Урок у 5 класі на тему: «Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків».

Про матеріал

Конспект уроку вивчення нового матеріалу в 5 класі на тему: «Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків». Складений до підручника:

Єрмоленко С. Я. Українська мова : підруч. для 5 класу ЗНЗ / С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова. − К. : Грамота, 2013. − 295 с.

Перегляд файлу

Урок української мови в 5-му класі

Тема. Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків.

Мета: пояснити закони уподібнення приголосних звуків української мови; розвивати фонематичний слух; виховувати повагу до української мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Підручник. Єрмоленко С. Я. Українська мова : підруч. для 5 класу ЗНЗ / С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова. − К. : Грамота, 2013. − 295 с.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Що допомагають нам запам’ятати фрази, записані на дошці?

Буде гоже ґед̑зю у д̑жазі. (Дзвінкі приголосні).

Мінераловий. (Дзвінкі приголосні без пари).

Усе це кафе «Птах і чаша». (Глухі приголосні).

Де ти з’ї(йі)си ці лини? (М’які приголосні).

Українські загадки про тварин

Ми винили рій. (Дзвінкі приголосні без пари).

Хоч фокусце шепіт. (Глухі приголосні).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.


Розгадайте загадки.

У вимові завжди чисті.

Звуки ми ще й голосисті.

Небагато нас, а все ж

Без нас слова не складеш.

(Голосні звуки).

Я один в сімї такий.

Кажуть, надто вже мякий.

Хоч мовчун, та не дивак.

В слові я не зайвий знак.

(М’який знак).

Це усі повинні знати:

Нас не можна розєднати.

Відрізняємось ми чим?

Літер дві, а звук один.

(д̑ж, д̑з).

Про що йтиме мова на уроці?


IV. Вивчення нового матеріалу.

Уподібнення за глухістю (легко, вогко, кігті, нігті, дьогтю).

  • Робота з підручником (С. 128).
  • Вправа 305, С. 129 (усно).

Уподібнення за дзвінкістю (глух. + дзв. = дзв.: боротьба [бородʹба́], анекдот [анеиґдо́т], рюкзак [рʹуґза́к]).

Уподібнення за м’якістю (д, т, з, с, ц, л, н, д̑з, в: свято [сʹв’а́то], цвях [цʹв’а́х]).

Уподібнення за місцем і способом творення (шипл. + свист. = свист.; свист. + шипл. = шипл.: милуєшся [миелу́йисʹ:а], сміється [сʹм’ійе́цʹ:а], книжці [кни́зʹцʹі], зжати [ж:а́ти]).

  • Робота з підручником (С. 129).
  • Вправа 307, С. 129.

[беиш:у́мнией], [сеире́жка], [воґза́л], [ло́жка], [ши́бка], [на до́сʹцʹі], [ми́йеисʹ:а], [ро́биецʹ:а], [шви́дко], [сте́жка], [ски́бка], [фудбо́л], [приенʹі́ш:и].

  • Перепочинок.
  • Які сто приголосних звуків можуть зупинити рух автомобілів? (Сто-п).
  • Як із буряка зробити великий дощ? (Буря-к).
  • Що зробити, щоб майка полетіла? (Майка-чайка).

V. Узагальнення й систематизація знань.

  • Вправа 308, С. 129.

Стрімко вибігли на гору

Дві подружки (подружок) білокорі.

Дощик їм полоще кіски (коси).

Звуть цих подружок берізки (береза).

VІ. Підсумки уроку.

Бесіда за питаннями:

  • Що таке уподібнення?
  • Які види уподібнення ви знаєте?

VІІ. Домашнє завдання. § 33 (вивч. прав.), впр. 311 (1-ше тест. пит.), 312, С. 130.

docx
Додано
9 травня 2018
Переглядів
17284
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку