби
працьовитий справедливий
Лінивому завжди свято – не хоче працювати.
І кіт не валявся – нічого не роблено.
Майстер на всі руки – вміє все робити.
Бити байдики – лінуватися.
Дзиґою крутитися – швидко працювати.
Слайд №14
- Знайдіть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.
10. Відшукайте продовження прислів’я і
скажіть, яке з них виражає головну думку казки. Робота по групам.
Хочеш їсти калачі, не пообідаєш.
Хто як дбає, не їстимеш пирогів.
Не побігаєш, й нагорода.
Без трудів той так і має.
По роботі не сиди на печі.
Слайд №15
VІ. Підсумок уроку.
Гра «Незакінчене речення»
Казки, що ми вчили, називають народними, тому…
Казка «Лисиця та їжак» вчить нас бути…
Казка « Цап та баран» вчить нас бути…
Нема за що нероб і ледарів пирогами пригощати, тому що…
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Читати казку в особах
2. Принести ілюстрації до казок для створення класного альбому «Сторінками улюблених казок».