Розробка є комбінованим уроком у 8-му класі на тему: "Порівняльний зворот". Теоретичний матеріал подано за підручником С.Я.Єрмоленко. В архіві міститься конспект заняття та презентація до нього.
Урок української мови у 8-му класі
Тема. Порівняльний зворот. Виділення порівняльного звороту комами.
Мета: ознайомити учнів з порівняльним зворотом, його виражальними можливостями; формувати вміння виділяти порівняльні звороти розділовими знаками; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати повагу до української мови.
Тип уроку: комбінований.
Використана література:
1. Авраменко О. М. Українська мова та література. Довідник. завдання в тестовій формі. І частина / О. М. Авраменко, М. Б. Блажко. − К. : Грамота, 2011. − С. 147 − 152.
2. Єрмоленко С. Я. Українська мова : підруч. для 8 кл. ЗНЗ / С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова, М. Г. Жук. − К. : Грамота, 2016. − С. 86 − 90. (Основний підручник).
3. Олійник О. Б. Українська мова. 8 − 9 кл. : підруч. / О. Б. Олійник. − К. : Альфа, 1997. − С. 114 − 117.
4. Шевчук В. О. Срібне молоко / В. О. Шевчук. − Львів : Кальварія, 2002. − 192 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування (сл. 2).
Чиїсь слова над головою раз у раз літають.
2. Перевірка домашнього завдання.
У якому реченні вжито обставину причини?
А Син від розкоші вередує.
Б Зима крізь вії дивиться на світ.
В Вражень вистачить на все життя.
У якому реченні використано обставину способу дії?
А Дурний і в Києві не купить розуму.
Б Приймачі підбадьорливо сиплють прогнозами.
В Я загартований від часів воєнного дитинства.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку (сл. 3).
Прочитайте речення.
Мамина усмішка зігріє і звеселить душу.
Мамина усмішка, як сонце, зігріє і звеселить душу.
Сьогодні поговоримо про порівняльні звороти.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
Слово вчителя. Робота з підручником.
1) Порівняльний зворот.
На С. 86 знайдіть відповіді на такі питання.
Бесіда за питаннями:
2) Лінгвістичне перетворення (сл. 4).
Уведіть у речення порівняльні звороти.
Сонце повільно сідає за гори.
Неначе вогняна куля.
Сизий туман пливе над озером.
Ніби хмаринка.
Бесіда за питаннями:
3) Впр. 176, С. 86 (1, 2 − усно).
Цвіт дерев, як ранній снігопад, тихо осипається додолу.
Пісня любові й дитинства в серці бринить, як струна.
Наче священна молитва, з рідного краю луна.
Бесіда за питаннями:
Запишімо 1-ше речення.
2) Виділення порівняльних зворотів комами (сл. 5).
Подивімося на дошку. Маємо три речення. Слід прочитати й визначити граматичні основи, назвати порівняльні звороти (письм. у зошиті).
У нього очі наче волошки в житі.
У нього совість − мов діряве решето.
Усю тривогу наче рукою зняло.
На С. 87 знайдіть пояснення, чи правильно ми розставили розділові знаки, чи ні.
Бесіда за питаннями:
Робота біля дошки й у зошитах.
Запишіть речення, уставляючи розділові знаки. Підкресліть порівняльні звороти.
Вправа 182, С. 89.
1. Життя пройде, немов вода,
і відцвіте, немов вишнева гілка.
2. А вечір пролітає, наче крижень,
черкнувши місто синіми крильми.
3. У сріблі заворожених наближень
ми вже як тіні, ми уже не ми.
Вправа 183, С. 89.
1. Синє небо було прозоре та глибоке, неначе вода коло берега в морі.
2. У стінах храмів і колиб сіяє нам святково, як сонце, випечений хліб і виплекане слово.
3. Ти постаєш в ясній обнові, як пісня, линеш, рідне слово.
4. Мова, мов квітка в саду, розквітає.
5. Забриніла пісня, заспівало слово, мов струмок весною, ллється наша мова.
6. У душі виношуємо слово − лагідне і безжальне, ніби криця.
7. Шкварчала совість, наче на пательні, і одганялась од зелених мух.
8. Бо хто, як я, намучивсь на війні, тому життя підскочило в ціні.
Бесіда за питаннями:
Запишімо домашнє завдання: впр. 183 (3 − 8 реч.), С. 89. Слід розставити розділові знаки при порівняльних зворотах.
Самостійна творча робота (сл. 6).
Складіть і запишіть речення з порівняльними зворотами: мов ягода, мов стріла, як віслюк, наче казка, наче царівна, мов квіти, як веселка.
Довідка.
Мов ягода, росте червоне слово.
Промінь сонця, мов стріла, проколе слово.
Хлопчисько упертий як віслюк.
Зимонька сріблом торкнула шибки, наче казку, візерунки гаптувала.
Була ти наче лісова царівна у зорянім вінку на темних косах.
Життя, мов квіти, відцвітуть, а навесні знов забуяють.
І заряхтіли, як веселка, квіти.
V. Узагальнення й систематизація знань.
«Ланцюжок». Прочитайте речення, назвіть порівняльні звороти (сл. 7).
Як квочка, у соломі вимостилася його жінка Явдоха.
Дяк лежав на вереті тихо, як мишка, а може, як комар, і навіть дихати забувся.
Біля нього, як чорна, поставлена сторч колода, застигла Антониха.
Сутінки гусли й гусли, як драглі.
Дяку Григорію здавалося, що все це історія одна, як казка з продовженням.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Гра «Закінчи речення».
VІІ. Домашнє завдання.
§ 16 (вивч. правила); впр. 183 (3 − 8 реч.), С. 89.